خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷

الخميس ١٠ جمادى الأولى ١٤٤٠

Thursday, January 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : معرفی کتاب - زمان :   ۱۳۹۷/۳/۵ - ۰۸:۵۹ شناسه خبر : ۷۰۷۴۸۱

زمجی نامه؛ حماسۀ شیعه در ادبیات
خبرگزاری شبستان:زمجی نامه از مجموعه گنجینه نوشته های ایرانی به اهتمام حسین اسماعیلی است که انتشارات معین با همکاری انجمن ایران شناسی فرانسه منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، زمجی نامه دنباله منطقی ابومسلم نامه است و از دیدگاه داستانی به شرح رویدادهایی می پردازد که پس از قتل ابومسلم به وقوع پیوسته است. همان گونه که تاریخ نگاران در آثار خود پیامد این واقعه را با ثبت شورش های خونخواهانه همرزمان ابومسلم بازتاب داده اند.

داستان سرایان نیز به سبک و سیاق خود به جنبش های کینه جویانه ابومسلم به شکل ادبی و با دستاویز به خیال پرداخته اند، یکی از دستاوردهای قصه پردازان مورد نظر همین زمجی نامه است. ابومسلم نامه سراسر جنگ با مرتدان و از دین برگشتگان مروانی است. ابومسلم با دو هدف سر به شورش برمی دارد.

نخست بر انداختن رسم مذموم ناسزاگویی به امیرالمومنین(ع) در خطبه های نماز که از زمان معاویه تا بر افتادن امویان برقرار بوده و دیگر کین خواهی شهادت امام حسین(ع) در کربلاست. زمجی نامه اما حکایت انجام گرفتن این وظیفه دشوار است. احمد زمجی از نزدیک ترین یاران ابومسلم، در قالب قهرمان داستان همه کوشش خود را صرف انتقام از خارجیان نورسیده و قاتلان ابومسلم می کند.

زمجی نامه از مجموعه گنجینه نوشته های ایرانی به اهتمام حسین اسماعیلی است که انتشارات معین با همکاری انجمن ایران شناسی فرانسه منتشر کرد.

پایان پیام/37

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

«ایران در جنگ جهانی دوم؛ تاریخ ایران: روایتی دیگر»

«ایران در جنگ جهانی دوم؛ تاریخ ایران: روایتی دیگر» اثر«شیدا صابری» را نشر«ققنوس» چاپ کرده است.

اخبار برگزیده شبستان