خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ فروردین ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٩ رجب ١٤٤٠

Tuesday, March 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سمنان - زمان :   ۱۳۹۷/۹/۱۸ - ۰۷:۴۹ شناسه خبر : ۷۴۶۱۹۰
مدیر حوزه‌های علمیه کشور ؛
حوزه فراتر از کار جناحی
آیت الله اعرافی گفت: حوزه‌های سراسر کشور فراتر از کار جناحی و سطحی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از سمنان، آیت الله علیرضا اعرافی، در آیین تودیع و معارفه مدیر حوزه علمیه استان سمنان، بابیان اینکه عموم حوزه‌های سراسر کشور را فراتر از کار جناحی و سطحی می‌دانیم، گفت: این به آن معنا نیست که نباید عمق سیاسی و راهبرد عمیق سیاسی را در حوزه‌های علمیه داشته باشیم از سوی دیگر با این سرعت زیاد تحولات در دنیا باید بپذیریم که حوزه و دانشگاه نمی‌توانند تمدنی و بین‌المللی نباشند.

 

مدیر حوزه‌های علمیه کشور به بایدها و نبایدهای حوزه‌های علمیه نیز اشاره ای کرد و بابیان اینکه امروز حوزه‌های علمیه باید دارای سابقه علمی ممتاز و برجسته باشند، تأکید کرد: رویکرد حوزه‌های علمیه ارتقای کیفی حوزویان است چرا که معتقدیم امروز باید دانش محوری و تولید فکر در حوزه ها در زمره اولویت ها محسوب شود.

 

حوزه ها باید در قله های رفیع علمی و معنوی قرار بگیرند

وی با تاکید بر اینکه جفای عجیبی در بحث بودجه به حوزه انجام می شود ادامه داد: در صورتی که بودجه کل حوزه های کشور با یک یا دو دانشگاه مقایسه شود بودجه های آن دانشگاه ها بیشتر است و مغالطه هایی شکل می گیرد؛ گرچه نخواستیم وارد این مباحث شویم، اما معتقدیم تا آنجا که امکان دارد حوزه باید بصورت مردمی و وقف و منابع پایدار پیش برود.

 

آیت الله اعرافی با بیان اینکه حوزه ها باید در قله های رفیع علمی و معنوی قرار بگیرند که اول خود و سپس جامعه را از این پیام مهم برخوردار کنند، افزود: حوزه باید جای علم و دانش و عمق و اصالت علمی باشد، زیرا بنیان ما بنیان علمی است و حوزه های علمیه دارای سابقه علمی ممتاز و برجسته است و دانشمندان و عالمان بزرگی از درون حوزه برخاسته اند و حوزه همواره جای علم و دانش بوده و این ویژگی بسیار مهم تاریخی حوزه است.

 

عضو شورای عالی حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه رویکرد مدیریت حوزه علمیه تقویت روحیه علمی در حوزه است، گفت: روحانی و مبلغ سطحی نمی خواهیم، در دو سال اخیر ورودی حوزه را کم کرده ایم و بر کیفیت محوری حوزه های علمیه به منظور تقویت بنیه علمی آن تاکید کرده ایم، زیرا روحانی باید عمیق باشد و دنیای امروز دنیایی نیست که بشود با آن علم سطحی وارد شد.

 

وی ادامه داد: همواره  بر تقویت ادبیات به عنوان نقطه شروع تاکید داریم و این یک رویکرد مهم در حوزه است و از کمیت حوزه نترسید گرچه مهم است، اما باید بر روی علم و دانش و یک حوزه دانشمند تلاش کنیم.

 

حوزویان به مقوله اخلاق توجه ویژه‌ای داشته باشند

آیت الله اعرافی با اشاره به اینکه در راستای اسلامی سازی علوم اجتماعی و انسانی طراحی ۲۰۰ رشته و مقطع در این حوزه در سطح کشور انجام‌شده است اظهارامیدواری کرد: کارعرصه این رشته‌ها و مقاطع تا پایان ماه آینده به اتمام برسد.

 

وی بابیان اینکه امروز می‌بایست خود را در قبال علوم انسانی و اجتماعی مسئول بدانیم، افزود: در حال حاضر علومی وجود دارد که به آن‌ها پاسخ نداده‌ایم لذا این امر اهمیت دارد که حوزویان و فعالان فرهنگی به این مقوله نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

 

مدیر حوزه‌های علمیه کشور درباره نقش حوزه علمیه در رفع آسیب‌های اجتماعی و علوم انسانی، تأکید کرد: حوزویان به مقوله اخلاق توجه ویژه‌ای داشته باشند و این حلقه مفقوده علوم انسانی غربی است.

 

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود بابیان اینکه سیاسی بودن حوزه‌های علمیه و دغدغه‌مندی در مقوله نگرش سیاسی یک ضرورت است، تأکید کرد: ما همواره برداشتن نگرش سیاسی در حوزه‌های علمیه تأکیدداریم چراکه حوزه علمیه می‌بایست انقلابی، بصیر و سیاسی و باشد.

 

وی با طرح این سؤال که اگر در جامعه معضل اجتماعی و فرهنگی وجود داشته باشد مگر می‌توان گفت بخشی از آن به حوزه مرتبط نمی‌شود، تأکید کرد: حوزه‌های علمیه در کنار مطالبه گری و نقادی باید درزمینهٔ مسائل فرهنگی در جامعه پاسخگو و درمانگر نیز باشد.

 

حوزه باید تمدنی و بین المللی باشد

مدیر حوزه های علمیه کشور با بیان اینکه تقویت بعد اخلاقی و تربتی در حوزه نباید به سمت ضعف برود، ادامه داد: باید در قم و حوزه های مختلف در سطح کشور عالمان اخلاق داشته باشیم تا از کلام آنان نور ببارد و اخلاق بعد مهم حوزه های علمیه است.

 

آیت الله اعرافی تصریح کرد: ما باید یک حوزه پاسخگو، اجتماعی و درمانگر دردهای جامعه داشته باشیم.

 

وی با تاکید بر اینکه یکی از ارکان حوزه های علمیه به این است که حوزه باید تمدنی و بین المللی باشد، افزود: انقلاب اسلامی نقش مهمی را در جهان دارد و امروز در انقلاب اسلامی حوزه و دانشگاه ما نمی تواند بین المللی نباشد.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور  اظهار کرد: تحقق شرط تمدنی و بین المللی شدن این است که حوزه را در حد و طراز پاسخگویی قرار دهیم و روح بلند تمدنی و بین المللی باید متانسب با مسئولیت ها در حوزه باشد.

 

آیت الله اعرافی با بیان اینکه فلسفه حوزه خدمت به جامعه و مردم است، اظهار کرد: با همبستگی با نهادها و همکاری و هماهنگی ها در میان نهادها می توان گام های بسیار خوبی را برداشت و شورای هماهنگی که در میان نهاد های عالی حوزه در قم راه اندازی شده است باید در استانها نیز دنبال شود.

 

مدیر حوزه های علمیه کشور همچنین از سامان یابی کامل نظام آموزشی تاکید و از گسترش دروس خارج فقه و اصول که تاکنون قریب به 20 درس خارج در استان ها مجوز گرفته است، خبر داد.

 

وی در ادامه با تبریک هفته پژوهش، افزود: دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهش را مهم بشمارند و بدون پژوهش مبارزه علمی شکل نمی گیرد و حوزه و دانشگاه بیش از هر جایی باید به پژوهش اهتمام داشته باشند.

 

آیت الله اعرافی با تبریک هفته حوزه و دانشگاه، تصریح کرد: دریچه قلب و دل و جان ما به روی جوانان و اساتید دانشگاهی باز است و حوزه و دانشگاه باید در کنار هم و با تعامل علمی و همگرایی اجتماعی در کنار هم باشند، چرا که دو بال پیشرفت علمی جامعه هستند.

 

پایان پیام/276

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فرمانده انتظامی استان سمنان:

آمار مجروحان حوادث ترافیکی در استان سمنان کاهش یافت

قاسمی، با اشاره به اجرای طرح نوروزی پلیس و یگان‌های امدادی گفت: مأموریت ناجا در استان سمنان کاهش تلفات جاده‌ای و تأمین و افزایش امنیت است.

اخبار برگزیده شبستان