خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

الاثنين ١٦ شعبان ١٤٤٠

Monday, April 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : خراسان شمالی - زمان :   ۱۳۹۸/۱/۵ - ۲۱:۵۱ شناسه خبر : ۷۷۵۱۹۲

گلیل و سرانی شیروان، زیستگاه نادرترین گونه های جانوری خراسان شمالی
مناطق حفاظت شده محیط های مناسبی برای اجرای برنامه های آموزشی و پژوهشی های زیست محیطی به شمار می آیند که انجام فعالیت های گردشگری و بهره برداری مصرفی و اقتصادی متناسب با نواحی هر منطقه و براساس طرح جامع مدیریت مناطق مجاز است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از شیروان منطقه گلیل و سرانی شیروان با مساحت 18 هزار هکتار در سال 1350 حفاظت شده اعلام شده بود که در سال های 55 تا 61 نیز به عنوان پارک ملی تحت مدیریت قرار گرفت که ناحیه ای است کوهستانی در استان خراسان شمالی که با کشور ترکمنستان هم مرز است.


منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی دارای آب و هوایی عموماً کوهستانی، با شیب‌های تند و دره‌های عمیق و صخره‌های مرتفع است که بخش وسیعی از منطقه را جنگل های ارس با زاد آوری طبیعی مطلوب تشکیل می دهد که از شرق به غرب بر تراکم آن ها افزوده می شود.


سرانی یکی از ذخیره گاه های ژنتیکی درخت ارس و قوچ و میش اوریال به شمار می آید که بیش از 160 گونه گیاهی و 120 گونه جانوری در منطقه شناسایی شده اند. گونه هایی چون بادام، انجیر وحشی، گوجه وحشی، زرشک، گون، درمنه، کلاه میر حسن، علف بره، چاه کوهی، و چمن گندمی کرکدار به همراه ارس پوشش گیاهی عمده منطقه را تشکیل می دهند.


گونه های مهم جانوری منطقه عبارتند از قوچ و میش اوریال، بز و پازن، پلنگ، گربه وحشی، گراز، گربه پالاس، سمور سنگی، تشی، دوپای فرات، ول بوفی، پایکا، خفاش، خرگوش، کبک، کبک دری، تیهو، دلیجه، چکاوک، باقرقره، سهره، لاک پشت خزری، لاک پشت افغانی، لوس مار، مار جعفری، مار آتشی، مار شاخدار ایرانی، کفچه مار و مار خالدار.


تنوع زیستی جانوری و گیاهی زیاد، چشمه های متعدد و دره های عمیق و زیبا زمینه فعالیت های علمی پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم کرده اند. چشمه های این منطقه شامل گزگزوگ، کلاته، سرخدار، آب باغ، قرابل، چاه کوه تنبل و بروفندیل علم و زیندانلو از جمله آن ها است.


آثار طبیعی ملی شهرستان واقع در این منطقه عبارتند از سروهای قره باغ به تعداد هفت اصله واقع در اراضی مستثنیات روستای باغان به فاصله 10 کیلومتر تا شیروان ، صنوبر نظر علی در اراضی ملی روستای نظر علی به فاصله 60 کیلومتر تا شیروان و ارس سرانی واقع در اراضی ملی روستای سرداب- سرانی که سومین درخت کهنسال ایران است.


هوای سرد در تابستان مراتع و جنگل این منطقه که یکی از ییلاق های عشایر دامدار شیروان می باشد، ییلاق گلیل یکی از شکارگاه های طبیعی مردم شیروان است پوشاک گرم در تابستان یکی از وسائل ضروری این منطقه گردشگری است.


دریاچه سد گلیل شیروان از دیگر چشم اندازهای زیبای این منطقه است و آرامگاه زکریا از نوادگان امام هفتم( حضرت موسی کاظم) در یکی از قلل مرتفع گلیل از دیگر مکان های دیدنی زیارتی این منطقه گردشگری است.


جشنواره بازی های بومی و محلی با شرکت خراسان شمالی و رضوی دوم تیرماه 91 با همکاری محیط زیست، میراث فرهنگی، تربیت بدنی و امور عشایری با حضور گسترده مردم و مسئولان استانی و شهرستانی در این منطقه برگزار شد.


مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تخریب اراضی ملی و تبدیل به یونجه زار های دیم، دام مازاد عشایر، دام مازاد بر ظرفیت چرایی مراتع منطقه و حضور شکارچیان متخلف را از جمله چالش های حفاظت از این منطقه عنوان کرد.

سید اصغر مطهری گفت: در صورت حفاظت بیشتر این منطقه، با توجه به تعداد معدود مأمور اجرایی محیط زیست در منطقه نیاز مبرم به تامین نیروی اجرایی حفاظت بیشتر احساس می گردد چرا که در صورت نیاز با توجه به کمبود نیرو اجرایی در منطقه، پرسنل اداری 90 کیلومتر راه اصلی را طی می کنند تا جهت همکاری به این منطقه برسند.


منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی دارای دو پاسگاه محیط بانی ملوانلو واقع در روستای ملوانلو و پاسگاه سر محیط بانی شهید پرهام واقع در منطقه حفاظت شده گلول و سرانی است که فاصله بین این دو پاسگاه با یکدیگر 20 کیلومتر می باشد که توسط محیط بانان پرتلاش و زحمت کش منطقه گشت و کنترل حفاظت می‌شود.


منطقه حفاظت شده گلیل و سرانی با وسعتی بیش از 18 هزار هکتار در فاصله 90 کیلومتری شمال شیروان و در منتهی ‌الیه حد شمال شرقی خراسان شمالی واقع شده و ضلع شمالی این منطقه با طول نزدیک به 30 کیلومتر با کشور ترکمنستان هم مرز است.


نسبت مساحت این منطقه به مساحت کل مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست خراسان شمالی 6.65 درصد است.
 

پایان پیام/641

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

تبیین مفهوم انتظار راهبردی حیاتی برای احیاء جامعه آرمانی مهدوی است

تبیین مفهوم انتظار راهبردی حیاتی برای احیاء جامعه آرمانی مهدوی در جوامع اسلامی است لذا باید فرهنگ انتظار در خانواده و جامعه به درستی نهادینه شود.

اخبار برگزیده شبستان