خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

السبت ١٤ شوّال ١٤٤١

Saturday, June 6, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۱ - ۱۲:۳۰ شناسه خبر : ۷۷۴۳۲۷
یادداشت میهمان
نوروز می تواند نور امید بر دلمان بتاباند
احسان حاجی پور نوروز را جزئی از اسرار می داند و می گوید: نوروز اگر در زمره و گونه عجایب نباشد بی شک دست به دست و شانه به شانه غرایب عالم هم پا می شود؛ توان آن دارد در سخت ترین و صعب ترین شرایط هم نوری از امید بر دلمان بپاشد.

«احسان حاجی پور»، نمایش نامه نویس و کارگردان تئاتر به بهانه سال نو یادداشتی اختصاصی برای خبرگزاری شبستان نوشته است؛در این یاداشت آمده است: نوروز جزئی از اسرار است. اگر در زمره و گونه عجایب نباشد بی شک دست به دست و شانه به شانه غرایب عالم هم پا می شود. توان آن دارد در سخت ترین و صعب ترین شرایط هم نوری از امید بر دلمان بپاشد. می تواند با دیرینه تاریخ اش، با رویش زیستناک زمین اش، با دست سخاوتمند آسمانش، با پنجه های زر نشانِ خاک باغ و‌ بستانش آنچنان حال و احوالت را دگرگون نماید که تو گویی زمان زمان فراغت است و هوا هوای جنت... نوروز می تواند.

 

توان آن دارد حتی برای آنی، لحظه ایی، تام و تمام لبخندی از اعماق این جان کرخت شده بالا بیاورد و بر لب بنشاند. قرار عهد باستان و دوستان هم داستان تا بوده همین بوده، سختی ها را شکستن و شکاندن، ققنوس وار برخواستن و جامه به بد عهدی ایام نیالودن آنهم در سالی که دد بود و بد. کور و کر باد چشم و گوش تنگ نظر ناکس مردمانی که تاب و توان خوش خنده گی ما جماعت اهل تتبع را ندارند.آنان که دیو‌ نفرین شده جنگ و قحط و غلا را بر پهنه این ملک پر گوهر می خواهند و نمی دانند چرخ ایام گر دو روزی بر مراد ما نرفت دائما یکسان نماند حال ما...نوروز می تواند تمسک همه ما باشد برای عبور از ناملایمات این روز و روزگار فقط کافی است چشم ها را ببندیم و دیگر بار به خوش قدمی اش ایمان بیاوریم. به صدای نرم و‌ نازک نسیم فروردین گوش بسپاریم که زیر لب میخواند:

 

نرم دل نوروز می رسد. ساز و‌ نازش آماده، قدمش فرخنده، میر نوروزی اش جامه نو بر تن کرده، میخواند:

چو‌ در پرده کشیدی ناز نوروز

به نوروزی نشستی دولت آن روز

اختر بختتان رام، خاصه با قدوم‌ بهار

سال نو مبارک

احسان حاجی پور

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

صالحی در جدیترین توئیت خود

ترامپ و قاتلان سردار سلیمانی تا پایان عمر نفس خوشی نخواهند داشت

وزیر ارشاد به کشتار مردم معترض آمریکا توسط دولت ترامپ واکنش نشان داد و نوشت: ترامپ و قاتلان سردار سلیمانی تا پایان عمر نفس خوشی نخواهند داشت. بیهوده دستکش مخملین خونین را پیش‌نیاورند.

اخبار برگزیده شبستان