خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٦ رمضان ١٤٤٠

Tuesday, May 21, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۷/۳/۲۳ - ۱۱:۲۴ شناسه خبر : ۷۱۰۷۸۹

اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد پهنه فرهنگی/ استفاده از ظرفیت فرهنگی مسجد ولیعصر
خبرگزاری شبستان: رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به بودجه های تعریف شده برای پهنه فرهنگی گفت: رقمی بالغ بر ۲۰ میلیارد تومان برای بهینه شدن وضعیت پهنه با رویکرد فرهنگی و هنری پیگیری می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، محمدجواد حق شناس، رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در جمع خبرنگاران گفت: در قانون بودجه امسال، ایجاد چهار گذر مطرح شده است و برای اولین بار برای بهبود وضعیت و ارتقا کیفیت پهنه فرهنگی بودجه تعیین شده است.

 

ایجاد ۴ گذر فرهنگی پایتخت

وی با بیان اینکه گذر کتاب که از میدان انقلاب تا چهار راه ولیعصر را شامل می شود، افزود: خیابان کریم خان زند از میدان هفت تیر تا ابتدای خیابان حافظ رونق بیشتری پیدا کند و این گذر به عنوان گذر فرهنگی مورد شناسایی و توجه قرار گیرد.

 

حق شناس با بیان اینکه با توجه به قدمتی که نمایش در خیابان لاله زار دارد به گذر نمایش و هنرهای نمایشی اختصاص یافته است، ادامه داد: گذر صنایع دستی که در خیابان استاد نجات الهی ( ویلا سابق) مورد توجه قرار خواهد گرفت و گذر ساز و نوا که خیابان لارستان به عنوان یکی از خیابان هایی که در این حوزه شناخته شده است و قرار شد ساماندهی لازم در این راستا شکل بگیرد.

 

وی با بیان اینکه تاکید بر وجود یک پهنه به عنوان پهنه فرهنگی رودکی مطرح است، خاطرنشان کرد:  این پهنه که محله رودکی را دربر می گیرد که چهار ضلع اصلی آن را خیابان انقلاب ( ضلع شمالی- حد فاصل چهارراه ولیعصر و چهار راه کالج)، خیابان نوفلوشاتو ( ضلع جنوبی) و چهار راه امیراکرم تا ولیعصر و از کالج تا نوفلوشاتو (ضلع شرقی و غربی) پهنه را در برمی گیرد.

 

حق شناس گفت: مکان انتخاب شده یکی از قدیمی ترین محله های تهران است که از مهم ترین ویژگی هایی این پهنه محسوب می شود و انجمن حکمت و فلسفه شناخته شده ترین ساختمان های قدیمی تهران در این پهنه قرار دارد و شاهد وجود ساختمان هایی با قدمت قاجاری و پهلوی اول و پهلوی دوم در این مجموعه هستیم.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: وجود دو مرکز بسیار مهم و سرشناس و حتی منطقه ای و بین المللی در حوزه فرهنگ در این پهنه قرار دارد؛ تئاتر شهر به عنوان مهمترین مرکز هنر نمایشی ایران و تالار وحدت و مجموعه رودکی که در کنار هم قرار دارند که حوزه موسیقیایی و هنرهای نمایشی را پوشش می دهند.

 

وی با بیان اینکه سالن فرهنگ در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد و بر اعتباردهی این مجموعه اهمیت بیشتری را فراهم کرده است، افزود: همجواری مجموعه با چهار سفارتخانه روسیه، فرانسه، ایتالیا و ارمنستان به نوعی گویای یک روابط تاریخی ایرانیان با قدرت های بزرگ روزگاران قدیم بوده است که سفارتخانه هایشان در بافت قدیمی و اصلی شهر تهران قرار گرفته و امروز اهمیت ویژه ای نیز به این منطقه می دهد.

 

حق شناس گفت: وجود مرکزی مثل معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و انتشاراتی های معتبر و قدیمی، معاونت قرآنی ارشاد، هنرستان موسیقی دختران که تنها هنرستان موسیقی دختران است که وجود همه این موارد بیانگر آن است که منطقه استعداد فرهنگی را دارد.

 

وی افزود: خوشبختانه با نگاه کارشناسانه برای احیای منطقه و حفظ وضعیت و اختصاص بودجه به شرکت توسعه فضای فرهنگی تا بتوانیم در این فضا و ارتباطات، موقعیت این منطقه را تثبیت کنیم، شکل گرفت.

 

حق شناس با اشاره به دیدار با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در سال گذشته، گفت: با توجه به تعاملات معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در تالار وحدت، تئاتر شهر و هنرستان موسیقی، نگاه معاونت هنری بیشتر بر روی گذر شهریار متمرکز بود که در شورای سوم پیگیر قضیه بودند بنابراین ما ضمن حفظ این نگاه، سعی می کنیم به موضوع به شکل نگاه خطی نداشته باشیم بنابراین از گذر به پهنه ارتقا داده ایم و اولویت اصلی در این بخش مشارکت دادن شهروندان و اهالی محل در این حوزه مورد توجه و تاکید است.

افزایش مشارکت بخش خصوصی و شهروندان در گذرهای فرهنگی

رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت: شاهد مداخله یک جانبه بودیم توسط سازمان های دولتی و عمومی بدون در نظر گرفتن نظر شهروندان یا صاحبان حوزه ها اما اکنون تلاش اصلی و با این منظر 5 تا مطالعه شکل گرفته است.

 

وی با اشاره به برگزاری نشست در خود پهنه رودکی و در شهرداری ناحیه یک منطقه 11 و حضور تمام ذی نفعان در آن، گفت: شهرداری منطقه 11، سازمان زیباسازی شهرداری، سازمان فرهنگی و دفتر مطالعات شهرداری، دفتر مطالعات معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری از جمله نهادهای ذی نفع حاضر در جلسه بودند.

 

حق شناس با اشاره به برگزاری جلسه با معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، خاطرنشان کرد: تلاش داریم تا همراهی این مجموعه را نیز داشته باشیم و همه این اتفاقات خوب طی چند ماه اخیر رخ داده است.

اختصاص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای بهینه سازی پهنه فرهنگی رودکی

وی با اشاره به بودجه های تعریف شده برای پهنه فرهنگی گفت: رقمی بالغ بر 20 میلیارد تومان برای بهینه شدن وضعیت پهنه با رویکرد فرهنگی و هنری پیگیری می شود و این اتفاق می تواند یک خبر قابل تامل و خوش برای دوستداران فرهنگ، هنر، بافت تاریخی و میراثی تهران را دربر داشته باشد.

 

حق شناس اظهارداشت: برای آنکه آثار اقدامات مداخله جویانه به حداقل برسد مطالعه فرهنگی اجتماعی (عطاف) با محوریت دفتر مطالعات شهرداری و دفتر مطالعات فرهنگی و اجتماعی و با محوریت معاونت فرهنگی و اجتماعی آنجا شکل بگیرد و طی دو ماه این مطالعات انجام شود و این نشست ها به صورت دو هفته یک بار در منطقه برگزار خواهد شد.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران افزود: معاونت هنری وزارت ارشاد اعلام کرده است که برخی زیرمجموعه های معاونت نظیر خانه موسیقی، خانه هنرهای نمایشی در این منطقه مستقر شوند.

 

حق شناس گفت: منطقه حفظ می شود و رویکرد فرهنگی هنری خود را به عنوان پهنه فرهنگی شهر باقی می ماند و یکی از شناسنامه های پهنه می تواند موسسه باشد با کاربری خود و با بهسازی می تواند شکل بگیرد و با کمکی که برای بازسازی بافت منطقه می شود.

دفتر تسهیلگری دفتر فرهنگ و هنر شکل می گیرد

وی با اشاره به ایجاد دفتر تسهیلگری دفتر فرهنگ و هنر، گفت: با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی از فرهنگیان در این منطقه حضور خواهند یافت بنابراین مشاغل موجود در منطقه بخواهند تغییر مشاغل بدهند این امکان را فراهم می کنیم که به سمت مشاغل فرهنگی بروند سعی می کنیم.

 

حق شناس با بیان اینکه سعی می کنیم با حضور بخش خصوصی، مردم و اهالی محل بتوانیم منطقه را به شناسنامه فرهنگی شهر تهران تبدیل کنیم، افزود: در کنار مراکز مهمی مثل دانشگاه تهران، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه هنر و مدرسه البرز هویت شهر ما را شکل می دهد و در کنارهویت های بزرگ که در کنار خرده فرهنگ ها می توانند معرف فرهنگ شهر باشند می توانیم شناسایی کنیم و برایشان یک موقعیت شناخته شده و مناسبی را فراهم کنیم.

 

مسجد ولیعصر یک ظرفیت فرهنگی است

رییس کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران درخصوص مسجد ولیعصر گفت: مسجد ولیعصر را به عنوان مجموعه فرهنگی می بینیم که با توجه به ساخت و موقعیتی که دارد می تواند به عنوان یک ظرفیت فرهنگی با تم مذهبی فعالیت کند و به غنای فرهنگی منطقه نیز کمک کند.

عصمت پناهی

 

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آسیب شناس اجتماعی :

۷۵ درصد دانش آموزان در تابستان برنامه خاصی ندارند/لزوم آشنایی فرزندان با مشاغل پدری

ابهری با بیان اینکه ۷۵ درصد دانش آموزان در تابستان هیچ گونه برنامه خاصی ندارند بر لزوم آشنایی فرزندان با مشاغل صنعتی و فنی پدران تاکید کرد.

اخبار برگزیده شبستان