خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹

الاثنين ١٢ شعبان ١٤٤١

Monday, April 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۵/۱۵ - ۱۷:۴۳ شناسه خبر : ۷۲۰۳۲۱
چند ساعت مانده به آغاز تحریم های آمریکا صورت گرفت:
ابراز تاسف اروپا از تحریم ها/حرف های اتحادیه چه زمانی عملی می شود؟
در حالی اتحادیه اروپا از اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران ابراز تاسف کرده که هنوز بعد از گذشت ماه ها از خروج واشنگتن از برجام بسته پیشنهادی اروپا برای کاهش فشارهای ناشی از تحریم ها به دست ایران نرسیده است.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، ساعاتی مانده به اجرایی شدن تحریم های اولیه آمریکا بر علیه ایران کمیسر خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجی آلمان، انگلیس و فرانسه نسبت به اعمال این تحریم ها ابراز تاسف کردند که در آن بیانیه آمده است برجام در حال کار کردن است و به اهداف خود می رسد و به ویژه آنکه سازمان بین المللی انرژی اتمی در 11 گزارش متوالی اخیر در پایبندی ایران متوالی اخیر خود بر پایبندی ایران به تعهداتش تاکید کرده است. اتحادیه اروپا از ایران انتظار دارد تا در چارچوب برجام به انجام تعهداتش ادامه دهد.

 

در این بیانیه آمده است: لغو تحریم‌های اتمی بخشی ضروری از این توافق محسوب می‌شود که نه تنها بر روابط اقتصادی و تجاری با ایران تاثیر مثبت داشته، بلکه مهم‌تر از آن بر زندگی مردم ایران تاثیرگذار بوده است. اتحادیه اروپا طبق قوانین اتحادیه و قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از شرکت‌های دارای روابط تجاری با ایران حمایت می‌کند. به همین دلیل اتحادیه اروپا مقررات مسدودکننده خود را به‌روزرسانی کرد و این قوانین از هفتم ماه اوت (فردا) به منظور محافظت شرکت‌های اروپایی دارای تجارت مشروع با ایران در برابر تحریم‌های فرامرزی آمریکا اجرایی می‌شود.طرف‌های باقی مانده در برجام متعهد می‌شوند به همکاری با یکدیگر بر سر نگهداری و ایجاد کانال‌های مالی کارآمد با ایران و تداوم صادرات نفت و گاز این کشور ادامه دهند. به گفته این بیانیه این اتحادیه به همکاری با کشورهای دیگر که متمایل به حفظ برجام و روابط اقتصادی با ایران هستند، ادامه خواهد داد.

 

این بیانیه در حالی صادر شده که اتحادیه اروپا و دیگر اعضای برجام به جز آمریکا پس از خروج واشنگتن از این معاهده بین المللی تمام تلاش خود را برای نگاه داشتن ایران در برجام به کار گرفتند و قرار شد در همین خصوص بسته پیشنهادی به منظور کاهش فشارهای ناشی از تحریم آمریکا علیه ایران به تهران ارایه دهند.

 

اما با توجه به اینکه از امشب تحریم های اولیه آمریکا به اجرا درخواهد آمد هنوز بسته ای با عنوان بسته پیشنهادی اروپا به دست ایران نرسیده است.

 

 

طبق اظهارات امروز بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص بسته پیشنهادی اروپا، «آن چیزی که مهم است اراده سیاسی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام، همکاری با ایران و ادامه حضور ایران در برجام بوده است و کلیات همکاری های اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا تا حد خوبی پیش رفته و در کلیات مشکلی وجود ندارد آن چیزی که مهم است مکانیزم های فنی اجرایی شدن همراه با تضمین های لازم برای اجرای دقیق این پیشنهادات است که در این زمینه مذاکرات ادامه دارد و فرصت داریم و روی این موضوع کار می کنیم. البته ما منتظر نهایی شدن این بسته هم نخواهیم بود و از تواناییهای داخلی خودمان استفاده می کنیم و در جهت تکمیل مباحثی که بین ایران و اتحادیه اروپا مطرح است با جدیت کار می کنیم و امیدوارم در هفته های آینده به آن تفاهم لازم برسیم.»

 

 

همچنین مجید تخت روانچی معاون سیاسی ریاست جمهوری نیز در این مورد گفته بود «بسته‌ای که اینها چند وقت پیش به ما ارائه دادند بسته‌ای بود که یک قدم رو به جلو بود. اما هنوز از دید ما کفایت نمی‌کرد. حالا امیدوارم زمانی برسد که بتوانیم جزئیات بسته را مورد بحث قرار دهیم و فکر می‌کنم در انتهای کار همه چیز روشن می‌شود. حالا یا این‌وری می‌شود و یا آن‌وری، یا اینکه به تفاهیم می‌رسیم و یا نمی‌‌رسیم. ولی الآن در این حد می‌توانم بگویم که بسته پیشنهادی که آنها به ما دادند وارد یک مرحله جزئیات شده‌ بود ولی هنوز از دید ما کفایت نمی‌کرد. آنها (اروپایی‌ها) به ما گفتند که "اطمینان می‌دهیم که بدانید ما روی این موضوع کار می‌کنیم و می‌خواهیم این کار جلو برود و از دید ما برجام باید بماند" و اذعان هم داشتند که باید جزئیات را به ما بگویند، این‌طور نبود که بگویند همین و بس.

 

لذا برای اینکه کاری پیش برود باید وارد جزئیات شویم. وقتی نفت ما مورد تحریم قرار می‌گیرد باید بدانیم به‌چه‌شکلی باید نفت را بفروشیم، این را اذعان داشتند اما گفتند "روی جزئیات این موضوع کار می‌کنیم" و ما هم می‌بینیم که آنها دارند کار می‌کنند و این برای ما روشن است و این‌طوری نیست که بعد از گذشت مدت زمانی از مذاکره بگوییم شما همین‌طوری با کلمات بازی می‌کردید، پس عمل‌ها چه شد؟ یعنی می‌بینیم که کار رو به جلو است و می‌بینیم که طرف‌هایمان در کار جدی هستند.

 

نمی‌خواهم بگویم که 100درصد پیش‌بینی می‌کنم که به نتیجه می‌رسیم، من می‌گویم این روندی که شروع شده رو به جلو است و انتهای کار نتیجه‌اش قطعی مثبت باشد یا خیر الآن نمی‌شود درباره آن چیزی گفت. به هر حال باید منتظر ماند و باید به این مرحله برسیم که در نهایت آنها بگویند که "به اینجا رسیدیم و این بسته ما با جزئیات است و شما نظرتان چیست؟"، آن موقع بر اساس چیزی که نهایتاً به‌عنوان بسته نهایی که جزئیات هم دارد می‌توانیم تصمیم بگیریم که مناسب است یا خیر، پس باید در همان زمان تصمیم گرفت. چیزی که الآن قطعی است این است که این روندی که اروپایی‌ها روی آن کار می‌کنند و با همکاران ما در حال بحث هستند حرکت رو به جلویی است و بنابراین احساس امیدواری است که به نتیجه برسد. اما باز هم می‌گویم که پیش‌بینی‌اش، قطعی نیست.»

 

 

اما امروز محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در حالی در پاسخ به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت که امروز دنیا پشت سر ما ایستاده و به احتمال قوی اتحادیه اروپا و دیگر اعضای برجام را نیز قسمتی از این دنیا عنوان کرده است که اتحادیه اروپا در واقع در عمل اقدام شفاف خاصی انجام نداده و یا اقدامات انجام داده آنها از سوی مقامات کشورمان به اطلاع مردم نرسیده است زیرا حمید بعیدی نژاد تنها مقام رسمی ایران بود که اعلام کرد پنج هواپیمای ATR که به تهران آمده اند حاصل تلاش های اروپا برای جلب توافق دولت آمریکا بوده است اما در هیچ یک از موارد دیگر برای حل بحران اقتصادی ایران که ناشی از تحریم های آمریکا تلقی می شود اقدام خاص عملی از سوی اتحادیه اروپا مشاهده نشده است.

 

گفتنی است، هنوز مشخص نشده که اتحادیه اروپا چه زمانی می خواهد پیشنهادهای خود را در قالب عمل برای کاهش فشار اقتصادی تهران به اقدام برساند.

 

 

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

روحانی در جلسه اقتصادی دولت؛

شرایط وام برای چهار میلیون خانوار به زودی اعلام می‌شود

رییس جمهوری گفت: شرایط وام با نرخ چهار درصد برای ۴ میلیون خانوار از اقشار کم درآمد به زودی اعلام می‌شود.

اخبار برگزیده شبستان