خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٧ رمضان ١٤٤٠

Wednesday, May 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۷/۱۰/۲۶ - ۱۴:۴۳ شناسه خبر : ۷۵۷۴۵۱
کارشناس سیاست خارجی:
برجام جو سیاسی و امنیتی علیه ایران را پایان داد
بهشتی پور در پایان با تصریح این مطلب که برجام مسائل امنیتی، سیاسی و تهدیدها علیه ایران را پایان داد، گفت: این معاهده رژیم حقوقی علیه ایران را نیز از میان برد و به نظر من باید در مورد برجام قضاوت منصفانه داشته باشیم.

«حسن بهشتی پور» در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان با اشاره به سالروز اجرایی شدن برجام (26 دی) در مورد این معاهده گفت: به نظر من مهمترین موفقیت برجام این بود که به روند پرونده سازی هسته ای ایران پایان داد.

 

کارشناس سیاست خارجی با بیان این که پیش از برجام بیش از 50 مورد گزارش منفی از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی راجع به برنامه هسته ای ایران منتشر شده بود، افزود: انتشار این گزارش ها منجر به صدور فرمان های شورای حکام آژانس علیه ایران شد و در نهایت  12 فرمان در 10 سال علیه اقدامات هسته ای ایران صادر شد.

 

وی یادآور شد: در نتیجه این فرمان ها نیز پرونده ایران را به شورای امنیت سازمان ملل کشاند و منجر به تشکیل 6 پرونده امنیتی در 4 سال برای ایران شد و برجام این پرونده سازی ها را پایان داد.

 

بهشتی پور تاکید کرد: پس از برجام نه تنها پرونده و گزارش های منفی از اقدامات هسته ای ایران منتشر نشد، بلکه 14 گزارش مثبت از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در طول این سه سال در مورد اقدامات هسته ای ایران منتشر شده است.

 

وی دستاورد دیگر برجام را پذیرش غنی سازی ایران که پیش از آن در قطع نامه های جداگانه ممنوع شده بود، دانست و اظهار داشت: علاوه براین تحریم هایی که طبق برنامه های شورای امنیت سازمان ملل و اروپا اعمال شده بود نیز با اجرای برجام لغو شد و تحریم های آمریکا هم به حالت تعلیق در آمد.

 

کارشناس سیاست خارجی به بازگشت تحریم های آمریکا با خروج از برجام اشاره کرد و یادآور شد: اگرچه با خروج ترامپ از برجام این تعلیق ها از میان رفت اما در مدتی که تحریم های  آمریکا تعلیق بود تفاوت خوبی در کشور از سوی مردمی احساس می شد.

 

وی تصریح کرد: البته برجام ضعف هایی داشت که از آن جمله می توان به عدم ممانعت این معاهده به خروج از برجام اشاره کرد. اگرچه خروج آمریکا از معاهده برجام غیرقابل پیش بینی بود. مانند خروج آمریکا از دیگر معاهده های بین الملل که آن ها هم برای جهانیان قابل پیش بینی نبود.

 

بهشتی پور در پایان با تصریح این مطلب که برجام مسائل امنیتی، سیاسی و تهدیدها علیه ایران را پایان داد، گفت: این معاهده رژیم حقوقی علیه ایران را نیز از میان برد و به نظر من باید در مورد برجام قضاوت منصفانه داشته باشیم./

پایان پیام/281
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی:

مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی سم است

گودرزی با بیان اینکه مذاکره با آمریکا در شرایط فعلی سم است، گفت: نمی توان به آمریکایی اعتمادکرد وبه همین دلیل بحث از مذاکره در شرایط فعلی بی مبناست.

اخبار برگزیده شبستان