خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸

السبت ١٩ صفر ١٤٤١

Saturday, October 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۷/۴/۱۲ - ۰۹:۲۴ شناسه خبر : ۷۱۳۹۲۶
مدیرعامل بنیاد بازی های رایانه ای در گفتگو با شبستان:
رسانه ملی و شهرداری برای تبلیغ بازی بومی پول می خواهند/ بازیسازان دیگر سفارشی کار نمی کنند
کریمی قدوسی توجه به ذائقه مخاطب را عامل افزایش فروش بازی های بومی دانست و گفت: بازی سازان ایرانی برخلاف سالهای ۹۱ و ۹۲ به سفارش بنیاد بازی های رایانه ای و سایر نهادها بازی نمی سازند.

به گزارش خبرنگار شبستان، دهم تیرماه، نشست خبری مدیرعامل بنیاد بازی های رایانه در محل این بنیاد برگزار شد. حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد در این نشست با ارائه آمارهایی، از رشد فروش بازی های رایانه ای بومی در سال های گذشته و افق روشن پیش روی این عرصه خبرداد. به همین بهانه و باهدف تبیین فرصت ها و چالش های پیش روی این حوزه با مدیرعامل بنیاد بازی های رایانه ای گفتگو کردیم.

 

مهندس حسن کریمی قدوسی، در ابتدا درباره جایگاه بازی های رایانه ای بومی در سبد خرید علاقمندان بازی های رایانه ای به خبرنگار شبستان گفت: سهم بازی های رایانه ای بومی از بازار بازی های رایانه ای در سال 94 از 11 درصد به 14 درصد در سال 96 رسید که در واقع می توان گفت این سهم دو برابر شده است. تقریبا در سال 96، 54 میلیارد تومان فروش بازی های رایانه ای بومی در داخل کشور بوده است که این میزان در سال 94، 23 میلیارد تومان بوده است. این رقم بیانگر رشد خوب و قابل توجهی است.

 

مهندس کریمی قدوسی با بیان اینکه فروش بازی های رایانه ای بومی بیشتر از گذشته شده است، عنوان کرد: خوشبختانه ما نسبت به گذشته بازی های رایانه ای موفق تری داشتیم و این نوید یک آینده روشن را برای صنعت بازی سازی داخلی می دهد.

 

عامل موفقیت بازیسازان توجه به ذائقه مخاطب و پرهیز از سفارشی سازی است

وی در پاسخ به این سوال که آیا افزایش فروش بازی های رایانه ای بومی نشانگر ارتقای کیفیت آنهاست، به شبستان اظهار داشت: شاید در این مسئله صرفا کیفیت دخیل نباشد. همه چیز کیفیت نیست. در فروش، کیفیت مهم است و ذائقه شناسی مخاطب نیز مسئله مهمی محسوب می شود. بازی سازان ما دریافته اند که مخاطب چه چیزی می خواهد و بازی هایی مطابق نیاز و سلیقه مخاطب ساخته اند.

 

مدیرعامل بنیاد بازی های رایانه ای تصریح کرد: اگر به سال های 91 و 92 برگردیم، می بینیم بنیاد بازی های رایانه ای و سایر ارگان ها به بازی سازان بازی سفارشی می دادند. اگر این رویکرد پیش می رفت، هیچ وقت بازیساز به دنبال کشف ذائقه مخاطب نمی رفت. در حقیقت در آن زمان بازیساز برای ذائقه بنیاد بازی های رایانه ای یا فلان نهاد و ارگان بازی می ساخت و آن بازی ها هیچ وقت در کشور نمی فروخت.

 

مهندس کریمی قدوسی بیان کرد: امروز که بازار بازی های رایانه ای یک بازار رسمی و منطقی در داخل کشور شده است، بخش خصوصی خودش می رود تا ذائقه مخاطب را پیدا کند. ما هم به آنها زیرساخت می دهیم که بتوانند بهتر بازی بسازند.

 

هرچه کردیم رسانه ملی و شهرداری همکاری نمی کنند

وی در مورد نقش تبلیغات در فروش بازی های رایانه ای تصریح کرد: در حال حاضر بر روی بازی های رایانه ای ایرانی خیلی تبلیغات صورت نمی گیرد. یکی از چیزهایی که بنیاد بازی های رایانه ای دنبال آن است، مسئله تبلیغات است. ما می خواهیم صدا و سیما و شهرداری برای تبلیغات پای کار بیایند. مصوبه شورای عالی فضای مجازی سال 94 به صراحتا ذکر کرده است، تبلیغات بازی های ایرانی باید شامل تخفیفات موثر شود و تخفیفات باید با تایید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و توسط شهرداری و صدا و سیما اعمال شود. متاسفانه علیرغم این مصوبه، این تبلیغات و تخفیفات تا این لحظه وجود نداشته است و ما هیچ دستاوردی در این زمینه نداشتیم. علیرغم تلاشی که کردیم و مذاکراتی که داشتیم، نتوانستیم شهرداری و صدا و سیما را پای میز همکاری بیاوریم.

 

مدیرعامل بنیاد بازی های رایانه ای خاطرنشان کرد: با وجود اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی است، هیچ اتفاقی در زمینه تبلیغات بازی های رایانه ای نیفتاد. با وجود جلسات و نامه نگاری هایی که با شهرداری و صدا و سیما داشتیم، هیچ نوع همکاری صورت نگرفت. عمق فاجعه این است که صدا و سیما از بازی های خارجی در برنامه های مختلف نام می برد و آنها را معرفی، مرور  و حتی نقد می کند اما وقتی می خواهد بازی ایرانی را تبلیغ کند باید هزینه دریافت کند. این یک بالانس عجیب و غریبی است. حداقل معرفی بازی های خارجی نباشد که فلان بازی استقبال خوبی در هفته گذشته داشته است. این یک ضد تبلیغ محسوب می شود.

 

گفتنی است مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در نشست اخیر خود اطلاعات مربوط به گزارش نمای باز که مربوط به وضعیت گیم و گیمرها در ایران هست را ارایه کرد .اطلاعات موجود در گزارش نمای باز 96 با تحلیل داده‌های پیمایش ملی مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال از نمونه آماری 8000 نفری به دست آمده است. جهت اجرای این پیمایش از روش نمونه‌گیری تلفیقی «طبقه‌ای-خوشه‌ای چند مرحله‌ای» استفاده شده که خوشه‌های مرحله اول شامل تمام استان‌های کشور و خوشه‌های مراحـل بعـد بـه ترتیـب شـامل شهرسـتان و شـهر و روسـتا می‌شـوند.

 

کریمی قدوسی در این نشست اعلام کرد طبق یافته های گزارش نمای باز سال 1396 از جمعیت 81 میلیون نفره کشور ایران از هر 100 نفر ایرانی 35 نفر بازیکن هستند. 66در هر خانوار ایرانی به طور متوسط یک نفر بازیکن هستند.  در میان بازی‌کنندگان ایرانی 31 درصد را کودکان زیر 12 سال، 36 درصد را نوجوانان 12 تا 19 سال، 26 درصد را جوانان 20 تا 34 سال، 6 درصد را میانسال‌های 35 تا 59 سال و یک درصد را کهنسال‌های بالای 60 سال تشکیل می‌دهند. از جمعیت بازیکنان ایرانی 88 درصد از پلتفرم موبایل، 25 درصد از پلتفرم رایانه شخصی و 18 درصد از پلتفرم کنسول استفاده می‌کنند. در این میان 77 درصد از گوشی هوشمند، 31 درصد از تبلت، 20 درصد از رایانه شخصی، 11 درصد از لپ‌تاپ، 18 درصد از کنسول خانگی و 2 درصد از کنسول دستی استفاده می‌کنند.

 

گفتگو: مریم داوری

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آن چه مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به رسانه ها گفت

از تولد دیرهنگام «لاله» تا اشتیاق «وی او دی» ها به سینمای مستند

مهمترین خبر محمد حمیدی مقدم در نشست خبری با رسانه ها، مشخص شدن سرنوشت «لاله» پس از سال ها بود، گرچه تلاش برای گسترش مارکتینگ سینمای مستند و تجربی و تغییر در فرمت برگزاری سینماحقیقت هم محورهای مهم این نشست تلقی می شود.

اخبار برگزیده شبستان