خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٧ رمضان ١٤٤٠

Wednesday, May 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : آذربایجان شرقی - زمان :   ۱۳۹۷/۹/۱۳ - ۱۲:۰۶ شناسه خبر : ۷۴۵۱۵۴
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی:
عمارت نصریه سلطان حسن تبریز احیا می شود
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اقدامات مرمتی در حال انجام مجموعه تاریخی "حسن پادشاه"، نسبت به احیا کامل این مجموعه ابراز امیدواری کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از تبریز، «مرتضی آبدار» امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مجموعه حسن پادشاه در بر شمالی میدان صاحب آباد قرار دارد که در سال های گذشته خیابان دارایی این میدان را بریده است. باقیمانده این مجموعه که امروزه به نام صاحب‌الامر میدانی(میدان صاحب الامر) معروف است از مجموعه‌های تاریخی و ارزشمند ایران است.

مدیرکل میراث فرهنگی آذبرایجان شرقی افزود: طبق بررسی‌های انجام شده این مجموعه حدود یک قرن مرکز حکومت ایران و مقر فرماندهی پادشاهان قراقویونلو و آق قویونلو تا زمان شاه طهماسب دومین پادشاه صفوی بوده است. محل استقرار میدان صاحب آباد در واقع باغی مربوط به صاحب دیوان وزیر ایران در دوره ایلخانی بود که جهانشاه قراقویونلو دولتخانه حکومت ایران را از ششگلان به این محل منتقل کرد و سلطان حسن و سلطان یعقوب آق قویونلو در دولتخانه ساخت و سازهای بسیاری نمودند و در این زمان میدان صاحب آباد که در شرق دولتخانه قرار داشت با اتصال به بازار و بناهای مذهبی و حکومتی، سرآغاز شیوه‌ای کامل از میدان‌های ایرانی شد که بعدها در قزوین و اصفهان ایجاد شد.

آبدار گفت: مجموعه نصریه که در داخل میدان صاحب آباد قرار داشت در دوره حکومت آق قویونلو‌ها ایجاد شده است. سلطان حسن آق قویونلو قصد ساختن این مجموعه را داشت اما مرگ وی مانع از این اقدام  شد و سپس پسرش سلطان یعقوب موفق به این کار شد و آن را به نام پدرش "نصریه سلطان حسن" نام نهاد. این مجموعه از مسجد جامع، مدرسه، بیمارستان، مقبره و زاویه، غسالخانه و باغ تشکیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان‌شرقی در ارتباط با این مجموعه بیان کرد: عمر مجموعه حسن پادشاه به ۵۵۰ سال قبل می‌رسد که بر اثر زلزله، 200 سال پیش این مجموعه تخریب و در اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجار، این ویرانه‌ها با کیفیت پایینی بازسازی شد.

آبدار با بیان اینکه عملیات مرمت و بازسازی مجموعه صاحب آباد تبریز به طور رسمی از اواخر دهه 80 آغاز شده است، ادامه داد: پس از مطالعات و پژوهش های تخصصی، مرمت و بازسازی این مجموعه پس از تصویب  شورای فنی اداره کل و شورای راهبردی مجموعه جهانی بازار تبریز، عملیات مرمت آناستیلوز (بازسازی و بازپیرایی شکل اصلی بنا با قراردادن پازلی قطعات باقی مانده از بنای تخریب شده بر روی هم) در بخش گنبدخانه این مجموعه با مشارکت تیم فنی معاونت میراث فرهنگی استان آغاز شد.

وی با اشاره به اینکه عملیات مرمتی این مجموعه در سال‌های اخیر با فراز و فرودهای متعددی به سبب کمبود اعتبارات مواجه بوده، سال 97 را آغازی دوباره در راستای احیا و مرمت این مجموعه تاریخی بیان کرد و گفت: در سال  97 با مدیریت اعتبار سال 96 و 97 مرمت معماری بخش شمالی و جنوب غربی مدرسه این مجموعه آغاز شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه به مراحل در حال انجام در مجموعه تاریخی عمارت نصریه واقع در میدان صاحب آباد اشاره کرد و گفت: در حال حاضر طبق مصوبات شورای فنی اداره کل و شورای راهبردی بازار تبریز، پژوهش‌ها و عملیات مرمتی لازم برای آناستیلوز ایوان و حجره و غرفه‌های که پیش از این تخریب شده بود آغاز شده است.

آبدار افزود مرمت حجره‌های جنوب‌شرقی و مسجدشرقی ( مسجد شاه طهماسب) و غسالخانه و مقبره دارای پیشرفت بیش از پنجاه درصد می باشند و همچنین ادامه مرمت این بخش‌ها پس از گذراندن مراحل پژوهشی از دیگر برنامه‌های در حال اجرا در مجموعه نصریه عنوان کرد.

وی ادامه داد: پس از تایید شورای فنی و راهبردی بازار تبریز، عملیات ایجاد پوشش حفاظتی موقت بخش ایوان و حجره های شرقی، همچنین پوشش حفاظتی گنبد خانه برای جلوگیری از آسیب های احتمالی بر اثر بارش آغاز و تکمیل خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه دلیل طولانی بودن مدت زمان عملیات مرمتی این مجموعه را پژوهش‌های تخصصی و فنی به لحاظ اهمیت تاریخی این مجموعه عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه تبریز در دوره‌های ایلخانی، آق قویونلو و قره قویونلوها پایتخت بوده، این مجموعه در ادوار مذکور نقشی مهم در حوزه‌های حکومتی، هنری و علمی داشته از این برای مرمت و بازسازی بقایای آن مجوزهای لازم پیرو پژوهش‌های تخصصی و مطالعات و اقدامات فنی و کارشناسی لازم است.

آبدار به برنامه آتی مرمتی تا پایان سال جاری اشاره کرد و گفت: مرمت ایوان شرقی، ادامه مرمت حجره های جنوب شرقی مدرسه و تداوم پژوهش و مرمت بخش شرقی مجموعه که شامل مسجد شاه طهماسب در دوره صفوی و مقبره و غسالخانه دوره آق قویونلو است با اقدامات پژوهشی در ایوان غربی، ادامه خواهد داشت.

پایان پیام/533

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرعامل راه‌آهن:

خط آهن تهران - آنکارا بار دیگر راه‌اندازی می شود

مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: در سفر رئیس راه‌آهن ترکیه به ایران توافق به راه‌اندازی مجدد تهران - آنکارا صورت گرفت.

اخبار برگزیده شبستان