خبرگزاری شبستان

جمعه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ شعبان ١٤٤٠

Friday, April 26, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - شهری و رفاهی زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۴:۰۸ شناسه خبر : ۷۵۴۷۷۱
الویری خبر داد:
سهم ۴۰ درصدی تهران از محل درآمدهای پایدار بودجه ۹۸
رییس شورای عالی استان ها با اشاره به سهم شهر تهران از درآمدهای پایدار در بودجه گفت: پیش بینی می کنیم در بودجه ۹۸ سهم تهران از محل درآمدهای پایدار به ۴۰ درصد برسد.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، «مرتضی الویری» در نشست خبری امروز (دوشنبه 17 دی) با گرامیداشت سالروز رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: شوراها و شورای عالی استان جایگاه ویژه ای در قانون اساسی دارند به طوری که طبق ماده 88 شورای عالی استان ها وظیفه نظارت و ارایه لایحه و طرح را دارد.

 

رییس شورای عالی استان ها با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی شورای عالی استان ها طی سال جاری افزود: ارسال طرح مدیریت یکپارچه شهری یکی از اقداماتی بوده است که توسط شورای عالی استان ها انجام شده و به زودی وارد صحن مجلس خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه شورای عالی استان ها در دوره پنجم 75 نفر عضو دارد، تاکید کرد: تعداد کمیسیون ها را از 4 به 8 کمیسیون افزایش داده ایم تا طرح ها و لوایح به صورت تخصصی تر بررسی شوند.

 

الویری با اشاره به تصویب 20 طرح مختلف در شورای عالی استان ها و ارسال آن به مجلس گفت: شورای عالی استان ها فارغ از تفکرات سیاسی و جناحی تلاش می کند تا در حوزه مدیریت شهری علاوه بر نظارت طرح ها و لوایح مناسبی ارایه نماید.

 

رییس شورای عالی استان ها با اشاره به توافقات انجام شده با دیوان عدالت اداری خاطرنشان کرد: پیش از این شوراهای شهر مصوباتی را تصویب می کردند که دیوان عدالت اداری بسیاری از آنها را رد می کرد که این موضوع لطمات زیادی به منابع درآمدی شهر وارد می کرد چرا که در برخی موارد شورای شهر در تصویب مصوبات به قوانین بالادستی توجه نمی کرد.

 

الویری در ادامه با بیان اینکه در خصوص کاهش بودجه شکایتی از سازمان برنامه و بودجه نداشته ایم، خاطرنشان کرد: شکایت شورای عالی استان ها از برنامه و بودجه به دلیل عمل نکردن به وظیفه قانونی ای بود که به طور صریح در قانون به آن تصریح شده است.

 

الویری با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه مکلف است قبل از ارسال برنامه پنج ساله و بودجه کشور به مجلس یک نسخه از پیش نویس سنواتی آن را به شورای عالی استان ها ارسال کند تا شورا نیز نظرات خود را اعلام کند، توضیح داد: قانون اساسی برای جلوگیری از ناعدالتی ها این موضوع را در اصل 101 قانون اساسی قید کرده است.

 

رییس شورای عالی استان ها تصریح کرد: این در حالی است که سازمان برنامه و بودجه تاکنون نسبت به این موضوع اقدامی انجام نداده است بنابراین با سازمان برنامه و بودجه مکاتباتی در این زمینه داشتیم اما نتیجه ای نگرفتیم بنابراین مجبور شدیم از این سازمان شکایت کنیم چرا که به تکلیف قانونی خود عمل نکرده است.

 

الویری در ادامه با اشاره به تهیه و تصویب طرح مدیریت یکپارچه شهری در شورای عالی استان ها خاطرنشان کرد: در تمام دنیا تکلیف مسایل شهری کاملا مشخص است و همه امور در حوزه شهری متولی واحدی دارد اما در کشور ما این گونه نیست و بخش های مختلف در اداره امور شهری دخالت می کنند.

 

رییس شورای عالی استان ها با اشاره به حل مسئله حضور سپنتا نیکنام نماینده زرتشتی شورای شهر یزد گفت: برای حل این مشکل مکاتباتی با مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام دادیم و توانستیم با انجام این مکاتبات مشکل را حل کنیم تا اقلیت های مذهبی که رأی مردم را کسب می کنند بتوانند در شورای شهر حضور پیدا کنند.

 

الویری در ادامه با اشاره به کاهش بودجه هشت میلیارد تومانی شورای عالی استان ها گفت: بودجه شورای عالی استان ها در سال 97، 28 میلیارد تومان بود که این مبلغ برای سال آینده 20 میلیارد تومان پیش بینی شده است.

 

وی با بیان اینکه نتوانسته ایم در چند ماه اخیر حقوق پرسنل را به موقع پرداخت کنیم، گفت: از بودجه 28 میلیارد تومانی شورای عالی استان ها تاکنون 11 میلیارد تومان آن محقق شده و با پیگیری هایی که انجام داده ایم قرار شده تا بقیه بودجه به ما تخصیص یابد.

 

الویری در ادامه در خصوص حقوق های نجومی مشاوران شورای عالی استان ها گفت: لیست حقوق ها موجود است و بالاترین رقمی که به مشاوران پرداخت می شود ماهانه پنج میلیون تومان است آن هم برای مشاورانی که به صورت دایم در شورای عالی استان ها حضور دارند و مشاورانی هم داریم که به صورت حق الزحمه ای و حق الجلسه ای حقوق دریافت می کنند که به صورت ساعتی پرداخت می شود که برای 20 ساعت حدود دو میلیون تومان است.

 

الویری در ادامه با اشاره به تخلفات اعضای شورای شهر و روستا در سطح کشور توضیح داد: شورای شهر و روستا یک خانواده 120 هزار نفری است و طبیعی است در این مجموعه بزرگ تخلفاتی هم انجام شود. تاکنون تقاضای انحلال پنج شورا داده شده که دو شورا منحل شده و در یک سال اخیر نیز 20 نفر از اعضای شورا دستگیر شده اند و بررسی عملکردی شوراها نشان می دهد که اقدامات انجام شده مناسب بوده و تخلفات کاهش داشته است و امیدواریم در آینده وضعیت بهتری داشته باشیم.

 

الویری در خصوص هزینه ایاب و ذهاب و اقامت اعضای شورای عالی استان ها برای حضور در جلسات ماهانه شورا گفت: به طور متوسط برای اسکان هر عضو شورای عالی استان ها یک و نیم میلیون تومان پرداخت می شود.

 

الویری در خصوص برگزاری انتخابات شورایاری ها نیز گفت: بازرسی کل کشور نامه ای به وزارت کشور ارسال کرده و در آن قید کرده است که انتخابات شورایاری ها غیر قانونی است.

 

رییس شورای عالی استان ها در خصوص مصوبه این شورا درباره اخذ عوارض از پزشکان و سایر مشاغل توضیح داد: شکایت هایی به شورای عالی استان ها از مشاغل مستقر در آپارتمان های مسکونی آمده بود، بنابراین شورای عالی استان ها مصوبه ای تصویب کرد مبنی بر اینکه از مشاغل مستقر در آپارتمان های مسکونی عوارض دریافت شود که این مصوبه به مجلس ارسال شده است.  

 

الویری در ادامه با اشاره به ضرورت توجه به درآمدهای پایدار شهری گفت: یک طرح درآمدهای پایدار در مجلس بررسی شده و تلاش می کنیم تا بتوانیم برخی پروژه های شهرداری را از محل غیر درآمدهای شهرداری و با مشارکت مردم اجرایی کنیم.

 

رییس شورای عالی استان ها در مورد سهم درآمدهای پایدار شهر تهران در بودجه گفت: سهم تهران از محل بودجه درآمدهای پایدار در سال 96، 22 درصد بوده است که این رقم در سال 97 به 30.5 درصد افزایش یافت و پیش بینی می کنیم در بودجه 98 این عدد به 40 درصد برسد.

 

الویری افزود: هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای ساخت و ساز و فروش تراکم در سال 97 را کاهش داده ایم که این موضوع در تحقق درآمدهای پایدار بسیار موثر است.

پایان پیام/47

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون رییس جمهوری:

ایجاد ۱۷۰ هزار شغل در بخش گردشگری/ خسارت های سیلاب به آثار تاریخی برآورد می شود

مونسان با اشاره به سرمایه گذاری های انجام شده در بخش گردشگری گفت: با اجرای ۲هزار و ۲۰۰ پروژه گردشگری، زمینه اشتغال ۱۷۰ هزار نفر در این بخش ایجاد شده است.

اخبار برگزیده شبستان