خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ١٣ شوّال ١٤٤٠

Monday, June 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : چهارمحال و بختیاری - زمان :   ۱۳۹۷/۹/۱۷ - ۱۲:۵۵ شناسه خبر : ۷۴۶۰۳۲
شبستان؛ گزارش می دهد
تعدیل نگاه نامهربان جامعه/ ضرورت تقویت روحیه خودباوری در معلولان
اگرچه نگاه نامهربان جامعه نسبت به معلولان در مقایسه با سال های گذشته مهربانانه تر شده است اما این مسئله همچنان از چالش های اساسی معلولان به شمار می رود که با تقویت روحیه خودباوری، آموزش و فرهنگسازی تعدیل می شود.

خبرگزاری شبستان _ چهارمحال و بختیاری زندگی عادی برای شهروندان هر جامعه ای در گرو فراهم بودن بستر مناسب هماهنگ با نیازهای افراد است که این قاعده، سالم و معلول نمی شناسد و وقتی بستر موردنیاز نباشد یعنی زندگی روال عادی وجود ندارد.

 

معلولیت شامل نابینایی، ناشونایی، اختلال های جسمی و حرکتی است که در اثر حوادث و یا به صورت ژنتیکی فرد دچار آن می شود.

 

در گذشته برای معلولان در اثر محدودیت های فناوری و با نبود رفاه امکان و بستر زندگی عادی همپای شهروندان سالم فراهم نبود اما با پیشرفت های زمانه، امروز زمینه سازی این بستر در صورت باور جامعه و مسئولان فراهم شده است.

 

امروز با وجود بوق و کرنای مناسب سازی معابر، سهم سه درصدی اشتغال و امکان تحصیل و پشت بند تمام همایش ها و روز و هفته نامگذاری ها، معلولان همچنان از باورمند نبودن جامعه و مسئولان برای به رسمیت شناختن حق زندگی عادی برای خود دلتنگ هستند.

 

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی ۱۰ تا ۱۵ درصد افراد هر جامعه ای دچار معلولیت خفیف تا شدید است، همچنین بگفته مسئولان بهزیستی کشور یک میلیون و ۳۰۰ هزار معلول در کشور شناسایی شده که از این تعداد 35 درصد را زنان و ۶۵ درصد را مردان تشکیل می دهند.

 

شاید بتوان گفت افراد معلول به ۲ علت در زندگی مبارزه می کنند، یکی به خاطر چیرگی بر محدودیت های جسمانی و دیگری به جهت اینکه مورد پذیرش دیگران قرار گیرند.

 

هرچند با گسترش سواد و آگاهی مردم در جامعه امروزی نسبت به سال های گذشته شاهد تغییر رفتارهای ترحم آمیز و بعضا تحقیرآمیز مردم نسبت به افراد معلول هستیم اما هنوز وجود چنین نگاه هایی در جامعه، افراد معلول را آزار می دهد که می طلبد در خصوص تغییر این نگرش کارشناسان و مسئولان راهکارهای موثری ارائه دهند و مهمتر از آن مردم جامعه نسبت به نوع نگاه خود تجدیدنظر کنند.

 

با این وجود نصرالله شاکری، نوع برخورد افراد معلول در شکل گیری نگرش افراد جامعه را تاثیر گذار دانست و گفت: در بسیاری از موارد خود معلولان در شکل گیری نگرش و نگاه جامعه نقش موثری دارند و اگر بخواهیم نگرش مردم مثبت شود باید معلولان در بروز توانمندی ها و استعدادهای خود تلاش بیشتری داشته باشند.

 

مسئول انجمن معلولان ضایع نخایی چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با خبرنگار شبستان گفت: زمانی که برخی از افراد معلول به جای پرداختن به فعالیت های گروهی و بروز توانمندی های خود گوشه نشینی می کنند و یا تصویر ناخوشایندی از خود به مردم نشان می دهند، سبب می شود تا مردم نیز در برخورد با معلولان رفتار درستی نداشته باشند.

 

وی، آموزش به افراد معلول در خصوص چگونگی برخورد با معلولیت خود را از مهمترین راهکارهای تقویت روحیه خودباوری در این افراد دانست و افزود: زمانی که معلولان به درجه ای از اعتماد به نفس برسند، می توانند در بروز توانمندی ها و استعدادهای خود در جامعه موفق تر عمل کنند.

 

مسئول انجمن معلولان ضایع نخایی چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: وقتی به جامعه نشان داده شود که برای مثال یک فرد نابینا می تواند استاد دانشگاه شود و یا فردی که روی ویلچر است محدودیت حرکتی دارد اما دارای مغز متفکری است که می تواند از عهده کارهای مدیریتی برآید، طبیعی است که نگاه ترحم آمیز به معلولان تا حد زیادی از بین می رود.

 

محمد میرزایی نیز از شناسایی ۳۲ هزار معلول در استان خبر داد و گفت: از این تعداد ۹ هزار نفر با معلولیت شدید مستمر بگیر دائم بهزیستی هستند.

 

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری افزود: ۲ و ۹ دهم درصد جمعیت استان دچار معلولیت هستند و ۷۰۰ مرکز و موسسه خیریه و نگهداری معلولان در استان فعال شده است.

 

وی تصریح کرد: سال گذشته ۲ هزار و ۵۰۰ معلول پشت نوبت دریافت مستمری بودند که امسال با حمایت دولت، هیچ معلولی با درجه معلولیت شدید و همچنین مددجویان امور توانبخشی پشت نوبتی وجود ندارد.

 

میرزایی از افزایش میزان مستمری مددجویان مستمری بگیر تا سه برابر گذشته خبر داد و گفت: تلاش ما بر این است تا به جامعه معلولان استان بیش از پیش خدمات رسانی شود.

 

مدیرکل بهزیستی چهارمحال و بختیاری ادامه داد: در حوزه احداث مسکن نیز برای خانواده های دارای ۲ معلول و بیشتر نیز این استان رتبه دوم کشور را کسب کرده است.

 

میرزایی از تکمیل پرونده ۸۰ درصد جامعه هدف چند معلولیتی برای دریافت تسهیلات ارزان قیمت بنیاد مسکن و کمک های بلاعوض بهزیستی و دریافت انشعاب رایگان در مناطق روستایی استان خبر داد و افزود: با همکاری دستگاه های مربوطه تا سال آینده مشکل مسکن خانواده های دارای چند معلولی در مناطق روستایی رفع می شود.

 

مجید نظری نیز از مناسب سازی ۲۵ درصد معابر و اماکن عمومی استان ویژه سالمندان و جانبازان خبر داد.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: مناسب سازی اماکن عمومی یکی از مهمترین خواسته های جامعه هدف خانواده های آنان است که مورد کم لطفی قرار گرفته است.

 

وی با تاکید بر نظارت بیشتر سازمان های مجری در ساخت و ساز افزود: شهرداری ها به صاحبان ساختمان هایی که مناسب سازی های لازم از جمله رمپ، آسانسور و سرویس بهداشتی مناسب را اجرا نکرده باشند پایان کار نخواهد داد.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری خاطرنشان کرد: هم اکنون ۸۰ درصد اماکن اداری استان مناسب سازی شده است و این استان رتبه دوم در سطح کشور در بحث مناسب سازی را دارد.

 

معصومه محمدی نیز اظهار کرد: ما در این مبحث با ۲ مقوله روبرو هستیم، یکی نگرش معلول به خودش و دیگری نگرش جامعه به معلول است.

 

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی چهارمحال و بختیاری افزود: یک معلول در وهله اول باید محدودیت خود را بپذیرد و سپس یاد بگیرد که می تواند مفید باشد.

 

وی تصریح کرد: این موضوع نیازمند آموزش است که باید از سوی خانواده، نهادهای حمایتی و رسانه ها به فرد منتقل شود.

 

محمدی، توانمندسازی معلولان را از مهمترین اقدامات سازمان بهزیستی دانست و گفت: انتظار می رود رسانه های جمعی، شبکه های مجازی و سازمان های مردم نهاد به یاری این سازمان آمده و در شکوفایی استعداد معلولان و توانمندسازی آنها همکاری کنند.

 

گزارش از سجاد عباسی

 

پایان پیام/361
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

۱۵ تیر سال جاری:

آخرین مهلت شرکت در جشنواره ملی کتابخوانی رضوی چهارمحال و بختیاری

مدیرکل کتابخانه های عمومی چهارمحال و بختیاری از تمدید مهلت شرکت در جشنواره ملی کتابخوانی رضوی خبر داد و گفت: علاقه مندان می توانند تا ۱۵ تیر سال جاری در جشنواره ملی کتابخوانی رضوی شرکت کنند.

اخبار برگزیده شبستان