خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

الأربعاء ١٣ رجب ١٤٤٠

Wednesday, March 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : البرز - زمان :   ۱۳۹۷/۲/۱۰ - ۱۴:۵۳ شناسه خبر : ۷۰۲۵۴۸

دغدغه « بابامجید» ؛ روایتی از جایگاه تربیتی پدر
خبرگزاری شبستان: « بابامجید » بیش از آن که یک استاد دانشگاه و یا یک روحانی باشد، یک « پدر» است؛ پدری که دغدغه اش تربیت فرزندانی است که دست تقدیر سایه پدر و مادر شایسته را از آنان گرفته است.

خبرگزاری شبستان – البرز

 

پای عشق و علاقه که در میان باشد، انسان می تواند از لایه های سخت زندگی به خوبی عبور کند و این سیر مسیر با باورهای ارزشمند دینی از جهش قابل وصفی برخوردار می گردد.

 

بی تفاوت نبودن نسبت به همنوعان، خود یک صفت انسانی والا است که اگر با چاشنی تعهد دینی و اخلاقی پیوند همراه شود به نوبه خود مظهری از ارادت به آستان معبود یکتا را فراهم می آورد.

 

فصل تربیت به معنای ایجاد مسیر رشد و تکاپو است، حال این امر برای دانشجویان کلاس درس « بابامجید» باشد یا برای کودکان بدسرپرست و بی سرپرست.

 

پیوند محبت کودکانی که « بابامجید» را احاطه کرده اند، آن قدر محکم و در عین حال وصف ناشدنی است که معنایی جز تربیت و نقش پدری را در آن نمی توان یافت.

 

خانه مادر مهربان با نام و یاد حضرت زهرا سلام الله علیها پیوند چندساله دارد و این روزها شب و روز خانه با صدای کودکانی زینت یافته است که بهشت را بر روی زمین تجربه می کنند.

 

این موسسه واقع در منطقه رجایی شهر کرج، نرسیده به فلکه اول، مأمن امن و سرای رشد کودکانی است که از سر ناملایمتی روزگار تنها مانده اند و دست تقدیر آنان را به دامن امن « بابامجید» رسانده است.

 

این جوان دهه شصت، استاد دانشگاه هنر تهران است و ایامی را نیز در مسند کرسی استادی در دانشگاه پردیس کشاورزی گذرانده است.

 

خودش می گوید: مادرم آرزوی داشتن نگهداری و تأمین کودکان بی پناه را داشت و من امروز با توسل به حضرت زهرا سلام الله علیها ارث برجای مانده از مادر را برای تحقق آرزویی که همواره در دل داشت هزینه کردم.

 

حجت الاسلام مجید رشد میبدی، اصالتا اهل یزد است و معتقد است که هر روحانی دوست دارد یک کار فرهنگی انجام دهد و برای این امر به سراغ مراکز نگهداری کودکان وابسته به بهزیستی رفتم.

 

خلاء ها و کمبودهای موسسه های نگهداری وابسته به بهزیستی باعث شد به این نتیجه برسم که برای هدف ام باید از ابتدای سن کودکان به صورت هدفمند و از لحاظ دینی و اعتقادی معتقد هستیم حضرت زهرا سلام الله علیها تربیت کودکان شیعه هستند و ما نیز با توسل به آن حضرت و نور مبارک وجودی ایشان که به واقعه « انّ الطفال شیعتنا تربیه فاطمه» است در این امر در تلاش هستیم.

 

در دعای صحیفه سجایه دعای 20 داریم که خدایا خودت تربیتشان کن و پرورش بده کودکانمان را واژه تربیت از همین دعا است که محور باور ما قرار گرفتیم.

 

موسسه مادر مهربان به نام نامی حضرت زهرا سلام الله علیها با هدف تربیت کودکان قریب چهارسال است که بنا نهاده شده است و این مکان استیجاری فرصتی برای تربیت و هدف این روحانی است.

 

حجت الاسلام مجید رشد میبدی آموزش را با فرهنگ در این موسسه ادغام کرده است و معتقد است این راهکار بنای رشد کودکان در محور فرهنگ دینی است.

 

وی می گوید: این کودکان درد و رنج بسیار کشیده اند و باید در مسیر تربیت اسلامی توانمند رشد کنند تا بتوانند بار مشکلات زندگی را به خوبی بر دوش کشند و در این راه باری را از دوش دیگران بردارند.

 

او که خود پدر سه فرزند و « بابامجید» ۳۱ فرزند خوانده است، افزود: روحانیون و بزرگان شهر با شناختی که از هدف و برنامه ام دارند ما را در مسیر تربیت این کودکان یاری می کنند و هر چه اعتماد بیشتری به موسسه شود، تعداد کودکان را بیشتر می توانیم کنیم.

 

فرهنگ وقف برای رفع نیازهای کودکان مورد توجه این روحانی قرار گرفت و انفاق و وقف را یکی از زمینه های جدی در خصوص تامین نیاز این کودکان مطرح کرد.

 

برکت نگاه حضرت زهرا سلام الله علیها در زندگی

 

این استاد دانشگاه به حضور روانشناسان ، مشاوران و مربیانی اشاره می کند که با علاقه و مهر وقت خود را برای کودکان موسسه گذاشته اند.

 

حجت الاسلام رشد میبدی بیان کرد: همواره برکت نگاه حضرت زهرا سلام الله علیها را در زندگی ام به واسطه این خدمت و طرح تربیتی احساس می کنم.

 

هدایتگر کشتی تربیتی کودکان بدسرپرست و بی سرپرست در خصوص مدیریت موسسه عنوان کرد: باور داریم اهل بیت (ع) دست ما را می گیرد و آن چنان که رهبری فرمودند « دل متعلق به حق است»

 

به گفته این روحانی، جذب همگان روش و راه تربیتی است که رهبر معظم انقلاب، همچنین رهبری چون سید حسن نصرالله آن را در عمل نشان داده اند، آن گونه که می بینیم که تا چه اندازه در مسیر تربیت تمام دل ها را به خود جذب کرده اند.

 

این استاد دانشگاه توضیح داد: لبنان چارراه ادیان مختلف جهان است ولی تمام این ادیان در کنار یکدیگر به خوبی زندگی می کنند و شیعیان بیشترین محبوبیت را دارند.

 

وی به نقص های ظاهری و باطنی در وجود انسان ها اشاره کرد و گفت: مذهبی ها با اعمال خود دین را میخرند و امروزی ها با اموال خودشان و انفاق در این امر گام برمی دارند.

 

تربیت همه جانبه در قالب های آموزش های متناوب برنامه اصلی « بابامجید» برای این کودکان است، از این رو از موسیقی به عنوان یک ابزار در راستای فرهنگ بهره برداری می کند.

 

کودکان نت های موسیقی را می شناسند و بعضی از آنان در نواختن بعضی آلات موسیقی آموزش دیده اند و این برای آن است که این استاد دانشگاه ابزار هنر را وسیله ای برای رشد آنان می داند.

 

افتتاح مهد کودک دو زبانه قرآنی مهدوی

 

افتتاح مهد کودک دو زبانه قرآنی مهدی با حضور مربیان تخصصی در این موسسه یکی دیگر از راهکارها و تدابیری است که این استاد دانشگاه در راستای امر تربیت بنا نهاده است.

 

تخت های مرتب، اتاق های مفروش، اسباب بازی های چیده شده با کیفیت و ... از دوربین های مداربسته دفتر بابا مجید دیده می شود.

 

زمان تغذیه بچه ها است و این مجالی است که میان کودکان سپرده شده در دامن تربیت بابامجید برویم. پسر بچه ها و دختر بچه هایی که با دیدن این روحانی سر از پا نمی شناسند و دور او حلقه می زنند.

 

در این میان، خواهر حجت الاسلام مجید رشد مبیبدی که از نیروهای قدیمی بهزیستی است و سال ها در این عرصه خدمت کرده است. برایمان می گوید: دوراهی قفقان امامزاده حسن (ع) کرج، درست زمانی که ۹ سال بیشتر نداشتم، منزل پدری ام بود.

 

آن زمان سر امامزاده معصوم (ع) یتیم خانه ای بود که کودکان یتیم را نگهداری می کردند. مادرم هر از گاه این کودکان را به مناسبت های مختلف دعوت می کرد و برای آن های سفره شام و ناهار پهن می کرد.

 

یکی از روزها که این کودکان مهمان سفره مادر بودند، یکی از کودکان پا به فرار می گذرد. او را پیدا می کنند و به شدت تنبیه می کنند. این جا بود که مادرم شروع به نفرین می کند که دستت بشکند که کودک یتیم را میزنی.

 

همان وقت مادرم این آرزوها را می کند که خدایا به من مالی برسان که کودکان بی سرپرست را تحت حمایت خودم قرار دهم. مادرم صاحب 9 فرزند بود و امروز تمامی ما در کنار بابامجید مسئولیت نگهداری 31 فرزند بدسرپرست و بی سرپرست را بر عهده داریم.

 

اشتغال زایی برای زنان بدسرپرست و بی سرپرست، حمایت از طلاب و روحانیانی که توانایی مالی کمی دارند از دیگر برنامه هایی است که با همت آنان محقق شده است.

 

اتاق های تفیکیک شده برای کودکان سه تا شش سال با حضور مربیان توانمند با تخت های مرتب گویای حسن توجه بابامجید است. بیش از آن نظم و انضباط داخلی موسسه و برنامه های آموزشی جلب توجه می کند.

 

موسسه خیریه مادر مهربان را با آرزوی رشد تربیت اسلامی این نونهالان کوچک در حالی ترک می کنیم که کودکان موسسه همچنان سرگرم بازی با پدری هستند که جامه روحانیت بر تن دارد.

 

موسسه خیریه مادر مهربان به نام نامی حضرت زهرا سلام الله علیها با شماره حساب 6037 9918 9988 2827 قدردان حمایت های دیگر مردمی است که حمایت از کودکان را وظیفه و خود را در مقابل آینده آنان مسئول می دانند.

 

* مهدیه دانایی

 

 

پایان پیام/301

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

صبح امروز محقق شد

صادرات بار هوایی پس از یک دهه از فرودگاه پیام/ ارسال ۶۰۰۰ اصله نهال به قزاقزستان از البرز

صادرات بار هوایی پس از یک دهه از فرودگاه پیام واقع در البرز با ارسال ۶۰۰۰ اصله نهال با هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ کارگو هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به قزاقزستان آغاز شد.

اخبار برگزیده شبستان