خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

الاثنين ١٥ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۷/۱/۳۱ - ۰۷:۲۶ شناسه خبر : ۷۰۰۳۳۸
شبستان گزارش می دهد؛
ساماندهی ورودی های شهر بیرجند؛ شاید وقتی دیگر
خبرگزاری شبستان: ﻣﺒﺎدی ورودی ﯾﮏ ﺷﻬﺮ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻧﮕﯿﻦ آن ﺷﻬﺮ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ واﻗﻊ ﺷﻮند اﻣﺎ ﺑﺎ ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺑﻪ ورودی های ﺷﻬﺮ بیرجند، تنها ﭼﯿﺰی ﮐﻪ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﻧﻤﯽ ﺧﻮرد زﯾﺒﺎﯾﯽ و مهندسی منطبق با فرهنگ اﯾﻦ شهر اﺳﺖ.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی: ورودی یک ﺷﻬﺮ ﺑـﻪ ﻋﻨﻮان اولین و آﺧﺮﯾﻦ ﺳﮑﺎﻧﺲ ﻣﻮاﺟﻬﻪ گردشگران و مسافران ﺑﺎ آن، ﺑﻪ ﻧﻮﻋﯽ ﻫﻮﯾﺖ ﻣﺤﻠﯽ ﻣﺮدم، ﻓﺮﻫﻨﮓ، ﺗﻤﺪن و ﺗﺎرﯾﺦ را ﺑﻪ ﻧﻤﺎﯾﺶ ﻣﯽ ﮔﺬارد.

 

بی‌شک مبادی ورودی هر شهر می‌توانند نقشی شگرف در جذب توریست و مسافر داشته باشد. منظره‌ای که می‌تواند یک پیش فرض از آن شهر را در ذهن مسافر تداعی کند. ﻣﺒﺎدی ورودی ﯾﮏ ﺷﻬﺮ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﻧﮕﯿﻦ آن ﺷﻬﺮ ﺑﺎﯾﺪ ﻣﻮرد ﺗﻮﺟﻪ واﻗﻊ ﺷﻮند اﻣﺎ ﻣﺘﺎﺳﻔﺎﻧﻪ ﺑﺎ ﻧﮕﺎﻫﯽ ﺑﻪ ورودی های ﺷﻬﺮ بیرجند، تنها ﭼﯿﺰی ﮐﻪ ﺑﻪ ﭼﺸﻢ ﻧﻤﯽ ﺧﻮرد زﯾﺒﺎﯾﯽ و مهندسی منطبق با فرهنگ اﯾﻦ شهر اﺳﺖ.

 

راه های مواصلاتی شرق و مرکز کشور از سه جهت از مرکز استان خراسان جنوبی می گذرد؛ همین موقعیت ویژه باعث شده است که این شهر دارای سه ورودی از شرق (زاهدان)، غرب (کرمان) و شمال (مشهد) باشد.

 

ورودی شمالی یا به عبارت دیگر خروجی بیرجند به سمت مشهد مقدس مهمترین ورودی شهر محسوب می شود اما با عبور از این ورودی مهم، تنها ویترینی شکسته از یک شهر در مقابل چشم هر مخاطب به تصویر کشیده می شود!

 

نابسامانی ورودی های شهر بیرجند، صدای فرماندار را در آخرین جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرستان در سال 96 درآورد و مقصر این وضعیت آشفته را شهرداری دانست. انتقادی که با لحنی شدیدتر ۲۷ فروردین امسال هم برای باری دیگر تکرار شد « شهرداری بایستی در یکی از مبادی ورودی شهر، مکانی را برای ایجاد بازارچه دائمی یا موقتی صنایع دستی درنظر بگیرد چرا که این حداقل خواسته بحق مردم است.»

 

علی ناصری همچنین در این جلسه گفت: بر کسی پوشیده نیست که انتظارات حداقلی مردم در بحث زیباسازی شهر و تغییر چشم‌نواز بیرجند برآورده نشد (در ایام عید نوروز) و گلایه های زیادی در این خصوص مشهود است.

 

هزینه کرد ۳۰۰ میلیون تومانی شهرداری بیرجند برای ساماندهی مبادی ورودی

علی عدل معاون عمرانی شهردار بیرجند ۱۴ اسفند ۹۶ در گفتگو با خبرنگار شبستان در بیرجند به اختصاص ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای زیباسازی و ساماندهی سه ورودی شهر بیرجند در آستانه فرارسیدن سال جدید اشاره کرده بود و تاکید کرده بود: شهرداری در ساماندهی مبادی ورودی شهر بیرجند در حوزه خدمات شهری وظایف ذاتی بر عهده دارد.

 

وی به ورودی شمالی بیرجند اشاره کرد و گفت: از میدان فرودگاه به سمت شهر بیرجند در حوزه خدمات شهری قرار دارد که علاوه بر رنگ آمیزی جداول و نظافت، به جمع آوری نخاله ها و زباله ها در این ورودی نیز اقدام می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه در هر سه ورودی شهر بیرجند، اقدامات لازم برای زیباسازی و استقبال از نوروز آغاز شده است،‌ ادامه داد: زمینی در جنب میدان فرودگاه و حدفاصل پایانه مسافربری بیرجند قرار دارد که در محدوده خدمات شهری قرار ندارد و می طلبد که این زمین در طرح جامع شهری و طرح تفصیلی هرچه سریعتر تعیین تکلیف بشود.

 

عدل به ورودی غرب بیرجند هم اشاره کرد و با بیان اینکه در ورودی بیرجند از سمت کرمان تلاش می کنیم امسال حدفاصل میدان ابن حسام به فاصله ۱۲۰۰ مترمربع زیباسازی و ساماندهی جداول و آیلندها را انجام دهیم،‌ گفت: تغییر جداول، نورپردازی و کف سازی در این مسیر انجام خواهد شد و تلاش می کنیم تغییر جداول و کف سازی تا فرارسیدن عید نوروز به اتمام برسد و نورپردازی نیز تا فروردین ماه سال آینده تکمیل شود.

 

وی با تاکید بر اینکه شهرداری در محدوده خدمات شهری حتما تا فرارسیدن سال جدید به زیباسازی و ساماندهی مبادی ورودی شهر می پردازد، از ادارات راهداری و راه و شهرسازی خواست در محدوده هایی که در اختیار آنها قرار دارد، نسبت به زیباسازی و ساماندهی مبادی ورودی اقدام کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم که در دیگر نقاط سطح شهر نیز تا فرارسیدن سال جدید،‌ اقدامات لازم برای زیباسازی سطح شهر به بهترین شکل انجام شود.

 

میدان ورودی غربی بیرجند ساماندهی می شود

احمد رضایی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شهرستان بیرجند هم به خبرنگار شبستان گفت: ساماندهی این میدان در حوزه اختیارات اداره راه است ولی در تلاش هستیم که با همکاری شهرداری بیرجند، یک طرح و المان مناسب برای این میدان طراحی و اجرا کنیم.

 

وی با بیان اینکه میدان آیت الله عبادی،‌ یک میدان جاده است و نباید انتظارات و تصوراتی که از یک میدان شهری داشت،‌ از این میدان انتظار داشت، گفت: برای نوروز امسال سنگ فرش و فضای سبز بخشی از این میدان را در دستور کار قرار دادیم ولی طراحی المان و اجرای آن زمان بر است.

 

۲ میلیارد تومان به ساماندهی میادین ورودی بیرجند اختصاص یافت

محمد علی جاوید شهردار بیرجند هم (27 فروردین 97) در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان بیرجند از اختصاص ۲ میلیارد تومان برای ساماندهی میادین ورودی شهر بیرجند در سال جدید خبر داد و گفت: ساختاری که برای المان های نوروزی ایجاد شده کار خوبی نیست و باید در شهری که هنوز زیرساخت های آن آماده نیست از انجام کارهای لوکس پرهیز شود.

 

به گفته وی، هرساله مبالغ بسیاری برای ساخت المان های نوروزی هزینه می شود و اکنون کارگاه شهرداری لبریز از این المان ها و هزینه های پر شده است چون کارها عمقی انجام نشده بود.

 

وی با بیان اینکه از اقداماتی که در ایام نوروز در بیرجند انجام شد رضایت ندارم، افزود: امسال می خواستیم بحث المان های نورزی را ساماندهی کنیم و اعتبارات آن را به ساماندهی ورودی های شهر اختصاص دهیم تا المان های دائمی و مناسب نصب شود اما به احترام رویه سالها قبل فراخوان المان های نوروزی انجام شد.

 

شهرداری بیرجند ضعیف ترین دستگاه در نوروز ۹۷

طبق تاکید مسئول کمیته ارزیابی عملکرد ستاد خدمات سفر بیرجند مبادی ورودی شهر بیرجند می‌تواند زیباتر شود لذا باید به این زیباسازی توجه شود.

 

محمد سعادت‌پور یادآور شد: شهرداری بیرجند در نوروز ۹۷ به عنوان ضعیف‌ترین نهاد انتخاب شده است.

 

 

 

گزارش: زینب رمضانی

 

 

پایان پیام/70

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

اسلامی در جمع خبرنگاران؛

طفره وزیر راه از اعلام زمان آغاز عملیات اجرایی پروژه ریلی بیرجند- یونسی گناباد

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص زمان آغاز عملیات اجرایی پروژه ریلی بیرجند- یونسی گناباد و برآورده شدن انتظار چندین ساله مردم خراسان جنوبی گفت: امروز کلنگ زنی عملیات راه آهن آنتنی فردوس انجام می شود.

اخبار برگزیده شبستان