خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - احزاب و تشکل ها زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۸ - ۰۷:۵۲ شناسه خبر : ۷۱۰۵۳۰
شاکری در گفتگو با شبستان:
تعیین مکان برای تجمعات مردمی حل کننده مطالبات کشور نیست
خبرگزاری شبستان: عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران با بیان اینکه وزرا و مسئولان همگی مشکلات حوزه خود را می دانند و تعیین اماکن اعتراض، حل کننده مطالبات کشور نیست، گفت: به نظر می رسد مسایل به جایی رسیده است که مطالبات مردم در قالب اعتراض باید بیان شود.

 

مجتبی شاکری، عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران و دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به تعیین محل‌هایی برای برگزاری تجمعات در تهران از سوی هیات وزیران به خبرنگار احزاب خبرگزاری شبستان گفت: اگر ما بخواهیم شرایط را برای بیان اظهارنظرها و بیان سوال منطقی کسانی که نسبت به موضوعاتی پرسش دارند؛ فراهم کنیم راه های گوناگونی وجود دارد مانند جلساتی که دانشجویان و اساتید با رهبر انقلاب برگزار می کنند که پرسش و پاسخ هایی مطرح می شود، این راه را می توانند روسای قوا و حتی رییس جمهور نیز اجرا کنند و مسایل حوزه خود را با اقشار گوناگونی که می توانند کمک کنند یا مشارکت داشته باشند، مطرح کنند. به نظر می رسد این راه مورد استفاده قرار نمی گیرد.

 

وی اظهار کرد: متاسفانه در رسانه ملی نیز برای مناظرات شرط و شروط قایل می شوند زیرا افراد نمی خواهند در معرض پاسخ جدی و سوال منطقی قرار بگیرند.

 

شاکری اظهار کرد: مسایل کشور مسایل گنگی نیست و فهم آنها و قانون گذاری و پیگیری آن مطالب مبهمی نیست به نظر می رسد در پیگیری این موضوعات دقت لازم نمی شود و هر مسئله ای تبدیل به چالش یا ابرچالش می شود و بعد می گوییم نمی توانیم این ابرچالش را حل کنیم مانند آسیب های اجتماعی، قاچاق کالا، بیکاری یا مسایل زیست محیطی.

 

وی گفت: تعیین مکان برای تجمعات حل کننده مشکل مطالبات مردمی نیست. به فرض مکان هایی برای تجمع مشخص شود، پس اگر افراد بخواهند نظرات خود را مطرح کنند باید منتظر شوند در این مکان ها به آنها وقت داده شود یا نشود و از سوی دیگر چگونه در این اماکن کنترل صورت می گیرد.

 

شاکری با بیان اینکه پیشنهاد تعیین مکان برای تجمعات از سوی شورای شهر جدید نیز مطرح شده بود، افزود: ظاهر تعیین اماکن برای تجمعات نشان می دهد که ما به اعتراض کننده احترام گذاشته ایم اما باطن آن این است که ما وی را محدود کرده ایم یعنی می گوییم فقط در این مکان حق داری صحبت کنی و اگر در یک کارخانه یا مسجدی مورد ظلم واقع شدی باید از آن محیط خارج شوی و در مکانی که ما تعیین می کنیم مطالبات خود را بیان کنند در حالی که در این اماکن طرف مقابل وجود ندارد تا مطالبات را بشنود پس چگونه می خواهیم این موضوع را پوشش دهیم.

 

عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران خاطرنشان کرد: به نظر می رسد این امر مانند همان برخوردی است که در مورد اماکنی برای معتادان انجام شد در حالی که این اماکن به پاتوق تبدیل شد و معتادان در این اماکن به مصرف خود ادامه می دهند و ترک اعتیاد هم نمی کنند. به نظر می رسد این تدبیر خیلی موفق نخواهد بود و تامین کننده تظلم خواهی افراد نخواهد بود. سازوکار آن مشخص نیست که چگونه می توان از این موضوع بهره برد و مشخص نیست که آیا احزاب به ثبت رسیده می توانند از آن بهره ببرند و یا مردمی که مورد ظلم واقع شدند هم می توانند از این امتیاز استفاده کنند و پاسخگوی این امر چه کسی است، به نظر می رسد این موضوع پیشنهاد کلی، مبهم و بدون آیین نامه است که قضاوت کردن در مورد آن مطلوب نباشد تا زمانی که پرسش های مطرح شده پاسخ داده شود.

 

وی گفت: به نظر می رسد اموری متوقف مانده و مسایل را به نقطه ای رسانده است که اعتراضات افراد را در پی دارد حالا می گوییم مکان تعیین کنید تا افراد به این اماکن مراجعه کنند به نظر می رسد با این استدلال این طرح کارآمد نیست و به اختلافات دامن می زند و کسی پاسخگوی آن نخواهد بود در حالی که وزرا در حوزه خود تمام اشکالات را می دانند به طور مثال با گوش دادن به مجلس تمام نمایندگان وضعیت بیکاری و سایر امور را در استان خود می دانند و آن را بیان می کنند و رسیدگی به این امور نیازمند آن است که مسئول و استاندار مربوطه به آن توجه کند و وقتی مورد بی توجهی قرار می گیرد به اعتراض تبدیل می شود و ما می بینیم اگر می خواهی اعتراض کنی به آن مکان مراجعه کن چرا باید به آن مکان مراجعه کنند؟

 

شاکری یادآور شد: ما به چه حجتی می گوییم در آن مکان بیان اعتراضات مطلوب است و در غیر آن مکان بیان کردن مشروع نمی باشد اگر اعتراض و حرفی درست باشد می تواند در نمازخانه یک نهاد نیز آن را بیان کرد و نیازی نیست به مکانی کشیده شود که در آنجا دوربین های خارجی و داخلی منتظرند تا از این اعتراضات بهره برداری کنند و یا به شکل دایمی از این 12 مکان گزارش دهند که آنجا چه مطرح شد و در فلان مکان فلان موضوع مورد اعتراض قرار گرفت. به نوعی ما با این تدبیر رسانه های خارجی را هدایت می کنیم تا به این اماکن و موضوعات مردمی حساس شوند در حالی که اعتراض کنندگان نیز مصون هستند و چون پاسخ دهنده ای وجود ندارد و تا پاسخ مورد نظر مطرح شود باید آسیب رسانه ای بسیاری ببینیم.

 

 

پایان پیام/34
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت براصل ۴۴ قانون اساسی مجلس مطرح کرد:

نادیده گرفتن اهداف اصلی دلیل انحراف از مسیر عملیاتی شدن اصل ۴۴ قانون اساسی

فولادگر نادیده گرفتن اهداف اصلی سیاست های اصل ۴۴ را یکی از دلایل مهم و موثر بر انحراف اصل ۴۴ از مسیر درست دانست و گفت: باید از ظرفیت های قانون اصل ۴۴ برای واگذاری ها استفاده کرد.

اخبار برگزیده شبستان