خبرگزاری شبستان

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سایر حوزه ها زمان :   ۱۳۹۷/۴/۳۰ - ۱۷:۰۴ شناسه خبر : ۷۱۷۱۱۱
بسته اخبار سیاسی ۳۰ تیر
بنزین دو نرخی در راه/بازگشت سپنتا نیکنام به شورا/پای مجریان صدا و سیما به پرونده ثامن الحجج کشید
بنزین در راه ۲ نرخی شدن، سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد بازمی گردد، تغییر نحوه پرداخت ارز مسافری، پای مجریان صدا و سیما به پرونده ثامن الحجج کشید، بازار تلفن همراه در مسیر تعادل از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در شنبه ۳۰ تیر ۹۷ است.

به گزارش خبرگزاری شبستان، بنزین در راه ۲ نرخی شدن، سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد بازمی گردد، تغییر نحوه پرداخت ارز مسافری، پای مجریان صدا و سیما به پرونده ثامن الحجج کشید، بازار تلفن همراه در مسیر تعادل از جمله گزیده اخبار سیاسی شبستان در شنبه ۳۰ تیر ۹۷ است که می‌توانید مشروح آن را در لینک‌های زیر بخوانید.

لاریجانی، میهمان کمیسیون اجتماعی/طرح استیضاح وزیر علوم و بررسی افزایش قیمت‌ها در کمیسیونها

دستور کار کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی از شنبه 30 تیرماه تا چهارشنبه سوم مردادماه منتشر شد که بر این اساس وزرای نفت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت و درمان، صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، جهادکشاورزی، کشور  و نیرو در جلسات کمیسیون‌ها حضور می‌یابند تا به سوالات و  ابهامات پیرامون حوزه‌های تخصصی خود پاسخ و گزارشاتی به  نمایندگان ارائه کنند.

 

حضور وزرای اطلاعات، نفت و خارجه در صحن

ارایه گزارش کمیسیون امنیت درباره تفحص از افراد دو تابعیتی در حوزه مدیران ارشد و حضور وزرای اطلاعات، نفت و خارجه برای پاسخ به سوالات نمایندگان در دستور کار این هفته صحن مجلس قرار دارد.

 

 

اصلاح قانون انتخابات بهتر است در قالب لایحه ارایه شود

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در مورد لایحه اصلاح قانون انتخابات به خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان گفت: اگر دولت در این زمینه لایحه خود را زودتر به مجلس ارایه دهد؛ لایحه مورد بررسی قرار می گیرد ولی اگر قرار است این لایحه با تاخیر به مجلس ارایه شود نمایندگان می توانند در قالب طرح و با همان روال عادی اصلاح قانون انتخابات را مطرح کنند.

 

وی با اشاره به اینکه اگر دولت لایحه ارایه بدهد بهتر است در این زمینه اینگونه توضیح داد: در صورت ارایه لایحه هم نظرات دولت در آن اعمال شده است و هم قطعا بار مالی نخواهد داشت البته این موضوع بستگی به توافق مجلس و دولت دارد که اگر دولت لایحه را زودتر ارایه دهد دیگر نیازی به ارایه طرح نیست.

 

 

افزایش حقوق کارگران موضوع اصلی نشست شورای عالی کار

پس از آنکه نمایندگان مجلس توانستند افزایش دستمزد کارکنان دولت در سال 97 را اصلاح کنند حالا کارگران نیز درخواست اصلاح افزایش دستمزد و حقوق داده اند. طبق قانون بودجه 97 افزایش حقوق کارکنان دولت از 6 تا 20 درصد بود که دولت در این ماده طبق استنباط خود عمل کرد و این اقدام دولت اعتراضات فراوانی به دنبال داشت تا جایی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی وارد کار شدند و استفساریه ای برای روشن تر شدن موضوع در این خصوص به تصویب رساندند که بر اساس آن افزایش حقوق کارکنان دولت از 12 میلیون ریال به 12 میلیون و 420 هزار ریال رسید و دولت نیز آن را ابلاغ کرد و دستگاه های دولتی هم موظف شدند که تا پایان تیرماه این افزایش حقوق را در دستمزد ماه های فروردین، اردیبهشت، خرداد و تیر کارکنان خود اعمال کنند اما کارگران نیز با این مسئله به این فکر افتادند افزایش حقوق و دستمزد آنها که طبق ابلاغ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 181 هزار و 336 تومان افزایش یافته و حداقل دستمزد کارگران به یک میلیون و 111 هزار و 267 تومان رسید نیز تغییر یابد.

 

 

کوتاه شدن دست قاچاقچیان موبایل/تعادل در راه بازار تلفن همراه

قرار است از این پس با اجرای دستورالعمل های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دیگر کشور شاهد قاچاق گوشی تلفن همراه نباشد. پس از آنکه طرح رجیستری گوشی های تلفن همراه با دستور وزیر جوان کابینه دوازدهم اجرایی شد دست برخی از قاچاقچیان گوشی تلفن همراه از این بازار کوتاه شد اما پس از آنکه دولت ارز 4 هزار و 200 تومانی در اختیار واردکنندگان تلفن همراه قرار داد عده ای با سودجویی توانستند باز هم به قاچاق تلفن همراه بپردازند. در همین رابطه نیز آذری جهرمی وارد ماجرا شد و اسامی شرکت های سوءاستفاده کننده از ارز دولتی و گرانفروشان گوشی تلفن همراه را منتشر کرد تا جلوی این فساد تا حدودی گرفته شود اما داستان قاچاق تلفن همراه داستانی غریب و طویل است که به نظر می رسد به این زودی ها پایان نپذیرد و قاچاقچیان تلفن همراه پس از بسته شدن این راه ها دست به واردات گوشی موبایل از طریق ارز مسافری کردند که در آخرین اقدام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد قرار است از این پس هر مسافری که وارد ایران می شود نتواند بیش از یک گوشی موبایل با خود وارد کند.

 

این امر باعث شد کمیته اطلاع رسانی رسمی طرح رجیستری از روز پنجشنبه 28 تیرماه در اطلاعیه ای خطاب به مسافران، اصناف و بازرگانان اعلام کند که از این پس گوشی های مسافری که بدون رعایت قوانین مندرج در بخشنامه گمرک در سامانه اظهار کالا ثبت شوند به سرعت توسط سامانه همتا شناسایی و در لیست کالاهای غیرقانونی قرار خواهند گرفت و مسافران تنها می توانند یک گوشی تلفن همراه به ایران وارد کنند.

 

 

جنجال نام ۲ مجری صدا و سیما در پرونده وام های میلیاردی

در میان آخرین اخبار تخلفات پرونده ثامن الحجج نام دو مجری مشهور صدا و سیما نیز به چشم می خورد که بر اساس اخبار منتشر شده در رسانه ها "م.م" از مؤسسه ثامن‌الحجج یک وام ۲ میلیارد‌ و ۹۰۰ میلیون‌تومانی دریافت کرده که تنها ۸۰۰ میلیون تومان آن را بازگردانده است که البته این رقم بخشی از هدیه دریافتی ۵۸۰ میلیون تومانی است که در صورت کسر این دو رقم  به عدد ۲۲۰ میلیون تومان می‌رسیم که در واقع از جیب «م.م» خرج شده و در مقابل ۲ میلیارد‌ و ۷۸۰ میلیون تومان را در حساب خود نگه داشته است. ثامن‌الحجج به مجری معروف دیگر تلویزیون «ا.ع» هم بی‌توجه نبوده و به حساب او هم سه میلیارد تومان در قالب هزینه تبلیغات واریز کرده است.

 

جزئیات تهاتر نفت و کالا/آیا قرار است روسیه ما را از گرسنگی نجات دهد؟!!

هم پیمانی ایران و روسیه سال هاست که توانسته محوریت پر قدرتی را در منطقه ایجاد کند تا جایی که مذاکرات سیاسی و معادلات نظامی منطقه را بدون تهران و مسکو امکان ناپذیر کرده است اما این هم پیمانی همواره حاشیه هایی به دنبال داشته که یکی از آنها سال هاست از سوی محافل مختلف سیاسی و رسانه ای داخلی و خارج مطرح می شود و با وجود تکذیب های مکرر مقامات کشورمان اما از سوی طرف روسی تکذیب نشده و همین امر باعث شده تا موضوع تهاتر نفت ایران در برابر کالای روسیه همچنان تازگی داشته باشد. در همین رابطه اخیرا نیز مسائلی مطرح شده که در نهایت با تکذیب محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان روبرو شد.

 

 

تغییر نحوه پرداخت ارز مسافری

پرداخت ارز دولتی به مسافران یکی از مشکلات بازار ارز بود که همواره از سوی کارشناسان به دولت انتقاد وارد می شد و همین امر باعث شده بود تا عده ای سودجو با خرید بلیط سوری به مبادله ارز دولتی مسافری در بازار بپردازند. انتقادها از دولت به منظور ارایه ارز دولتی به مسافران خارج از کشور از طرف کارشناسان به مجلس هم رسید و در همین رابطه چندین نماینده مجلس نیز به دولت انتقاد داشتند که از آن جمله می توان به طیبه سیاووشی اشاره کرد که در گفت و گو با شبستان گفت: «مسئولان بانک مرکزی می گویند ما به شدت در تنگنای ارزی هستیم و باید ارز را به کالاهای اساسی و دارو اختصاص دهیم اما ما می بینیم که ارز همچنان برای کالاهای غیرضرور اختصاص پیدا می کند. در حال حاضر ارز مسافرتی نیز برای کشورهایی که نیاز به ویزا ندارند 500 یورو و برای کشورهایی که نیاز به ویزا دارند هزار دلار است. اگر ما در تنگنای ارزی هستیم باید ارز مسافرتی برای تمامی مسافرت های خارج از کشور ممنوع شود.»

 

این مساله را سخنگوی دولت سه شنبه هفته گذشته با تاکید براین نکته که فعلا همان سیاست قبلی مد نظر است،‌ گفت:‌ اصلاحاتی در مورد پرداخت ارز به مسافران در دست بررسی است. امروز اما مسئولی از بانک مرکزی از بازنگری در این خصوص خبر داده و گفته که نحوه پرداخت ارز مسافرتی تا چند روز آینده مشخص می شود.

 

کشورهای اسلامی موضع محکمی مقابل تشکیل کشور یهود اعلام کنند

ولی الله نانواکناری، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تصمیم پارلمان رژیم صهیونیستی مبنی بر تشکیل سرزمین یهود به خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان گفت: آنها همواره دنبال این بودند که سرزمین یهود را ایجاد کنند و با کوچ دادن مسلمانان از سرزمین و وطنشان این هدف را از سالیان دور دنبال کردند ولی با مقاومت های مردم فلسطین نقشه آنها همواره نقش بر آب شد.

 

وی اظهار داشت: در شرایط فعلی و با وضعیتی که ترامپ به وجود آورده و امنیتی که برای رژیم غاصب اسراییل ایجاد کرده است آنها مجددا این خواسته و هدف خود را بازخوانی کردند ولی باز هم مقاومت مردم فلسطین این اجازه را به آنها نخواهد داد و قطعا فلسطینی ها در برابر ظلم مضاعف خواهند ایستاد و مقاومت می کنند.

 

 

آخرین ها از واردات غیرقانونی خودرو/شناسایی قاچاقچیان زنجیره ای بعد از یک سال

واردات غیر قانونی خودرو به کشور از ۲ ماه گذشته در صدر اخبار رسمی کشور قرار گرفته در حالیکه سال ها پیش از این در زمزمه های خیابانی از آن یاد می شد. این پرونده ابعاد گسترده ای دارد که روزانه قسمتی از آن کشف می شود و در آخرین اظهار نظر وزیر صمت از دستگیری یکی از افراد وابسته به این واردکنندگان از بدنه وزارتخانه خبر داده است. شریعتمداری در 27 تیر ماه 97 در صفحه شخصی خود در فضای مجازی از دستگیری یک نفر در ارتباط با واردات غیرقانوین خودرو خبرداد و نوشت: «پیرو دستور دکتر روحانی درباره گزارش ارسال‌شده اینجانب، ناجا از دستگیری م.آ. در خوزستان و اعتراف مؤثر وی از شبکه فساد خبر داده است. او یکی از افرادی است که اقداماتش در گزارش سال 96 به تعزیرات و گزارش 20 صفحه‌ای از فساد زنجیره‌ای بالغ بر 718 دستگاه خودروی لوکس بود.»

 

البته وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این هم در نامه ای به رئیس جمهور واردات غیرقانونی خودرو به کشور را مرتبط با دولت یازدهم دانسته بود و توضیح داده بود که این تخلف در نیمه اول سال 1396 قبل از آغاز دولت دوازدهم آغاز شده و در این دولت با گزارش مردمی و رسیدگی دقیق حراست وزارت صمت و بررسی های دقیق سایبری کشف و به نهادهای قضایی و اطلاعاتی منعکس شد.

 

راهکارهای کنترل و مدیریت نقدینگی بررسی و مصوب شد

در پنجمین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به ریاست رئیس جمهور و با حضور سران قوا، پیشنهادها و راهکارهایی در خصوص کنترل و مدیریت نقدینگی با جهت‌گیری رونق در بخش تولید و اقتصاد کشور بررسی و مصوب شد. در این جلسه که صبح شنبه برگزار شد؛ پس از بررسی گزارش رئیس کل بانک مرکزی و رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص وضع نقدینگی، مقرر شد مطالبات بانک مرکزی از شرکت‌های تعاونی و مؤسسات غیرمجاز در کوتاه مدت براساس روش‌های مصوب تصفیه شود.

 

 

سپنتا نیکنام به شورای شهر یزد بازمی گردد

محمد جواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی در توضیح نشست امروز شنبه 30 تیرماه مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابقاء تبصره یک و ماده 26 قانون انتخابات شوراها مصوب سال 1375 موافقت کرد، طبق این قانون «اقلیت‌های دینی به جای قرآن به کتاب خود التزام عملی خواهند داشت».

 

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شورای نگهبان به صورت یک طرفه این تبصره و ماده را حذف کرده بود لذا حذف این تبصره سبب شد تا عضو علی‌البدل شورای شهر یزد از سپنتا نیکنام به موجب عدم حضور اقلیت‌ها در شورای شهر شکایت کند. مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابقاء این تبصره موافقت کرد و مجدد به قانون سال 1375 بازگشتیم. بنابراین اگر اقلیت‌ها در شهر یا روستا به عنوان عضو شورای شهر یا روستا رأی بیاورند می‌توانند به صورت قانونی به عضویت شورا در بیایند.

 

حمله تروریست های ضد انقلاب به پاسگاه مرزی مریوان/ شهادت ۱۰ تن/انفجار زاغه مهمات

در پی حمله شب گذشته اشرار و تروریست های ضد انقلاب به پاسگاه مرکزی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه در روستای دری واقع در منطقه مریوان استان کردستان، روابط عمومی قرارگاه حمزه سیدالشهدا در اطلاعیه ای اعلام کرد: در حمله شب گذشته ( جمعه 29/4/97) اشرار و تروریست های ضد انقلاب و وابسته به استکبار جهانی به پاسگاه مرزی قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه واقع در روستای دری منطقه مریوان در استان کردستان و متعاقباً انفجار زاغه مهمات، تعداد 10 تن از رزمندگان اسلام به شهادت رسیدند.

 

 

بنزین در راه ۲ نرخی شدن

زمزمه هایی که مبنی بر تغییر نرخ بنزین به گوش می رسید حالا وجهه رسمی یافته و خبر از مصمم بودن دولت برای ۲ نرخی شدن این حامل انرژی دارد. غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با تسنیم خبر از ارایه پیشنهاد دولت به مجلس در خصوص بنزین داده و گفته است: «در این پیشنهاد مطرح شده که درباره سهمیه‌بندی بنزین و یا دو نرخی شدن نرخ آن در 6 ماهه دوم سال جاری تصمیم‌گیری شود، تصریح کرد: اعضای کمیسیون انرژی مجلس نظرات کارشناسی خود را در این زمینه مطرح کردند که در حال بررسی است.»

 

این خبر در حالی منتشر می شود که ارایه دستگاه های جدید کارت سوخت به جایگاه های سوخت مساله سهمیه بندی را در اذهان عمومی متبادر کرده بود و دولت نیز نسبت به آن واکنش های متفاوتی داشت.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

وحدت مردم و همت سه قوه تحریم‌های جدید را کنار می‌زند/ رفتارهای ترامپ تروریست بودن را نشان می‌دهد نه سپاه پاسداران

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: همکاری و وحدت مردم باید در همه امور با هم گره بخورد و از این رو تحریم‌ها از بین می‌رود و اقتصاد کشور راه خواهد افتاد و همان اقتصاد مقاومتی با کمک مردم و همکاری سه قوه می‌تواند مشکلات کشور را برطرف کند.

اخبار برگزیده شبستان