خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٧ شعبان ١٤٤٠

Tuesday, April 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حوزه های علمیه زمان :   ۱۳۹۸/۱/۵ - ۱۲:۴۲ شناسه خبر : ۷۷۵۳۲۵
استاد حوزه علمیه:
صدقه از سنت‌های ماه رجب و سبب تطهیر جان و مال است
حجت الاسلام مجد گفت: صدقه از سنت‌های ماه رجب است، بر اساس آیه ۱۰۳ سوره توبه صدقه سبب تطهیر جان و اموال ما است.

به گزارش خبرنگار قرآن و معارف خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام «سیدرضا مجد» درباره فضیلت روزه گرفتن در ماه رجب در مسجد جامع غدیر به سخنرانی پرداخته و گفت: ما باید همواره یادآور اهمیت آثار و برکات ماه رجب باشیم.

استاد حوزه علمیه درباره فضایل و عظمت ماه رجب، عنوان کرد: ماه رجب یکی از چهار ماه‌های حرام و اشرف ماه‌ها است.

حجت‌الاسلام مجد با استناد به روایتی از پیامبر(ص) مبنی بر اینکه رجب ماه خدا، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است، عنوان کرد: در ماه رجب سفره بخشش الهی باز می‌شود به همین دلیل آن را ماه خدا نامیدند.

استاد حوزه علمیه ادامه داد: در اسامی مختلفی رجب را رجب المرجب و رجب العصب یعنی زمان فروریختن رحمت الهی نامیدند، به ماه رجب؛ از این جهت رجب العصم گفته شده که ملائکه، حافظان و کاتبان گویا گناهان انسان ندیده و نمی‌شنوند.

وی با استناد به روایتی از رسول اکرم(ص) ابراز کرد: هیچ کدام از ماه‌های دیگر به فضیلت و حرمت ماه رجب نمی‌رسد؛ حضرت بر روزه گرفتن در این ماه بسیار تاکید دارند آثار دنیوی و اخروی که بر روزه گرفتن در این ماه مترتب می‌شود را به ترتیب بر می‌شمارند.

حجت‌الاسلام مجد با استناد به روایت دیگری از حضرت رسول(ص) اظهار کرد: اگر کسی از ماه رجب یک روز را روزه بگیرد به لحاظ ایمانی مستوجب رضوان الهی می‌شود؛ روزه یک روز او سبب می‌شود که غضب الهی خاموش شود.

وی ادامه داد: اگر کسی سی روز از این ماه را روزه بگیرد فرشتگان به او ندا می‌دهند ای بنده خدا روزهایی که سپری کردی برای تو آمرزش و بخشیده شدی پس برای بقیه اعمال عمر خود مراقب باش که کارهای نیک انجام دهی.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه خداوند چهل هزار شهر از طلا را برای روزه‌دار این ماه قرار می‌دهد، گفت: ماه رجب سفره ای است که خداوند گشوده که بندگان با استفاده از آن به غفران و بخشش الهی دست پیدا کنند.

حجت‌الاسلام مجد شخصی از پیامبر(ص) پرسید کسی که ضعیف و ناتوان است و نمی‌تواند ماه رجب روزه بگیرد چه کند؛ اظهار کرد: حضرت فرمودند هر روز به میزان یک قرص نان به فقرا کمک کند. هر کس صدقه بدهد آثاری که برای روزداران است برای او نیز مترتب می‌شود.

وی با اشاره به تنگاهای اقتصادی فقرا در کشور، اظهار کرد: اگر افرادی از بین اقوام دچار تنگاهای مالی و اقتصادی هستند باید در پی کشف آن بوده و برطرف کنیم ما صرفا موظف نیستیم که به افراد سائل کمک کنیم.

استاد حوزه علمیه افزود: امروز با وجود اوضاع سخت اقتصادی به تعبیر رهبر  معظم انقلاب ما به یک جهاد اقتصادی نیاز داریم که بخشی از آن بر عهده مسئولان و بخش دیگر آن بر عهده مردم است.

حجت‌الاسلام مجد ادامه داد:  رهبر معظم انقلاب همواره بر رفع حوایج مومنان تاکید دارند؛ اگر به درخواست ایشان جامه عمل بپوشانیم خود را از آثار  و برکات ماه رجب بهره‌مند می‌کنیم.

وی با بیان اینکه صدقه آثار مختلفی دارد از سنت‌های ماه رجب است، اظهار کرد: بر اساس آیه 103 سوره توبه صدقه سبب تطهیر جان و اموال ما است، همچنین صدقه آثار روانی و مستقیم بر دنیا است.

 

 

پایان پیام/487

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

حجت الاسلام موحدی نژاد:

ابهام در آینده برنامه« درس هایی از قرآن» در صورت فقدان حاج آقای قرائتی/اگر حمایت شویم مخاطب ۳ میلیونی را ۲۰ میلیون می کنیم

مدیر موسسه ترویج فرهنگ قرآنی گفت: رهبری هم به آقای قرائتی فرموده اند که آیا برای بعد از خود فکری کرده اید و ایشان به توصیه مقام معظم رهبری درگیر این مسئله هستند.

اخبار برگزیده شبستان