خبرگزاری شبستان

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۳۹۷/۴/۳۱ - ۱۱:۳۴ شناسه خبر : ۷۱۷۳۱۸
وزیر کشور:
معتادان متجاهر، از دیگر شهرها به تهران سرازیر می شوند/ نگرانی ما در «حوادث دی ماه» شهرهای اطراف تهران بود
وزیر کشوربا اشاره به تراکم جمعیت کلان شهر تهران گفت: معمولا معتادان متجاهر، از دیگر شهرها به تهران منتقل می شوند و ما گفتیم تا این معتادان پس از دستگیری برای درمان به شهرهای خودشان منتقل شوند تا از بار جمعیتی تهران کاسته شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان، عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در جلسه شورای اجتماعی وزارت کشور در جمع مدیران شهری سازمان های مرتبط گفت: موضوع آسیب شناسی تهران از دو منظر حاشیه نشینی و مواد مخدر مطرح شده است و جای آن دارد تا این مسئله از لحاظ امنیتی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مورد بررسی قرار بگیرد.

 

وی با اشاره به تراکم جمعیت کلان شهر تهران افزود: معمولا معتادان متجاهر، از دیگر شهرها به تهران منتقل می شوند و ما گفتیم تا این معتادان پس از دستگیری برای درمان به شهرهای خودشان منتقل شوند تا از بار جمعیتی تهران کاسته شود. حتما باید موضوع مبارزه با مواد مخدر اجتماعی شود، اگر در جامعه، خانواده، کارخانه؛ پذیرش برای افرادی که سلامت خود را پس از اعتیاد بازیافتند، نباشد، این افراد راهی جز بازگشت به دامن اعتیاد ندارند.

 

وزیر کشور اظهار کرد: با توجه به اخبار منفی خشکسالی مهاجرت از استان ها و شهرهایی که با خشکسالی و کم آبی مواجه هستند رو به افزایش است و حجم این مهاجرت ها به استان های مرکزی بیش از گذشته است، به همین جهت باید منتظر جابجایی و ترکیب جمعیتی جدیدی در حاشیه شهرها و مسایل حاشیه ای آنها باشیم به همین جهت نمی توانیم به اثرات تبادلات جمعیتی پاسخگو بود.

 

وی خاطرنشان کرد: در جلسات گوناگون در خصوص مواد مخدر و اعتیاد به یک رویه تکرار رسیدیم بر همین اساس باید هر یک از سازمان ها و نهادهای مذکور، وزارت بهداشت، بهزیستی، نیروی انتظامی و وزارت کشور هر یک کار خود را انجام دهند.

 

وزیر کشور با اشاره به مرکز بازپروری بهاران تصریح کرد: این مرکز که توسط شهرداری به نتیجه رسیده است کمک زیادی در بحث معتادان متجاهر انجام می دهد. ما در حال حاضر هشت هزار نفر گنجایش درمان داریم که پس از سه ماه آنها را آزاد می کنیم تا به چرخه اصلی اجتماع بازگردند اما در خصوص دوران نقاهت باید مرکزی در تهران ساخته شود و ما نیازمند این مرکز هستیم. روزانه 15 هزار تومان هزینه نگهداری این افراد است که اگر این هزینه انجام شود بهتر از آن است که ما سایر هزینه ها از جمله دزدی و آسیب های اجتماعی را در پی داشته باشیم.

 

وی با اشاره به موضوع تکدی گری و کودکان بی سرپرست یادآور شد: اگر جلوی این موضوع گرفته نمی شد ما شاهد مهاجرت متکدیان از پاکستان یا حتی کشورهای آفریقایی به ایران بودیم به همین جهت بحث نشاط اجتماعی زیر سوال می رفت. موضوع ناهنجاری از جمله آسیب های اجتماعی است که پلیس تهران، قوه قضاییه و نیروی انتظامی هر یک وظیفه ای در این خصوص دارند که باید به سرعت و جدیت در دستور کار قرار دهند.

 

رحمانی فضلی در مورد بافت های فرسوده و حواشی آن نیز گفت: این امر در دو مقوله کاربردی و محتوایی یا اجتماعی پیگیری می شود که در موضوع کاربردی وزارت مسکن و راه و شهرسازی باید گزارش آن را بدهد اما در موضوع محتوایی وزارت بهداشت، بهزیستی، نیروی انتظامی و وزارت کشور باید در کنار یکدیگر همکاری داشته باشند.

 

وی با اشاره به دیدار دوباره شورای اجتماعی کشور با رهبر انقلاب یادآور شد: سه ماه دیگر جلسه ای با رهبر انقلاب برگزار خواهد شد که ما باید در این جلسه گزارشی از عملکرد خود را ارایه دهیم.

 

رحمانی فضلی گفت: موضوع شهرک های اطراف تهران نیز از دیگر مسایل حاشیه ای است که این امر در مشهد و تهران تجربه شده است. یکی از نگرانی های ما در حوادث دی ماه موضوع شهرهای اطراف تهران بود که اگر امری در آن رخ می داد که با موضوع شهرها پیوند می خورد، کنترل و نظارت بر آن سخت می شد.

 

وی با اشاره به موضوع دادگاه درمان محور افزود: این موضوع بسیار خوب است و باید در کنار ماده 42 در دستور کار دستگاه قضایی قرار بگیرد. کمک می کنیم تا اعتبارات لازم برای اجرایی شدن این امر پیگیری شود و باید 2 تا 3 ماه آینده دو هزار نفر در این دادگاه‌ها خدمات لازم را دریافت کنند تا گزارش قابل قبولی از قوه قضاییه داشته باشیم.

 

وزیر کشور با اشاره به مسئولیت تمام نهادهای مربوطه در خصوص آسیب های اجتماعی تاکید کرد: اگر هر یک از وزارتخانه های بهداشت و درمان، بهزیستی، نیروی انتظامی و یا حتی وزارت کشور نتوانند کار خود را به خوبی به نتیجه برسانند این حلقه به یکدیگر متصل نخواهد شد.

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران:

وحدت مردم و همت سه قوه تحریم‌های جدید را کنار می‌زند/ رفتارهای ترامپ تروریست بودن را نشان می‌دهد نه سپاه پاسداران

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: همکاری و وحدت مردم باید در همه امور با هم گره بخورد و از این رو تحریم‌ها از بین می‌رود و اقتصاد کشور راه خواهد افتاد و همان اقتصاد مقاومتی با کمک مردم و همکاری سه قوه می‌تواند مشکلات کشور را برطرف کند.

اخبار برگزیده شبستان