خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

الاثنين ١٥ رمضان ١٤٤٠

Monday, May 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۰۸:۰۷ شناسه خبر : ۷۶۶۰۱۰
در ادامه توسعه روابط تجاری تهران و مسکو
همکاری ایران و روسیه به حوزه معادن رسید
روسیه از جمله همپیمایان اقتصادی و سیاسی ایران است که علی رغم وجود تحریم ها این مناسبات همچنان ادامه داشته است و حالا با توافقات صورت گرفته قرار است ایران و روسیه برنامه های مشترک صنعتی و بیمه را توسعه دهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، روسیه و چین دو همپیمان ایران در حوزه های سیاسی و اقتصادی هستند تا جایی که حی با وجود تحریم ها نیز ارتباطات تجاری و سیاسی میان این کشورها از بین رفت و برعکس برنامه ریزی هایی نیز برای توسعه روابط میان مقامات این کشورها صورت گرفته است تا جایی که چندی پیش «سرگئی لاوروف» در خصوص همکاری اقتصادی با ایران گفته بود: «خواستار اقداماتی برای مقابله با تهدیدات آمریکا علیه دیگر کشورهایی هستیم که تمایل به ادامه روابط اقتصادی با ایران را دارند.»

 

این در حالی است که ایران و روسیه می کوشند بر توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی خود اقدام کنند. سفر وزرای ایران و روسیه نشاندهنده عزم راسخ دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی است بر همین اساس چندی پیش «رضا اردکانیان»، وزیر نیرو که از سوی وزیر امور خارجه به عنوان رئیس کمیسیون اقتصادی ایران و روسیه معرفی و از سوی هیات دولت تائید شد در پاسخ به دعوت «نوداک»، وزیر انرژی روسیه سفری به مسکو داشت.

 

وی در این سفر ملاقات های جداگانه با مسئولان فدراسیون روسیه از جمله وزیر انرژی، وزیر امور قفقاز شمالی و مسئولان شرکت های بیمه ای و بانکی روسیه داشت و همچنین به ملاقات با دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا متشکل از پنج کشور روسیه، قرقیزستان، بلاروس، قزاقستان و ارمنستان رفت. زمینه های کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل ریلی، خطوط هواپیمایی، احداث نیروگاه و طرح های توسعه نیروگاهی و مسائل بانکی از محورهای مذاکرات وزیر نیرو با مقامات روسی بود.

 

 

این در حالی است که به تازگی نیز برای توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در دیدار با مدیرعامل بیمه اکسیار (EXIAR) روسیه از آمادگی این وزارتخانه برای آغاز دور تازه ای از همکاری های اقتصادی با این کشور در رشته های مختلف صنعتی و معدنی خبر داده است. «فرشاد مقیمی» در این نشست که تعدادی از مدیران سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) نیز حضور داشتند به تشریح وضعیت پروژه مشترک بین 2 کشور در حوزه ساخت داخل واگن در ایران پرداخت.

 

وزارت صنعت، معدن و تجار به نقل از وی نوشته است: «تامین 6 هزار دستگاه واگن باری با تامین منابع روسیه با همکاری مشترک شرکت‌های سازنده ایرانی و روسیه در توافق با بیمه اکسیار وارد مرحله اجرایی خواهد شد. پیشتر برای اجرای این پروژه موارد فنی توسط شرکت های سازنده ایرانی و روسی توافق شده بود

 

مقیمی در ادامه، استفاده حداکثری از توان فنی ساخت داخل را مورد تاکید قرار داده و گفته است: «شرکت های ایرانی آمادگی همکاری مشترک دارند و با توجه به رفع مشکلات انتقال ارز بین 2 کشور، در صورت تامین منابع مالی اجرای این توافق تسریع می شود. در رشته های معدنی و همچنین سایر صنایع نیز آمادگی وجود دارد تا با معرفی به طرف روسی از توانمندی‌های طرفین برای همکارهای جدید اقتصادی استفاده کرد.»

 

 

وی خاطرنشان کرده است: «معاونت امور صنایع با همکاری ایدرو در مدت یک هفته فهرستی از پروژه های صنعتی و معدنی مورد نظر را به طرف روسی ارائه خواهد کرد تا در صورت توافق های اولیه، نسبت به برگزاری جلسه های رو در رو هماهنگی های لازم انجام شود. امیدواریم در حوزه صنعتی و معدنی پروژه های مشترکی بین 2 کشور اجرایی شود.»

 

یادآور می شود: حجم مبادلات تجاری ایران و روسیه نیز در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال قبل ­۲ درصد رشد داشته و به ۱ میلیارد ۷۴۰ میلیون دلار رسیده است. رقم صادرات ایران به روسیه در سال ۲۰۱۸ به ارزش ۵۳۳ میلیون دلار رسید در حالیکه در سال ۲۰۱۷ این رقم ۳۹۲ میلیون دلار برآورد شده بود. حذف دلار در مبادلات، رشد سهم پرداخت‌ها با پول ملی بین دو کشور و موافقت‌های انجام شده برای حل مشکلات گمرکی در سفر رئیس کل گمرک ایران به روسیه به روند رشد مبادلات بازرگانی بین دو کشور تا رسیدن به حد مطلوب کمک می کند.

 

از زمان استقرار رایزنی بازرگانی ایران در روسیه، صادرات ایران از ۳۰۰ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ به ۵۳۳ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.

 

اساسی ترین کالاهای صادر شده از روسیه به ایران و درصد سهم آن در حجم صادرات در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ و معادل آن در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ میلادی به شرح زیر است:

- محصولات خوراکی و کشاورزی ۵۴.۴۶ درصد از حجم کل صادرات روسیه به ایران را تشکیل می دهد در حالی که در مدت زمان مشابه در سال گذشته ۴۲.۷۵ درصد را شامل می شد. - ماشین آلات، تجهیزات و لوازم حمل و نقل ۱۴.۸۹ درصد از مجموع کل صادرات روسیه به ایران را شامل می شود و رقم این شاخص در مدت زمان مشابه در سال گذشته شامل ۱۰.۸۸ درصد بود.

- محصولات چوب و کاغذ ۱۳.۴۲ درصد از مجموع کل صادرات روسیه به ایران را شامل می شود و میزان این شاخص در مدت زمان مشابه در سال گذشته ۱۹.۶۸ درصد بوده است. - فلزات و سازه های فلزی ۱۱.۶۲ درصد از مجموع کل صادرات روسیه به ایران را شامل می شود و رقم این شاخص در مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی ۲۰.۱۲ بوده است.

- محصولات صنایع شیمیایی ۲.۸۵ درصد از مجموع کل حجم صادرات روسیه به ایران را تشکیل می دهد و میزان این شاخص در مدت زمان مشابه سال گذشته میلادی ۵.۵۳ درصد بود.

همچنین اساسی ترین مواد صادر شده از ایران به روسیه و درصد سهم آن در حجم صادرات در نیمه نخست سال ۲۰۱۸ و معادل آن در مدت زمان مشابه در سال ۲۰۱۷ میلادی به شرح زیر است:

- محصولات خوراکی و مواد اولیه کشاورزی ۷۷.۳۷ درصد از مجموع واردات روسیه از ایران و رقم این شاخص در مدت زمان مشابه در سال گذشته ۶۷.۴۷درصد بوده است.

- فلزات و سازه های فلزی ۱۱.۶۰ درصد از مجموع واردات روسیه از ایران و رقم این شاخص در مدت زمان مشابه در سال گذشته ۱۹.۵۳ درصد بوده است.

- محصولات صنایع شیمیایی ۷.۴۷ درصد از مجموع واردات روسیه از ایران را شامل می شود و رقم این شاخص در مدت زمان مشابه در سال گذشته ۷.۶۷ درصد بوده است.

- ماشین آلات و تجهیزات ۱.۱۰ درصد از مجموع واردات روسیه از ایران و محصولات و مواد معدنی ۰.۶۱ درصد بوده و ارقام شاخص های این کالاها در سال گذشته به ترتیب ۱.۷۴ و ۱.۶۲درصد بوده است./

 

 

پایان پیام/50
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

سخنگوی کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس:

طرح استانی شدن قانون انتخابات مجلس به انتخابات مجلس یازدهم نمی رسد

سلیمی با اشاره به ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: طرح استانی شدن قانون انتخابات مجلس قطعا به انتخابات مجلس یازدهم نمی رسد.

اخبار برگزیده شبستان