خبرگزاری شبستان

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

السبت ١٠ جمادى الثانية ١٤٤٠

Saturday, February 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۴/۱۷ - ۰۹:۳۶ شناسه خبر : ۷۱۴۸۴۶

دست و پا زدن اروپا برای حفظ ایران
دست و پا زدن اروپا برای نگاه داشتن ایران در برجام همچنان ادامه دارد و ایران هم همچنان بر مواضع خود تاکید می کند؛ حال باید دید در هفته آینده کدام طرف می تواند در این بازی پیروز شود.

 

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، اروپا با سرکار آمدن ترامپ دوران سختی را طی می کند که یکی از این سختی های ایجاد تعادل بین خواسته های نامعقول آمریکا و حقوق مسلم ایران است. اروپا ماه هاست که دست به کار شده و با مذاکرات و پیشنهادات مختلف تلاش می کند رضایت دو طرف را برقرار کند اما تاکنون موفق نبوده است. آمریکا دست رد به سینه اروپا زده و فعلا ایران مانده که برای ادامه همکاری با قاره سبز تصمیم گیری کند و دست و پا زدن آن ها برای راضی نگاه داشتن ایران ادامه دارد.

 

در همین رابطه یک بسته پیشنهادی اقتصادی در حال تدوین است که نمونه موارد یاد شده از آن با مخالفت ایران روبرو شده و در آخرین اظهار نظر مقامات ایرانی، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت روز گذشته در جمع خبرنگاران گفت: "من هنوز این پیشنهاد را ندیده ام اما همکاران وزارت امور خارجه آن را دیده و ظاهرا از جزییات آن هم خیلی راضی نبوده اند چرا که ما از اتحادیه اروپا انتظار داریم مسئولیت خودش را در حفاظت از برنامه جامع اقدم مشترک (برجام) به انجام برساند."

 

بنابراین گزارش، در خصوص تحلیل موقعیتی که اروپا این روزها گرفتار آن شده خبرگزاری شبستان به سراغ کارشناسان بین المللی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی رفته و این موضوع را از زبان آنها پیگیری کرده که نمونه گفت و گوها را در زیر می خوانید:

 

همه توقعات ما در بسته پیشنهادی اروپا ارایه نشده بود

 

 

محمدجواد جمالی، عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بسته پیشنهادی اروپا، گفت: ما احتمال این را می دادیم تعداد زیادی از درخواست های ما در بسته پیشنهادی اروپا باشد و مقداری نیز نادیده گرفته شود که این اتفاق نیز افتاد. اینطور نیست که فکر کنیم همه چیز با این بسته پایان یافته است. به احتمال زیاد بحث های دیگری نیز با اتحادیه اروپا خواهیم داشت و در چانه زنی های بعدی می توانیم برخی از مسایل دیگرمان با اروپا را حل کنیم البته این نیز به معنای این نیست هر آنچه ما توقع داریم در بسته پیشنهادی اروپا بیاید.

 

این عضو هیئت رییسه کمیسیون امنیت ملی بیان کرد: ما باید بدانیم اروپایی ها آنچنان نیز که می گویند دارای استقلال رای نیستند و ما نیز نباید این توقع را داشته باشیم که هرآنچه را که مدنظرمان است در بسته هایشان بیاورند.مذاکرات آینده ما با اروپایی ها تعیین کننده تر از مذاکرات اولیه است و البته ما نه نسبت به این مذاکرات خوشبین هستیم و نه بدبین چرا که در عالم سیاست باید منتظر زمان و حرکات طرف مقابل باشیم.

 

اگر اروپا منافع ایران را تامین کند قطعا بسته پیشنهادی مورد استقبال ما است

 

 

علیرضا رحیمی، عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به دور اول مذاکرات ایران و اروپا گفت: آن چیزی که مهم بود شنیدن صدای طرفین بدون واسطه و تلاش برای رسیدن به یک دریافت مشترک از شرایط موجود و برون رفت از این شرایط بود که این اتفاق افتاد. تلاش ایران این است که با حفظ منافع ملی بتواند از برجام محافظت کند. اگر اروپایی ها در بسته پیشنهادیشان منافع ایران را تامین کنند قطعا این بسته مورد استقبال ما است وگرنه اولویت اول برای ما چه در مذاکرات برجامی و چه در مذاکرات با اروپا؛ منافع ملی کشورمان است.

 

این عضو کمیسیون امنیت ملی تصریح کرد: اروپایی ها می خواهند برجام را حفظ کنند و در مسیر حفظ برجام تلاش می کنند لذا به نظر می رسد که نگاه سازنده ای نسبت به بسته پیشنهادی دارند و بسته پیشنهادی شان را به عنوان یک راهکار برای حفظ برجام تلقی می کنند. ایران با صراحت هم انتظاراتش را مطرح کرده است و هم اولویت ها و هم خواسته هایشان را بیان کرده است، مهم این است که اروپایی ها محکم و با تضمین لازم توافقاتی که انجام داده اند را پیش ببرند؛ اگرچه ارتباط اروپاییان با آمریکا یک ارتباط راهبردی است اما آنها در حوزه برجام نشان دادند نگاه کاملا متفاوتی با آمریکا دارند.

 

اگر اروپا به دنبال هویت مستقل از آمریکاست باید هزینه پرداخت کند

 

 

منصور حقیقت‌‌پور، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم شورای اسلامی راجع به پیشنهادات اروپایی ها به ایران به منظور تضمین صادرات نفت کشورمان گفت: از جزییات بسته پیشنهادی اروپا اطلاعی ندارم و آن را به صورت کامل مطالعه نکرده ام اما معتقدم اگر اروپا به دنبال هویت مستقل از آمریکاست باید هزینه پرداخت کند. اروپا باید پای عملیاتی شدن تمام طرح های برجام بایستد تا به آمریکایی ها بگوید تنها صدای جهان نیستند و لازمه این کار اروپا مقاومت است.

 

این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به محتویات بسته پیشنهادی اروپا به منظور ماندن ایران در برجام با تاکید بر اینکه از جزییات این بسته اطلاع ندارد، تصریح کرد: البته من همواره به اروپایی ها بدبین هستم و آنها آنگونه که باید و شاید پای تعهدات خود نمی ایستند، مگر اینکه دوستان مذاکره کننده ما مسایل بیشتری را در مذاکرات دریافت کرده باشند.

 

اروپایی‌ها تا زمانی که گام عملی برندارند نمی‌توان به این بیانیه‌ها دلخوش بود

 

 

حسن هانی زاده، کارشناس مسایل بین الملل راجع به پیشنهادات ارایه شده اروپا به ایران در جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین گفت: بسته پیشنهادی اروپا به ایران یک بسته کاملا انشایی و غیرعملیاتی است. اتحادیه اروپا تلاش کرده با استفاده از واژه های دوگانه از تعهدات خود در برجام شانه خالی کند و تجربه ایران در تعامل با کشورهای اروپایی یک تجربه تلخ است و اتحادیه اروپا با وجود نقشی که در برجام داشته در طول سال های گذشته به تعهدات خود عمل نکرده است.

 

هانی زاده اقدامات اروپا در اجرای برجام را تبعیت این کشورها از آمریکا دانست و افزود: تا زمانی که اروپایی ها گام های عملی برنداشته اند و تضمین های همه جانبه نمی دهند نمی توان به بیانیه هایی مانند بیانیه روز گذشته کمیسیون مشترک برجام دلخوش بود. این مسئله بسیار امیدوارکننده نیست و اروپایی ها باید برای تعامل با ایران گام های عملی بردارند و نگاه شان را از آمریکا جدا کنند.

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس:

استراتژی جمهوری اسلامی کشور گشایی نیست

آصفری با بیان این که استراتژی جمهوری اسلامی کشور گشایی نیست، گفت: در گام دوم انقلاب اسلامی هم مانند گام اول به دنبال دخالت در دیگر کشورها نخواهیم بود.

اخبار برگزیده شبستان