خبرگزاری شبستان

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کهگیلویه و بویر احمد - زمان :   ۱۳۹۷/۹/۱۶ - ۲۱:۵۸ شناسه خبر : ۷۴۵۸۷۶

دانشجو محور توسعه و پیشرفت/توان موشکی ضامن امنیت کشور و خار چشم دشمنان
امام جمعه موقت یاسوج گفت: اگر توان موشکی ما نبود دشمنان در حمله به کشورمان تردید نمی کردند، زیرا توان موشکی ضامن امنیت کشور و خار چشم دشمنان ایران است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج، حجت الاسلام سیدجواد خاضع، امام جمعه موقت یاسوج ظهر امروز (16 آذر) در خطبه نخست نماز جمعه این شهر ضمن توصیه نمازگزاران به رعایت تقوای الهی، گفت: نماز جمعه علاوه بر اجتماع مردم در آن، به سفارش به تقوای الهی قائم است، لذا در این خطبه از جملات ائمه اطهار استفاده کنیم که توشه راه مان باشد.

 

وی با بیان اینکه خطبه «متقین» از خطبه های معروف و مشهور امیر بیان مولای متقیان امام علی (علیه السلام) است، اظهار داشت: این خطبه بنا به درخواست یکی از شیعیان آن حضرت به نام «همام» ایراد شده و لذا به نام خطبه همام هم معروف است.

 

خاضع ادامه داد: حضرت علی (علیه السلام) در این خطبه پرهیزگاران را توصیف می کند و اوصاف فردی، اجتماعی و عبادی متقین را بیان می فرماید.

 

خطیب جمعه موقت یاسوج به فرازهایی از این خطبه اشاره و یادآور شد: زمانی که خدای سبحان، منزه و والا انسان ها را آفرید در حالی آنها را خلق کرد که از اطاعتشان بی نیاز و از معصیت شان ایمن بود، چون نه زیان و عصیان گناهکاران به او زیان می رساند و نه اطاعت مطیعان به او نفعی می بخشید.

 

وی خاطرنشان کرد: خداوند بی نیاز هیچ احتیاجی به عبادت های من و شما ندارد ولی به دلیل رحمت واسعه و گسترده بر عالمیان، انسان ها را مکلف به انجام تکالیفی کرده تا انسان ها در پرتو انجام این عبادت ها و تکالیف به تکامل و درجات بالا برسند

 

خاضع ابراز داشت: امیرالمومنین (علیه السلام) در ادامه این خطبه می فرماید :«متقین در دنیا صاحب فضائلی هستند و بعد امام به اوصاف متقین اشاره و می فرماید: « متقین راست گفتار و گفتاری درست و نیکو دارند، کسانی که در پوشش میانه رو بوده و اهل اسراف نیستند و کسی که میانه روی را پیشه خود کرد، تنگ دست نخواهد شد».

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد در توضیح این مطلب، اضافه کرد: اگر انسان اهل اسراف باشند و زیاده روی کنند، دچار تنگ دستی خواهند شد.

 

وی تاکید کرد: از دیگر صفات پرهیزگاران از دیدگاه امام علی (علیه السلام) این است که «متواضعانه راه می روند و راه رفتن آنها همراه با تواضع و فروتنی است».

 

خاضع به ویژگی دیگر انسان های باتقوا از دیدگاه امام علی (علیه السلام) اشاره و اضافه کرد: انسان های باتقوا از محرمات چشم پوشی می کنند، همچنان که قرآن می فرماید«به مردان و زنان دستور داده شده که چشم های خود را از نگاه به نامحرم فرو بندند».

 

خطیب جمعه موقت یاسوج گفت: صفت دیگر انسان های باتقوا این است که گوش های خود را تنها وقف علمی کرده اند که برای آنها نافع باشد، فقط علم نافع را می شنوند و از شنیدن حتی علوم غیرنافع خودداری می کنند چه رسد به شنیدن موسیقی هایی که مناسب با مجالس لهو و لعب است، یا شنیدن تهمت ها، دروغ ها و ناسزاها که متاسفانه کم هم نیست.

 

وی ادامه داد: اگر در جامعه دروغ گویی رواج دارد به دلیل این است که گوشی برای شنیدن حرف دروغ وجود دارد و اگر تهمت در جامعه رواج پیدا می کند به این دلیل است که گوش شنوایی برای شنیدن تهمت وجود دارد.

 

خاضع تاکید کرد: اگر ما موقع شنیدن دروغ، تهمت، افترا، ناسزا و امثال آنها سکوت نکنیم، این ناهنجاری ها از جامعه رخت برخواهد بست.

 

امام جمعه موقت یاسوج به دیگر ویژگی انسان های باتقوا و پرهیزگار اشاره و یادآور شد: حضرت می فرماید: « انسان های پرهیزگار و باتقوا خداوند و آفریدگار در جان آنها بزرگ جلوه کرده و چون خدا را بزرگ می بینند، غیر از خدا را کوچک می بینند».

 

وی خاطرنشان کرد: انسانی که در جان خود خدا را بزرگ ببیند دیگر آمریکا را به عنوان کدخدا نمی بییند و آمریکا را مقسم روزی نمی داند.

 

خاضع در خطبه دوم نماز جمعه این هفته یاسوج ضمن توصیه به رعایت تقوای الهی به مناسبت های هفته و برخی از تحولات مهم منطقه ای و بین المللی اشاره کرد و گفت: 16 آذر روز دانشجو نام گذاری شده و در پی کودتای ننگین 28 مرداد 1332 دولت ملی ایران توسط کودتای انگلیسی و آمریکایی سرنگون شد و شاه که از کشور متواری شده بود، به کشور بازگشت.

 

امام جمعه موقت یاسوج کودتای 28 مرداد را حاصل اعتماد بی جا به آمریکا و همچنین حاصل بی اعتمادی مردم و وارد نشدن آنها در دفاع از دولت ملی دانست و اظهار داشت: چرا که این دولت چشم امیدش به آمریکا بود، حدود چهار ماه از این کودتا که گذشت اتفاقات مهمی در کشور افتاد و انحرافات زیادی به وجود آمد که بازگشت استعمار انگلیس و رضاخان بود .

 

وی ابراز داشت: بعد از این چهار ماه، جنبش دانشجویی برای مقابله با آمریکا قیام کرد و این اعتراضات باعث شد که این رژیم تعدادی از جوانان را بخاطر رئیس جمهور معاند آمریکا شهید و زخمی کنند.


خاضع تاکید کرد: سال 1332 در چنین روزی رژیم پهلوی عده ای از دانشجویان معترض به سفر نیکسون معاون رئیس جمهوری وقت آمریکا به ایران را به خاک و خون کشید.
 

خاضع خاطرنشان کرد: هدف این دانشجویان دفاع از عزت و استقلال کشور و مقابله با آمریکا به عنوان نماد ظلم، ستم، جنایت و استعمارگری بود.


خطیب جمعه موقت یاسوج با بیان اینکه دانشجویان ایران افرادی استقلال طلب، عدالت خواه، استکبارستیز و ضداستبداد هستند، یادآور شد: نقش ارزنده دانشجویان در کمک به رشد، توسعه، پیشرفت و اعتلای روزافزون کشور انکارناپذیر بوده و بر هیچ کسی پوشیده نیست


وی برگزاری بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز طی چند روز گذشته در شهر سمنان را یادآور شد و گفت: پیام رهبر معظم انقلاب به این اجلاس حاوی نکاتی راهگشا و مهم بود.


خاضع گفت: مهم ترین محورهای این پیام شامل: ادای صحیح نماز، توجه به جنبه های تربیتی نماز به ویژه برای نسل جوان و گسترش اقامه نماز جماعت در مدارس و دانشگاه هاست.


امام جمعه موقت یاسوج اذعان داشت: کاهش انواع ناهنجاری های اجتماعی، بزهکاری ها، فسادها و منکرات در جامعه جزو نتایج مهم اقامه نماز است.


وی در ادامه با اشاره به اینکه حدود چهار سال قبل آل سعود با حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی جنگ نابرابری را علیه یمن آغاز و هنوز نیز ادامه دارد، عنوان کرد: مقاومت ملت مظلوم یمن تاکنون مانع دستیابی متجاوزان به اهداف شوم خود در این کشور اسلامی شده است
 

خاضع عنوان کرد: عمده ترین اهداف آمریکا و متحدانش از راه اندازی جنگ در یمن شامل: سرکوب جبهه مقاومت، فروش اسلحه به آل سعود، اختلاف افکنی بین مسلمانان و ایجاد حاشیه امن برای رژیم صهیونیستی است.


خطیب جمعه موقت یاسوج تاکید کرد: آوارگی مردم، گسترش قحطی و شیوع انواع بیماری ها بخش ناچیزی از فجایع انسانی ایجاد شده در یمن از زمان آغاز حمله نظامی آل سعود به این کشور اسلامی است.


وی گفت: مجامع بین المللی و کشورهای مدعی دروغین طرفداری از حقوق بشر نه تنها در مقابل جنایت های غیرانسانی در یمن سکوت کرده اند، بلکه از آل سعود نیز حمایت همه جانبه می کنند.

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: غرب به سرکردگی آمریکا به دنبال تضعیف توان موشکی ایران و اگر بتواند نابودی توان موشکی کشورمان است که البته تن دادن به این باج خواهی گستاخانه آمریکا، باعث می شود که ایران به لیبی، یمن و سوریه دیگری برای آمریکا تبدیل شود.

 

وی اذعان داشت: اگر توان موشکی ما نبود آنها در حمله به کشورمان تردید نمی کردند، زیرا توان موشکی ضامن امنیت کشور و خار چشم دشمنان ایران است.

خاضع با ذکر سوالی، تاکید کرد: اگر توان بازدارندگی ایران نبود، کدام قطعنامه و نهاد به اصطلاح بین المللی می توانست مانع از تجاوز، ظلم و ستم علیه ملت ایران شود؟.

 

امام جمعه موقت یاسوج ابراز داشت: مردم ایران هنوز جنگ هشت ساله و دفاع مقدس را در خاطر دارند، آن زمانی که موشک های رژیم صدام بر شهرهای ما فرود می آمد، ما موشک نداشتیم و غربی ها از دسترسی به سیم خاردار جلوگیری می کردند و ما مجبور بودیم از بازار سیاه سیم خاردار را به چندین قیمت تهیه کنیم.

 

وی اضافه کرد: آمریکا و اروپایی ها که در مسئله برجام بدهکار ملت ایران است و باید پاسخگو باشند با این سیاست های مزورانه تلاش دارند که ایران را در جایگاه بدهکار بنشاند.

 

خاضع تنها راه مقابله با این سیاست های خصمانه را دیپلماسی فعال، تهاجمی، انقلابی و برخورد متناسب و متقابل دانست و گفت: از دولت مردان جمهوری اسلامی به ویژه دستگاه دیپلماسی و سیاست خارجی انتظار داریم مقابل این سیاست ها بایستند.

پایان پیام/82

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

با حضور رئیس ستاد عالی مساجد کشور:

مدیر ستاد کانون های فرهنگی مساجد کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شد

همزمان با دومین روز برگزاری گردهمایی مدیران ستادی و استانی کانون های مساجد کشور، مدیر ستاد کانون های مساجد کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شد.

اخبار برگزیده شبستان