خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷

الأحد ٩ ربيع الأوّل ١٤٤٠

Sunday, November 18, 2018

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - سبک زندگی زمان :   ۱۳۹۷/۷/۲۹ - ۱۰:۱۴ شناسه خبر : ۷۳۴۹۷۸
یادداشت مهمان
اربعین؛ استمرار شمشیرهایی که از نیام ایمان بیرون آمده بود
زینب(س) نرفته که نیاید. رفتن از کربلا پایان حادثه نیست. این رفتن استمرار شمشیرهایی است که از نیام ایمان بیرون آمده بود؛ تداوم فریادهایی است که از حلقوم عطش تراویده بود؛ پژواک صدای گام‌های ابوالفضل(ع) است در قدم زدن در شب شورانگیز عاشورا.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: «محمدرضا سنگری»، مدیر گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و صاحب آثاری همچون «آیینه در کربلا»، «عاشورایی‌ها»، « پیوند دو فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس» و .. یادداشتی اختصاصی درباره اربعین در اختیار شبستان قرار داده که در ادامه از نظرتان می گذرد:

 

چهل شعله بر خرمن ستم خاکستر افکنده است و چهل بار کاروان ایمان بر اجساد متعفن بیداد گذشته است.

اربعین است که عشق فواره می‌زند. درستی، درشتی را در هم می‌شکند و شیطان، مقهور و زبون و تباه و بی‌پناه، در بارش یکریز کلام زینب(س) و آذرخش خطبه سجاد(ع) فرو می‌ریزد.

یزید قهرمان دیروز نیست که لَیتَ اَشیاخی ببدرٍ شهودا را بگوید. دیگر خورشیدهای برآمده از تپه‌ی جیرون را به تمسخر و تحقیر نمی‌بیند. قهقه‌ی زیادی در گلو خفته است و چشم مات عمر سعد هر چه ری و رویاست بر باد می‌بیند.

اربعین نه یک روز است و نه یک حادثه، تبلور و تجسم توانستن است در ناباوری، رفتن است در مسیری همه چالاب و خطر و خوف، ماندن است در هنگامه‌ی نبودن، قحطی مقاومت، فقر فریاد.

اربعین شروع در پایان است. ممکن کردن همه ناممکن‌هاست. شیوه‌ی شیرین شور و شعور آفرینی در جهلستان تاریک شام است.

اربعین یعنی باید ستم بشکند و دریای این «باید» تازیانه خوردن، دشنام شنیدن، شماتت دیدن و چه باک و پروا وقتی خدا باشد، وقتی او ببیند، بشنود و بخواهد.

زینب(س) نرفته است که نیاید. رفتن از کربلا پایان حادثه نیست. این رفتن استمرار شمشیرهایی است که از نیام ایمان بیرون آمده بود؛ تداوم فریادهایی است که از حلقوم عطش تراویده بود؛ پژواک صدای گام‌های ابوالفضل(ع) است در قدم زدن در شب شورانگیز عاشورا؛ امتداد شیهه‌ی اسبی است که از قتلگاه، یالِ‌افشانِ خونین در غروب را به رخ خورشید می‌کشد.

اربعین معجزه‌ی استقامت و صبوری است؛ اربعین قرآن چهل فصل عشق است. کتابی است با چهل سوره و سوره‌ای است با چهل آیه و آیه‌ای است با چهل واژه زیبایی و خوبی و خدا. اربعین روزترین روز خداست و فهم این روز، نگاهی از جنس روز می‌طلبد.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس بنیاد فقهی مدیریت اسلامی تشریح کرد

نقشه تشیع انگلیسی برای ۹ ربیع

حجت الاسلام قوامی با بیان اینکه دشمنان اسلام هرگز به وحدت میان مسلمانان راضی نمی شوند، تاکید کرد: یکی از حربه های تشیع انگلیسی دست گذاشتن روی ۹ ربیع است تا در پرتوی آیین های موهن و بدعت ها، آتش تفرقه را در جهان اسلام شعله ور کند.

اخبار برگزیده شبستان