خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٤ شوّال ١٤٤٠

Tuesday, June 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : چهارمحال و بختیاری - زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۸ - ۱۴:۰۹ شناسه خبر : ۷۵۱۸۶۶
شبستان گزارش می دهد:
یکهزار مدرسه در چهارمحال و بختیاری نیازمند استانداردسازی
۶۰۰ واحد مدرسه از مجموع یک هزار و ۶۰۰ مدرسه چهارمحال و بختیاری از حیث سیستم گرمایشی و سرمایشی استانداردسازی شده و مابقی مدارس نیازمند استانداردسازی و تجهیز هستند.

خبرگزاری شبستانچهارمحال و بختیاری بر اساس اعلام رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور میانگین کنونی فضای آموزشی موجود کشور پنج و 2 دهم مترمربع برای هر دانش آموز است.

 

بر اساس آمارهای موجود در ابتدای برنامه پنجم توسعه ۷۰ درصد مدارس کشور تخریبی بودند که این میزان هم اینک به ۳۰ درصد کاهش یافته است.

 

همچنین به گفته معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش که چندی پیش به چهارمحال و بختیاری سفر کرده بود، سیستم گرمایشی و سرمایشی ۵۰ درصد مدارس کشور استاندارد سازی شده و مابقی نیز در دستور کار این سازمان قرار دارد.

 

در استان چهارمحال و بختیاری مهر ماه امسال ۲۰۲ هزار دانش آموز سال تحصیلی جدید را در یک هزار و ۶۰۰ مدرسه آغاز کردند.

 

مدارس

 

از این تعداد مدرسه، ۱۲۰ مدرسه با ۷۰۰ کلاس درس تخریبی و ۱۳۵ مدرسه نیازمند مقاوم سازی است.

 

همچنین از این تعداد واحد آموزشی ۶۰۰ مدرسه از حیث سیستم گرمایشی و سرمایشی استانداردسازی شده و مابقی مدارس نیازمند استانداردسازی و تجهیز هستند.

 

بهروز امیدی با اشاره به تحصیل ۲۰۲ هزار دانش آموز در استان، گفت: این تعداد دانش آموز در مقایسه با سال تحصیلی گذشته از رشد سه درصدی برخوردار شده است.

 

مدارس

 

مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری افزود: پوشش تحصیلی در شهرها بصورت ۱۰۰ درصد و در روستاها در مقطع ابتدایی ۹۹ و شش درصد و در مقطع متوسطه ۸۷ درصد است.

 

وی با اشاره به کمبود ۸۸ فضای آموزشی در قالب ۷۷۲ باب کلاس درس در استان، تصریح کرد: امسال یک هزار و 600 مدرسه در استان آماده سازی شد اما با این وجود نیاز به مدارس بیشتری است که همت خیران مدرسه ساز را می طلبد.

 

امیدی با اشاره به اینکه ۶۶ درصد دانش آموزان استان در ۴۰ شهر و ۳۴ درصد دانش آموزان در ۹۱۴ روستا مشغول تحصیل هستند، اظهار داشت: پراکندگی جمعیت در مناطق روستایی یکی از مشکلات آموزش و پرورش در توزیع اعتبارات است.

 

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری بیش از ۳۰ درصد مدارس استان گرد فرسودگی را یدک می کشند و تخریبی هستند و ۳۱ درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی هستند.

 

امیدی خاطرنشان کرد: بیشتر مدارس تخریبی و نیازمند مقاوم سازی استان در شهرستان لردگان قرار دارد.

 

وی خاطرنشان کرد: تخریب و بازسازی مدارس فرسوده و خطرآفرین، مقاوم سازی مدارس غیراستاندارد و استانداردسازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی در یک هزار مدرسه و نبود اعتبار لازم برای تعمیرات اساسی، حصارکشی و تجهیز مدارس از موانع و مشکلات اداره کل آموزش و پرورش استان است.

 

مدارس

 

حمیدرضا براتی با تایید تخریبی و فرسوده بودن بیش از ۲۰۰ مدرسه استان گفت: هم اینک ۱۲۰ واحد فضای آموزشی با ۷۰۰ کلاس درس در استان در اولویت تخریب و بازسازی قرار دارد.

 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس چهارمحال و بختیاری افزود: برای بازسازی مدارس تخریبی با زیربنای 90 هزار مترمربع بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی شده است.

 

وی گفت: بیشتر کلاس های درس بدلیل کوهستانی بودن استان و پراکندگی روستا در شهرستان لردگان، اردل و کوهرنگ قرار دارند.

 

براتی افزود: کلاس های درس حتی در دورترین و سخت گذرترین مناطق استان دایر است و از سویی در برخی از این مناطق دانش آموزان در کانکس مشغول تحصیل هستند.

 

به گفته وی، هیچ مدرسه خشت و گلی در سطح مدارسی که کد آموزشی دارند، در این استان نداریم و تنها تعداد کمی از مدارس در روستاها خشت و گلی است که این مدارس استیجاری هستند.

 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان افزود: ۶۰۰ مدرسه با سه هزار و ۶۰۰ باب کلاس درس و زیربنای ۵۰۰ هزار مترمربع در استان نیازمند مقاوم سازی است که البته این مدارس از استحکام نسبی برخوردار هستند.

 

براتی تصریح کرد: برای مقاوم سازی کلاس های درس بیش از ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 

وی خاطرنشان کرد: از سال ۸۲ تاکنون ۵۲۰ طرح در قالب ۲ هزار و ۷۵۰ کلاس درس در استان تخریب و بازسازی شده است.

 

به گفته براتی طرح نوسازی فضاهای آموزشی تخریبی که استحکام کافی ندارند و خطرآفرین هستند در استان شروع شده است.

 

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس چهارمحال و بختیاری افزود: در طرح استانداردسازی سیستم گرمایشی که از سال ۹۲ شروع شده است نیز ۶۰۰ مدرسه استانداردسازی شده است.

 

براتی تصریح کرد: در این طرح وسایل گرمایشی و سرمایشی مدارس، بخاری های نفتی و گازی جمع آوری و سیستم موتورخانه و پکیج در کلاس های درس نصب می شود.

 

وی با اشاره به اینکه سیستم گرمایشی و سرمایشی یک هزار فضای آموزشی استان نیاز به استانداردسازی دارد، افزود: به دلیل بالا بودن هزینه نصب سیستم موتورخانه، مدارسی که کلاس های کمتر دارند از جمله مدارس یک تا پنج کلاسه به سیستم گرمایشی الکتریکی و خورشیدی مجهز می شوند.

 

مدارس

 

بیات سلطانی نیز گفت: تامین سوخت مدارس شهرستان کوهرنگ به ۶۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز دارد.

 

معاون توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری افزود: هم اکنون ۱۸۸ مدرسه با جمعیت دانش آموزی بیش از هفت هزار و ۲۰۰ نفر در شهرستان کوهرنگ فعال است.

 

به گفته وی ۱۰۰ مدرسه در شهرستان کوهرنگ تخریبی و نیازمند مقاوم سازی است و از سوی دیگر ۱۱۷ مدرسه نیز نفت سوزی و در برخی مناطق این شهرستان وجود دارد که هنوز از نعمت گاز طبیعی برخوردار نشده اند.

 

سلطانی تصریح کرد: پراکندگی روستاها و مدارس در این شهرستان و سخت گذر بودن بیشتر مناطق آن و گازرسانی نشدن به بخشی از مناطق از جمله موگویی، صمصامی و بازفت دلیل استفاده از نفت برای گرمایش مدارس است.

 

معاون توسعه و پشتیبانی آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری افزود: تامین سوخت این مدارس باید از قبل آغاز سال تحصیلی انجام و در مناطق توزیع شود که به دلیل تامین نشدن اعتبار موردنیاز، این امر تاکنون محقق نشده است.

 

سلطانی خاطرنشان کرد: بیشترین مدارس نفت سوز در شهرستان کوهرنگ واقع شده است.

 

گزارش از سجاد عباسی

 

پایان پیام/361

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

تشییع و تدفین پیکر چهار شهید گمنام در چهارمحال و بختیاری

فرمانده سپاه قمر بنی هاشم (ع) چهارمحال و بختیاری از تشییع و تدفین پیکر چهار شهید گمنام در استان خبر داد و گفت: این مراسم همزمان با ایام شهادت امام جعفر صادق (ع) در استان برگزار می شود.

اخبار برگزیده شبستان