خبرگزاری شبستان

جمعه ۲ فروردین ۱۳۹۸

الجمعة ١٥ رجب ١٤٤٠

Friday, March 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - جوانان و اشتغال زمان :   ۱۳۹۷/۱/۲۷ - ۰۹:۲۸ شناسه خبر : ۶۹۹۶۴۵
یک آسیب‌شناس علوم رفتاری در گفتگو با شبستان:
لزوم استفاده مسئولان از کالای ایرانی/با ورود کالای قاچاق و بی کیفیت مقابله شود
خبرگزاری شبستان:یک آسیب‌شناس علوم رفتاری بر لزوم استفاده مسئولان از کالای ایرانی تاکید کرد و گفت:یکی از اصلی ترین روش های کمک به گسترش تولیدات داخلی، تبلیغات، الگوسازی و مصرف کالای داخلی توسط الگوهای رفتاری یعنی سیلبریتی ها، دولتمردان است.

مجید ابهری، آسیب شناس علوم رفتاری در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبستان در خصوص نامگذاری سال حمایت از کالای داخلی گفت: سبک زندگی، مسیر تعیین کننده و روش تامین نیازها می باشد. با توجه به اینکه امسال ،سال حمایت از تولیدات داخلی کشور نامگذاری شده ،هدف اقتصادی از این نامگذاری از سوی مقام معظم رهبری ،بالا بردن سطح اشتغال، جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی باقیمانده و رساندن کالاهای داخلی به سطح رقابت با کشورهای همسایه است.

 

وی بیان کرد: برای تحقق این شعار و حمایت کاربردی از تولیدات داخلی، ابتدا باید الگوهای رفتاری یعنی دولتمردان و مسئولان از کالاهای داخلی استفاده کنند و سپس صنعتگران و اصحاب تولید ،کیفیت کالای خود را به حدی برسانند که نیازی به کالای رقیب نداشته باشند.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه برای فرهنگ سازی در حمایت از تولید داخلی باید مستقل اندیشید اظهار کرد:این فلسفه را که ایرانی فقط قادر به ساختن محصولات ساده است ، باید به زباله دان تاریخ انداخته شود. بیان چنین مطالبی یکی از روش های نفوذ بیگانگان به کشور است که با تلقین ناتوانی به جامعه ، منابع ملی آنان را غارت می کنند و تلاش می کنند تا مردم را دچار اعتیاد فرهنگی برای مصرف کالاهای تولیدی خود کنند.

 

ابهری در ادامه تصریح کرد: در این میان بانوان جایگاه خاصی در مصرف کالاهای داخلی دارند که می توانند نیازهای شخصی و خانوادگی خود را از میان تولیدات داخلی استفاده کنند.

 

این آسیب شناس علوم رفتاری اظهار کرد: در این میان تولیدکنندگان داخلی باید کیفیت کالاهای خود را به جایگاه قابل رقابت با تولیدات کشورهای همسایه و بیگانه برسانند.

 

این استاد دانشگاه در ادامه بیان کرد: همچنین دولت با بسته های حمایتی نظیر معافیت از مالیات، تخصیص در حقوق و موارد گمرکی برای مواد اولیه و وام های کم بهره به تولیدکنندگان مساعدت های کاربردی بنماید.

 

وی ادامه داد: همچنین مقابله با ورود کالای قاچاق و بی کیفیت که بازار را به نفع خود مصادره کرده اند، یکی از اصلی ترین روش های کمک به گسترش تولیدات داخلی، تبلیغات، الگوسازی و مصرف کالای داخلی توسط الگوهای رفتاری یعنی سیلبریتی ها، دولتمردان و مسئولان است که می تواند در این مسیر راهگشای رونق واحدهای تولیدی باشند.

 

 

ابهری با بیان اینکه اصلیترین علت افزایش گرایش به محصولات خارجی، تبلیغات گسترده و واردات بیرویه است تصریح کرد:به قدری که باعث  شده، سلیقه مصرف و ذائقه فرهنگی مردم از تولیدات داخلی رویگردان شود.

 

این آسیب شناس علوم رفتاری، فاصله گرفتن از ساده زیستی و گرایش به رفتار تجملاتی را  از دیگر دلایل استفاده  از تولیدات خارجی عنوان کرد و گفت: در این میان باید انگشت اتهام را  به سوی هنجار فرستان و الگوسازان رفتاری در جامعه گرفت.

 

ابهری با اشاره به مهمترین موانع موجود در تولیدات داخلی اظهار کرد: مهمترین موانع ،پایین بودن سطح کیفیت در بعضی از کالاها، بالا بودن قیمت تمام شده، ورود کالاهای بی کیفیت قاچاق با قیمت های بسیار پایین به خاطر عدم پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و فقدان فرهنگسازی در مصرف کالاهای داخلی است.

پایان پیام/35

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک جامعه شناس بررسی کرد

سایه فضای مجازی بر دیدوبازدیدهای نوروزی

حسینی گفت: دید و بازدید نوروزی به ترویج فرهنگ گفتگو، همدلی و صمیمیت در جامعه کمک می کند اما استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی و جایگزین کردن دیدارهای چهره به چهره نوروزی با تعامل از طریق شبکه های اجتماعی این رویکرد را از بین می برد.

اخبار برگزیده شبستان