خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸

الأحد ٢١ رمضان ١٤٤٠

Sunday, May 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۹ - ۰۸:۴۴ شناسه خبر : ۷۱۸۹۷۰
عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در گفت وگو با شبستان:
مدیریت اختلافات مذهبی، حج را فرصت وحدت می کند
حجت الاسلام مروجی طبسی تاکید کرد: اگر قرار بود همه یکی باشند خداوند همه را سفیدپوست یا سیاه پوست و با یک سلیقه می آفرید، در ایام حج اتفاقا همین اختلافات مذهبی است که اگر به درستی مدیریت شود باعث تعامل بیشتر میان مسلمین و یا حداقل باعث تفاهم می شود.

حجت الاسلام محمدمحسن مروجی طبسی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، در گفت وگو با خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان با اشاره به معناشناسی کلمه حج، اظهار کرد: این واژه از «حَجَجَ» مشتق شده است و به معنای یک مساله روشن و بدیهی است.

 

 

 

وی ادامه داد: حج امری روشن است که با مناسکی خاص به نمایش گذاشته می شود، این فلسفه و معنای حج است، در طول تاریخ این مساله افت و خیزهای زیادی داشته اما هر وقت ملت هایی که به لحاظ نژاد و لهجه متفاوت ولی از نظر آیین یکی هستند با هم متحد می شوند، همواره تاثیر گذار خواهند بود، بارزترین مثال این امر حج مسلمین است که همواره توانسته موثر واقع شود.

 

مروجی طبسی با اشاره به راهکار کاهش تفرقه و اختلافات میان مسلمین و به ویژه در ایام حج، گفت: اختلاف یک مساله بدیهی است، اگر بخواهیم این امر روشن و بدیهی ظهور و بروز کند قطعا نباید دچار منازعات و بحث های دیگر شویم، اختلافات همیشه بوده، هست و خواهد بود.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کرد: نباید از اختلاف بترسیم چراکه اصل اختلاف مساله نیست بلکه سوءمدیریت در اختلافات است که منجر به منازعه و جدال و درگیری می شود، همواره در طول اعصار گذشته، اختلافات مذهبی وجود داشته است، هیچ کاری هم نمی توان کرد، اگر قرار بود که همه یکی باشند خداوند همه را سفیدپوست یا سیاه پوست و با یک سلیقه می آفرید، در ایام حج اتفاقا همین اختلافات مذهبی است که اگر به درستی مدیریت شود باعث تعامل بیشتر میان مسلمین و یا حداقل باعث تفاهم می شود.

 

حج؛ موسم تبدیل تهدیدها به فرصت

 

 

 

 

وی اضافه کرد: برای مثال تبلیغاتی که وهابی ها علیه شیعیان راه انداخته اند از جمله اینکه می گویند شیعیان مشرک هستند و هزاران تهمت دیگر، طبیعتا با ارتباطات و وحدت میان مسلمین هرگز مشکل آفرین نمی شود، اگر یک شیعه ایرانی، عراقی، لبنانی، فرقی نمی کند از هر کجا، بتواند با آن برادر دینی مسلمان خودش ارتباط بگیرد و عقیده حَقه شیعه را درست بیان کند، آن وقت اختلافی که برخی تهدید می دانند تبدیل به یک فرصت و باعث می شود مکتب اهل بیت(ع) خودش را بروز و ظهور و دهد و حج اصلی ترین نمود این امر است.

 

طبسی در مورد شیوه برخورد و رفتار حجاج با پیروان دیگر مذاهب و روش های استدلال و احتجاج در جریان برخی بحث هایی که در آن فضا رخ می دهد، اظهار کرد: برای مثال در قرستان بقیع، یا قبور شهدای احد، کسانی ایستاده اند و افراد را به چالش می کشانند، قصد و غرض آنها بحث علمی نیست بلکه می خواهند مچ گیری کنند. هدف شان این است که شیعیان را به واکنش وادار کنند و بعد از اینکه واکنش را دیدند سریع بایستند و بگویند که شیعیان به مقدسات اهل سنت توهیت کرده اند حال آنکه فردی که واکنش نشان داده فقط جواب استدلال آنها را داده است، بنابراین، به طور کلی بهترین راه عدم ورود به بحث با چنین افرادی است.

 

وی گفت: این جاهلان قصد و غرض شان این است که احساسات شیعه را جریحه دار و آنها را به واکنش های غیرمعقول وادار کنند، لذا همواره تاکید شده که به این مباحث نفیاً و اثباتاً توجهی نشود چراکه غرض این افراد به هیچ روی مباحث علمی نیست که اگر بود، می آمدند و با بزرگان شیعه و علمای شیعه یا شاگردان آنها به مناظره می پرداختند.

 

وحدت دو لبه اثباتی و سلبی دارد

 

پژوهشگر فِرَق اسلامی با بیان اینکه وحدت دو لبه دارد، ابراز کرد: یک جنبه وحدت، اثباتی است و یک جنبه آن سلبی، با این تفاوت که وحدت جذب حداکثری و دفع حداقلی دارد. پیشنهاد من این است که در ایام حج و حتی در غیر از این ایام، ایران نقش فعالی داشته باشد و در کنار وحدت که بحث جذب حداکثری است دافعه وحدت را هم مطرح و خط قرمزهایی را برای کشورهای اسلامی مطرح کند و این امر اصلا منافاتی با وحدت هم ندارد چراکه یکی از کارکردهای وحدت دافعه حداقلی است که باید به درستی مطرح شود.

 

طبسی اظهار کرد: برای مثال در گستره وحدت همه را به انس و الفت فرا می خوانند ولی در کنارش باید درباره خطرات منافقان و دشمنانی که می خواهند از آن جو دوستانه به نفع خودشان استفاده کنند، صحبت شود. این جذب حداکثری و دفع حداقلی وحدت است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان خاطرنشان کرد: دفع حداقلی یعنی افراد مواظب کسانی باشند که منافقانه و آگاهانه تشنج ایجاد می کنند. وقتی در مورد این افراد که اجتماع عظیم حج را زیر سوال برده و آن را به هم ریختند صحبت می کنیم، دفع حداقلی وحدت اتفاق افتاده است.

پایان پیام/248

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

جرعه‌ای از زمزم رمضان//۱۹

راه‌های بهره بردن از لذات رمضان/بهترین احسان و نیکی در ضیافت‌الله

یک استاد اخلاق با بیان اینکه راه‌های متعددی برای حظ و بهره بردن از ماه مبارک رمضان وجود دارد، گفت: اهل بیت(ع) ما را به بهره‌مندی از این لذات توصیه کرده‌اند. هر چه خدا نشان می‌دهد، حق است، چراغ خدا انسان را به بیراهه نمی‌برد.

اخبار برگزیده شبستان