خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷

الأربعاء ٦ شوّال ١٤٣٩

Wednesday, June 20, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۱۰:۱۹ شناسه خبر : ۶۹۴۰۶۷
دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور:
جشنواره های کتابخوانی در بالارفتن سرانه مطالعه تاثیرقطعی دارند
خبرگزاری شبستان:علیرضا مختارپور گفت:وقتی در جشنواره رضوی که امسال برگزار کردیم ۶۴۰ هزار نفر در مسابقه کتابخوانی شرکت کرده اند، در حالی که در سال قبل ۱۴۸ هزار نفر بوده اند و در سال قبل تر ۵۰ هزار نفر ؛ معلوم می شود که جشنواره ها موثرهستند.

علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان در پاسخ به این سوال که با وجود جشنواره های متعدد در حوزه کتاب و کتابخوانی  چراهنوز سرانه مطالعه در کشور پایین است و آیا نهاد در این زمینه اقدام ویژه ای در دست اجرا دارد؟ گفت: ما در نهاد کتابخانه های عمومی کشور در حال حاضر برنامه های متعددی را در دست اجرا داریم، برنامه های مختلفی چون نشست کتابخوان، جشنواره رضوی و ...  به منظور بالاتر رفتن سرانه مطالعه و کتابخوانی در کشور برگزار می شوند.

 

مختارپور گفت: اما در نهایت محاسبه سرانه مطالعه بر عهده نهاد و وزارت ارشاد نیست، بر عهده نهادهای پژوهشی علمی کشور است که البته در سال اخیر برخی پژوهشگاه ها اعلام امادگی کرده اند و طرح اولیه ای آماده می کنند تا این موضوع را بررسی کنند.

 

 

وی همچنین درباره تاثیربرگزاری جشنواره های مختلف در حوزه کتاب و کتابخوانی بر بالارفتن سرانه مطالعه در کشور گفت: قطعا موثر است ، وقتی در جشنواره رضوی که امسال برگزار کردیم 640 هزار نفر در مسابقه کتابخوانی شرکت کرده اند، در حالی که در سال قبل 148 هزار نفر بوده اند و در سال قبل تر 50 هزار نفر ؛ معلوم می شود که افزایشی پیدا کرده است. اما اینکه چطور و چگونه باید مراکز پژوهشی اعلام کنند.

 

 

مختارپور در آخر گفت: نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ستاد عالی کانون های مساجد و وزارت ارشاد هر سال برای شهری که به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی می شود برنامه های ویژه ای دارند.

پایان پیام/298

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آسیب شناسی نمایشنامه نویسی دفاع مقدس در گفتگو با آقاخانی/

گاهی آنقدر در شعار اغراق کردند، که دروغگو شدند

خبرگزاری شبستان: ایوب آقاخانی گفت: در تولید آثار دفاع مقدس واقع بین و راستگو نبودیم، نه به معنی اینکه دروغ گفتیم، به معنی اینکه آن چیزی را که وظیفه مان بود از جنگ نمایش دهیم به نفع خیلی از ملاحظات تغییر دادیم.

اخبار برگزیده شبستان