خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷

الخميس ١٠ جمادى الأولى ١٤٤٠

Thursday, January 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۲/۴ - ۱۷:۳۳ شناسه خبر : ۷۰۱۵۶۲
گفتگو با حافظ روشندل ایرانی در سی و پنجمین دوره مسابقات قرآن کریم
چرا هیات داوران فینال رشته حفظ روشندلان را حذف کردند؟
خبرگزاری شبستان: با وجود این که در بخش بزرگسالان فینال برگزار شد اما متاسفانه در بخش روشندلان فینالی برگزار نشد و ما هنوز به صورت دقیق نمی دانیم که چرا هیات نظارت بر مسابقات، فینال را در بخش روشندلان حذف کرد.

خبرگزاری شبستان - سرویس قرآن و معارف: "با وجود این که در بخش بزرگسالان فینال برگزار شد اما متاسفانه در بخش روشندلان فینالی برگزار نشد و ما هنوز به صورت دقیق نمی دانیم که چرا هیات نظارت بر مسابقات، فینال را در بخش روشندلان حذف کرد. ما پنج نفر حافظ قرآن در بخش روش

ندلان بودیم که به مرحله نهایی راه پیدا کرده بودیم اما متاسفانه هیات داوان بدون برگزاری فینال نتایج را به صورت غیر رسمی اعلام کردند. به نظر می رسد که باید در آیین نامه مسابقات تغییراتی را به وجود بیاورند چون داوران به ما به صورت غیر رسمی اعلام کردند که نمرات حفاظ روشندل به همدیگر نزدیک نیست و به خاطر همین فینال برگزار نمی شود اما این استدلال پذیرفتنی نیست. چرا مسابقات بزرگسالان فینال دارند اما ما نداریم."

آنچه در ادامه می آید گفتگوی سرویس قران و معارف خبرگزاری شبستان با محمد تقی فیض آبادی حافظ روشندل سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم است.

جناب فیض آبادی جنابعالی به عنوان نماینده ایران در بخش حفظ کل قرآن کریم در بخش روشندلان سی و پنجمین دوره مسابقات بین المللی قرآن کریم حضور داشتید.  دیدگاه تان درباره حال و هوا و کیفیت این دوره از مسابقات چیست؟

درباره مسابقات بین المللی این دوره که امسال در مصلای تهران برگزار شد چه در بخش اوقاف و چه در بخش ما سازمان بهزیستی که طبیعتا روشندلان جهان اسلام در این بخش حضور دارند سطح هر دو گروه از مسابقات بالاتر رفته بود یعنی هم در بخش قرائت و حفظ اوقاف و هم در بخش قرائت و حفظ بخش خودمان قاریان و حفاظ قوی تری در این مسابقات حضور پیدا کرده اند.

نقدی که می توانید به این دوره از مسابقات وارد کنید چیست؟

 با وجود این که در بخش اوقاف فینال برگزار شد اما متاسفانه در بخش روشندلان فینالی برگزار نشد و ما هنوز به صورت دقیق نمی دانیم که چرا هیات نظارت بر مسابقات، فینال را در بخش روشندلان حذف کرد. ما پنج نفر حافظ قرآن در بخش روشندلان بودیم که به مرحله نهایی راه پیدا کرده بودیم اما متاسفانه هیات داوان بدون برگزاری فینال نتایج را به صورت غیر رسمی اعلام کردند. به نظر می رسد که باید در آیین نامه مسابقات تغییراتی را به وجود بیاورند چون داوران به ما به صورت غیر رسمی اعلام کردند که نمرات حفاظ روشندل به همدیگر نزدیک نیست و به خاطر همین فینال برگزار نمی شود اما این استدلال پذیرفتنی نیست. چرا اوقافی ها فینال دارند اما ما نداریم.

نتایج چگونه است؟

هنوز به صورت رسمی اعلام نشده اما کشورهای ترکیه، هندوستان، قطر، مصر و ایران رتبه ها را به دست آورده اند در حالی که بنده معتقدم اگر فینال برگزار می شد نماینده جمهوری اسلامی ایران یکی از رتبه های اول تا سوم را کسب می کرد  بنابراین بر این باور هستم که در این زمینه اجحاف شد.

از ترکیب هیات داروان بگویید.

در این دوره از مسابقات و در هر کدام از رشته های قرائت و حفظ دو داور خارجی و یک داور ایرانی ترکیب اعضای هیات داوران را تشکیل می دادند که همگی داورهای خوب و باتجربه ای بودند.

اگر بخواهید سطح ارائه و اجرای حافظان و قاریان روشندل را با سطح اجرای قاریان و حافظان اوقاف مقایسه کنید چه نکته ای حایز اهمیت خواهد بود؟

به اذعان مسئولان اوقاف گاهی کیفیت اجرای روشندلان در بخش حفظ از حافظان بخش اوقاف بهتر است، گاهی البته در سطح برابر یا پایین تر ممکن است قرار بگیرند.

چند نفر از قاریان و حافظان روشندل جهان اسلام در این دوره از مسابقات حضور داشتند؟

در کل روشندلان حافظ و قاری قرآن از 23 کشور جهان در این مسابقات حضور یافته بودند.

آیا اجرای حافظان بخش عادی را زیر نظر گرفتید؟

بله در فینال اجرای حافظ عراقی از حیث لحن بهتر از حافظ ما بود همچنین حافظ پاکستانی هم لحن خوبی داشت و باید عرض کنم که حافظ مصر هم انگار که عبدالباسط ثانی بود متنها ایشان چند آیه را جا انداخت.

دیدگاه تان درباره تفکیک اجرای روشندلان و افراد عادی چیست؟

نظر من این است که اگر محل مسابقات در یک جا باشد همچنان که برگزار شد بسیار باشکوه و در شأن یک مسابقه در سطح بین المللی خواهد بود  اما اگر بیاییم تفکیک کنیم و مکان و زمان مسابقات روشندلان و افراد عادی را از هم جدا کنیم این به نظرم اتفاق خوبی نیست.

از محل برگزاری مسابقات راضی بودید؟

محل برگزاری مسابقات بسیار مناسب و باشکوه بود و برخلاف برخی دیدگاه ها معتقدیم مکان و صدادهی و سیستم صوتی کیفیت مناسبی داشت. مکان بزرگ و وسیعی را برای این منظور در نظر گرفته بودند و با وجود صندلی های بسیار، خوشبختانه استقبال به ویژه در روز افتتاحیه و روزهای بعد بالا بود.

برنامه ریزی مسابقات چطور بود؟

از مکان برگزاری مسابقات حظ بردم و پذیرایی ها و مصاحبه ها و محل اسکان و تردد و بازدیدها خیلی خوب بود و لازم است از کلیه دست اندرکاران سازمان اوقاف که بسیار برای برگزاری باشکوه و امن این دوره از مسابقات زحمت کشیدند قدردانی کنم ان شاء الله با رفع نقایص در آینده کاملا در شأن و آبروی نظام جمهوری اسلامی خواهد بود.

پایان پیام/532

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام و المسلمین کلباسی:

اخلاق و منش حضرت زهرا(ص) فرازمانی است

مقصود از تبعیت در فلسفه و معرفت زندگی است که اموری فرا زمانی هستند بنابراین حضرت صدیقه طاهره در همان بطن و درون مایه زندگی که فرازمانی است می تواند برای ما الگو قرار گیرد.

اخبار برگزیده شبستان