خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸

الاثنين ١٣ شوّال ١٤٤٠

Monday, June 17, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - فعالیت های قرآنی زمان :   ۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ۱۰:۱۳ شناسه خبر : ۷۷۲۵۲۰
صالحی در نشست با معاون و کارکنان معاونت قرآن و عترت:
معاونت قرآن و عترت باید نقش ستادی در فعالیت های قرآنی کشور داشته باشد
وزیر ارشاد گفت: جریان فرهنگ سازی قرآنی کشور باید از طریق این معاونت صورت بگیرد و به عنوان مرجعیت و ستاد راهبردی در این زمینه باشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر ۱۹ اسفند ماه در نشست با معاون و کارکنان معاونت قرآن و عترت این وزارتخانه با تاکید بر اینکه باید به گونه ای عمل کرد تا معاونت قرآن و عترت جایگاه ستادی و حاکمیتی در فعالیت های قرآنی کشور داشته باشد، گفت: این نشست همزمان با ماه رجب ماه قرآن و عترت و در آستانه میلاد حضرت امیرالمونین (ع) برگزار شده و آن را به فال نیک می گیریم تا از طریق این معاونت بتوانیم در راستای دو میراث پیامبر (ص) قدم های موثری برداریم.

سیدعباس صالحی در ادامه افزود: جریان فرهنگ سازی قرآنی کشور باید از طریق این معاونت صورت بگیرد و به عنوان مرجعیت و ستاد راهبردی در این زمینه باشد.

وی گفت: کشور در زمینه  قرآن و عترت مجموعه های حاکمیتی، عمومی و حقوقی بسیاری دارد، ولی این معاونت به عنوان یکی از نقش های کارکردی خود باید در بخش ترویجی و قرآنی به صورت ستاد راهبردی فعالیت کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: برای اینکه این معاونت نقش مرجعیت پیدا کند باید به عنوان یکی دیگر از نقش های کارکردی آن در اسنادی که در آن این جایگاه را تثبیت می کند جایی برای خود پیدا کند و این نکته را به عنوان یکی از نقش های اساسی جدی تر بگیریم.

صالحی افزود: در اسنادی که می توان برای این معاونت جایگاهی پیدا کرد باید به ارائه پیشنهادات پرداخت و در پیش نویس ها و سندهای قانونی و ... نظرات سازنده داد تا جایگاه حاکمیتی آن محکم تر شود و برای رسیدن به این امر باید از اسناد بالا دستی بهره برد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از ترسیم نقش های این معاونت بر افزایش هم افزایی تاکید کرد و گفت: نمی توان با تصدی گری همه جانبه کاری پیش برد، بنابراین باید سرنخ های هم افزایی با دیگر نهادها را افزایش داد.

وی در عین حال تصریح کرد: بنابراین معاونت قرآن و عترت از طریق همکاری  و هم افزایی با معاونت ها و بخش های مختلف وزارتخانه باید فعالیت های خود را پیش ببرد و در این زمینه باید اهتمام دو جانبه پدید آید.

ایجاد اتاق مشارکت های مردمی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با تاکید بر نقش مشارکت های مردمی در ایجاد مرجعیت این معاونت گفت: رسیدن به مرجعیت فرهنگ ساز قرآنی فقط با نگاه دولتی به وجود نمی آید بلکه باید نقش مشارکت های مردمی به عنوان راهبرد اصلی در این زمینه را جدی گرفت.

وی در عین حال تصریح کرد: اتاق مشارکت های مردمی به عنوان یک اتفاق خوب در این زمینه می تواند نقش موثری در پیشبرد اهداف این معاونت داشته باشد. بنابراین توجه به موسسات قرآنی و شناسایی و توانمند سازی آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلای بر اهمیت توجه بر مشارکت های استانی نیز تاکید کرد و گفت: اگر بنا بر ایجاد مرجعیت قرآنی در این معاونت است باید به صورت فرا اقلیمی باشد و به استان ها توجه شود تا بتواند عدالت آمایشی را تامین کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: فعالیت قرآنی باید در زندگی فردی و اجتماعی افراد ملموس شود زیرا می تواند در رشد توسعه ملی و اجتماعی تاثیرگذار باشد.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: معاونت قرآن و عترت در فعالیت های خود باید به هم گرایی و هم افزایی نهادی و برون سازمانی نیز توجه داشته باشد تا از این طریق نیز بتواند برای این معاونت مرجعیت قرارگاهی ایجاد کند.

وی با اشاره به گزارش های ارائه شده از سوی برخی مدیران این معاونت در ابتدای نشست گفت: در حوزه مشارکت های مردمی این معاونت اقدامات خوبی صورت گرفته ولی نیاز به تقویت بیشتری دارد. در بخش فضای مجازی نیز قدم های مناسبی برداشته شده که نیاز به سرعت دهی دارد زیرا امروز فضای مجازی در زندگی ما از نقش مهمی برخوردار شده است.

صالحی در ادامه با اشاره به برخی آثار ارائه شده در جشنواره های فجر امسال افزود: در جشنواره فیلم و تئاتر فجر آثار ارزشی خوبی به نمایش درآمد که برخی از آن ها توانستند بسیاری از جوایز را به خود اختصاص دهند. بنابراین حوزه قرآن و هنر باید تعامل بیشتری نسبت به گذشته با یکدیگر داشته باشند.

وی در پایان بر توجه به بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری خطاب به ملت ایران تاکید کرد و گفت: باید در گام دوم انقلاب که رهبری ترسیم کرده اند با شتاب بیشتری حرکت کنیم.

 

فقهی زاده: در روش ها به بازنگری و نوسازی نیاز داریم

در ابتدای این نشست «عبدالهادی فقهی زاده» معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت ها و اقدامات بخش های مختلف این معاونت گفت: با همفکری و هم افزایی همکاران و موسسات فرهنگی و قرآنی کشور اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وی افزود: باید فکر راهبردی و برنامه ریزی شده داشته باشیم و در همه سطوح از تصدی گری پرهیز کنیم.

فقهی زاده با اشاره به اینکه در آستانه دهه پنجم انقلاب اسلامی هستیم ادامه داد: در بسیاری از روش های به بازنگری و نوسازی نیاز داریم و باید از فعالیت های کمی به سوی فعالیت های کیفی حرکت کنیم.

وی ادامه داد: یکی از اقداماتی که در این معاونت صورت گرفته، اصلاح ساختار آن و کارآمدتر کردن آن است.

فقهی زاده در بخش دیگری از سخنان خود بر حرکت به سوی گسترش هم افزایی و توسعه مشارکت های مردمی را از دیگر اقدامات این معاونت برشمرد.

وی ادامه داد: توجه به کلان برنامه های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشه راه ما محسوب می شود.

در این نشست برخی از مدیران و کارکنان گزارشی از مجموعه فعالیت های خود ارائه داده و به ارائه نظرات، پیشنهادها و دغدغه های خود پرداختند.

 

پایان پیام/49

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور:

سامانه شفافیت هزینه‌کردهای اتحادیه تشکل‌های قرآنی راه‌اندازی می‌شود

محمدی با تاکید بر لزوم افزایش بودجه بخش مردمی در فعالیت‌های قرآنی، گفت: سامانه شفافیت هزینهء‌کردها به زودی از سوی اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور راه‌اندازی می‌شود تا هر کس به راحتی بتواند از اعتبارات هزینه شده موسسات اطلاع یابد.

اخبار برگزیده شبستان