خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸

الثلاثاء ١ رجب ١٤٤١

Tuesday, February 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان جنوبی - زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۰:۰۱ شناسه خبر : ۷۶۵۹۹۵
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی خبر داد:
ذخیره سازی ۲.۵ میلیون مترمکعب آب در سدهای خراسان جنوبی
امامی گفت: به دنبال بارش های اخیر در خراسان جنوبی ۲.۵ میلیون مترمکعب آب در سد مخزنی و تغذیه ای استان ذخیره سازی شد.

«حسین امامی» در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در بیرجند، با اشاره به بارش های اخیر و آب گیری سدها در خراسان جنوبی، اظهار کرد: خوشبختانه به دنبال بارش های اخیر در استان 2.5 میلیون متر مکعب آب در سدهای مخزنی و تغذیه ای ذخیره سازی شده است. 

 

افزایش ۹۰ درصدی بارندگی در خراسان جنوبی

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با ابراز خرسندی از اینکه به لطف پروردگار در چند روز اخیر شاهد بارندگی های خوبی در استان بودیم، افزود: از ابتدای سال آبی جاری تاکنون، نسبت به بلند مدت حدود هشت درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 90 درصد افزایش بارندگی را در سطح استان شاهد بوده ایم.

 

امامی گفت: در تمامی هفت سد مخزنی خراسان جنوبی ورودی آب داشته ایم که به واسطه بارندگی های اخیر در این سدها در مجموع نزدیک به 2 میلیون متر مکعب آب ذخیره سازی شده که بیشترین حجم ورودی آب به سد فرخی قاین به میزان 800 هزار متر مکعب بوده است.

 

وی افزود: با توجه به اینکه خراسان جنوبی گریبان گیر خشکسالی 20 ساله است، این بارش ها مؤثر است؛ اما نمی تواند کل مشکلاتی که در سالیان گذشته ایجاد شده را رفع کند.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی ادامه داد: با مدیریت منابع آب به ویژه در بخش کشاورزی، اجرای برنامه احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی می توان تا حدودی مشکل کم آبی استان را مرتفع ساخت.

 

امامی از آبگیری سد نهرین طبس خبر داد و افزود: با توجه به اینکه این سد تامین کننده بخشی از آب شرب شهر طبس است، امیدواریم با این حجم آبگیری دغدغه ای در تامین آب این شهر در تابستان آینده نداشته باشیم.

 

وی با بیان اینکه 500 هزار متر مکعب سدهای تغذیه مصنوعی خراسان جنوبی نیز به دنبال بارندگی های اخیر آبگیری شده است، گفت: 20 درصد پهنه استان که مناطق پربارانی است، آب خروجی وارد سدها می شود.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی تصریح کرد: در بخش های زیادی از این مناطق متناسب با حق آبه تالاب های پایین دست، طرح های تغذیه مصنوعی اجرا شده یا در دست اجرا می باشد که از مهمترین آن ها می توان به تغذیه مصنوعی بندان در شهرستان نهبندان با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان اشاره کرد.

 

امامی با بیان اینکه مشکلات موجود در سد سیاهو در شهرستان سربیشه بگیری این سد را به تاخیر انداخته است، گفت: به دنبال بارندگی های اخیر استان، حجم آب خوبی به این سد وارد شده و آرام آرام رها سازی می شود که این امر موجب تغذیه مناسب سد درح نیز می شود که در کیفیت چاه های پایین دست هم به لحاظ کمی و هم کیفی مؤثر است.

 

وی افزود: با اتمام طرح سیاهو در شهرستان سربیشه، بخش زیادی از سیلاب های فصلی در منطقه مهار و موجب بهبود کیفیت آب چاه های پایین دست و زهکش این محدوده می شود.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با اشاره به اینکه تغذیه مصنوعی آهنگران در شهرستان زیرکوه، گزیک در شهرستان درمیان و مشوکی در شهرستان سربیشه از دیگر طرح های تغذیه مصنوعی در دست اجرا در استان است، گفت: با رفع موانع اعتباری عملیات اجرایی آن پس از پروژه بندان ادامه خواهد داشت.

 

امامی با بیان اینکه سدهای مخزنی در مجموع 80 میلیون متر مکعب و سدهای تغذیه مصنوعی در مجموع 20 میلیون متر مکعب رواناب را در استان مهار می کند، تصریح کرد: بخش زیادی از این روان‌آب ها توسط بندسازهایی که توسط مردم احداث شده است مهار و در کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

وی ادامه داد: بخش دیگر رواناب ها، نیز حق آبه تالاب هاست که حتما باید لحاظ شود در غیر این صورت با بحران گرد و غبار مواجه می شویم.

 

 

 

پایان پیام/575

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان خراسان جنوبی:

احتکار و گران فروشی ماسک و ژل ضدعفونی کننده در خراسان جنوبی نداشته ایم

اشرفی گفت: پیرو دستورالعمل پیشگیری از شیوع ویروس کرونا از سوی وزارت بهداشت، از تمامی داروخانه های خراسان جنوبی بازدید صورت گرفت و تاکنون احتکار و گران فروشی ماسک و ژل ضدعفونی کننده در این استان نداشته ایم.

اخبار برگزیده شبستان