خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٥ رجب ١٤٤٠

Friday, March 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مهدی باوران زمان :   ۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۰۹:۲۳ شناسه خبر : ۶۹۹۵۷۷
پژوهشگر و استاد دانشگاه در گفت وگو با شبستان:
پاسخ مستدل به پرسش های مهدوی، دکان مدعیان دروغین را تخته می کند
خبرگزاری شبستان: باید با ارائه پاسخ های درست، شفاف و روشن پاسخگوی مردم بود و جلوی سوءاستفاده ها و فرصت طلبی مدعیان دروغین را گرفت. با این کار جلوی ترویج خرافات در بحث مهدویت و نسبت های دروغین به امام زمان (عج) گرفته می شود.

حجت الاسلام علی امیرخانی، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه در مورد محتوا کتاب «آخرین برگزیده» که درباره سوالات مرتبط به مهدویت نگارش یافته، به خبرنگار مهدویت خبرگزاری شبستان گفت: با توجه به اینکه سوالات و شبهاتی که در ذهن مخاطبان به ویژه نسل جوان در مورد امام زمان (عج) و مقوله مهدویت وجود داشت، تصمیم گرفتیم کتابی در پاسخگویی به این سوالات بنویسیم.

 

حجت الاسلام امیرخانی بیان کرد: ویژگی های امام زمان (عج)، وظایف مردم در زمان غیبت، قیام امام زمان(عج)، ویژگی های یاران امام زمان (عج)، حکومت امام زمان (عج)، عدالت و عدالت گستری و مقابله با ظلم بیشترین سوالاتی بودند که ذهن مخاطبان را مشغول کرده بودند؛ لذا احساس شد که با استفاده از آیات قرآن کریم، روایات و آموزه های دینی پاسخگوی سوالات جوانان باشیم.

 

وی تصریح کرد: تصمیم گرفتیم پرسمانی با عنوان پرسمان امام زمان(عج) تنظیم کنیم و لذا سوالاتی برای کتاب انتخاب شود که ذهن اکثریت جامعه را مشغول کرده باشد، از سوالات کلیشه ای و مصنوعی پرهیز شود به گونه ای که سوال ها، سوال های واقعی مخاطبان باشد. سپس این سوالات تنظیم شد و با استفاده از ظرفیت هایی که در مراکز دینی و پژوهشی قم وجود داشت پاسخ هایی ار متون معتبر دینی استخراج و در قالب کتاب «آخرین برگزیده» تنظیم و از سوی انتشارات بهار دلها منتشر شد.

 

این پژوهشگر در پاسخ به این سوال که چگونه سوالات کتاب «آخرین برگزیده» جمع آوری شد، اظهار کرد: با توجه به تعاملات شخصی با مراکز پاسخگویی به سوالات دینی، توانستم به این پرسش ها دسترسی داشته باشم؛ مخاطبان بسیاری روزانه سوالات خود را با مراکز پاسخگویی به سوالات و شبهات دینی مطرح می کنند. سوالات مخاطبان با محوریت امام زمان (عج) و مقوله مهدویت را رصد و جمع آوری کردم. با توجه به پرتکرار بودن برخی سوال ها، این دسته از سوال ها انتخاب و پاسخ آنها تدوین شد.

 

حجت الاسلام امیرخانی تصریح کرد: ویژگی های امام عصر (عج)، زندگی امام زمان(عج)، شرایط زمان غیبت، وظایف جوانان در زمان غیبت، ظهور امام زمان(عج)، شرایط قیام، نشانه های ظهور از جمله سوالاتی است که پرتکرار بودند و در کتاب " آخرین برگزیده " گنجانده شدند. تلاش شد با استفاده از قرآن کریم و روایات به این سوالات جواب داده شود. جوانان کنجکاوی زیادی در مورد یاران امام زمان(عج) و ویژگی های آنها دارند. همچنین در مورد شیوه حکومت و بحث عدالت گستری امام زمان(عج) نیز سوالات زیادی مطرح می کنند.

 

این پژوهشگر ابراز کرد: گروه سنی از 13 تا 40 سال اصلی ترین مخاطبان ما هستند که سوالات شان در کتاب «آخرین برگزیده» پاسخ داده شد. علاوه بر آنکه موضوع مهدویت و شخص امام زمان(عج) از موضوعات جذاب است، همواره مدعیانی نیز بوده و هستند که یا اظهار می کنند خود امام زمان اند و یا خود را نایب امام زمان(عج) معرفی می کنند و اینگونه می خواهند افکار عمومی را منحرف کنند و از مخاطبانی که عاشق ولایت و امام زمان(عج) و تشنه عدالت هستند، سوء استفاده کنند. این دسته از افراد ادعاهایی می کنند که کذب است و هدفشان سوءاستفاده از احساسات و اعتقادات مردم است.

 

وی با بیان اینکه مردم سوالات زیادی در زمینه مهدویت دارند، بیان کرد: وظیفه روحانیون است که با استفاده از منابع معتبر، ادله محکم و استدلالی مستند بر قرآن و روایات و نظر بزرگان و علمای دین پاسخگوی این سوالات باشند و عطش مخاطبان را برطرف کنند.

 

وی تاکید کرد: باید با ارائه پاسخ های درست، شفاف و روشن پاسخگوی مردم بود و جلوی سوءاستفاده ها و فرصت طلبی مدعیان دروغین را گرفت. با این کار جلوی ترویج خرافات در بحث مهدویت و نسبت های دروغین به امام زمان (عج) گرفته می شود. عده ای در تلاشند در مورد امام زمان(عج) خرافاتی را رواج دهند، یکی از راه های جلوگیری از این امر ارایه پاسخ های درست به جامعه است تا شبهات در مورد مهدویت برطرف شود.

 

حجت الاسلام امیرخانی با اشاره تغییرلاتی در چاپ های بعدی کتاب «آخرین برگزیده»،  خاطرنشان کرد: اهل خرد، قلم و اساتید کاستی های کتاب «آخرین برگزیده» را تذکر دهند. هر کاری که انجام می شود نیاز به به روزرسانی دارد. کتاب «آخرین برگزیده» نیز در چاپ های بعدی به روز می شود. هماهنگی هایی با ناشر صورت گرفته تا پاسخ به سوالات جدید در چاپ های بعدی به کتاب اضافه شود. ان شاءالله روزی فرا رسد که شاهد برقراری عدالت و حکومت امام زمان (عج) باشیم.

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون پژوهش و مطالعات راهبردی موسسه روایت سیره شهدا//۱

راهیان نور عرفاتی است که می توان در آن دنبال امام زمان(عج) بود

حجت الاسلام نادم با بیان اینکه شاید به حسب ظاهر راهیان نور مثل همه بیابان ها باشد اما در باطن، مقدس و مرتبه ای از کربلا و فضای رقیق شده قبه سیدالشهداء(ع) است، گفت: راهیان نور همچون عرفات است که می توان در آن دنبال امام عصر(عج) بود.

اخبار برگزیده شبستان