خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

الأربعاء ١٥ شوّال ١٤٤٠

Wednesday, June 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۶ - ۰۸:۴۴ شناسه خبر : ۷۸۰۷۰۹
یک نویسنده:
هنر انقلابی به دنبال بیداری انسان است
بخشایش با بیان اینکه در هنر انقلابی ایثار، عدالت خواهی و ظلم ستیزی بازتاب دارد، گفت: هنر انقلاب، دامنه هنر را به وسعت زندگی مادی و عمدتا معنوی گسترش می دهد.

« جواد کامور بخشایش» به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی در مورد ویژگی های هنر و هنرمند انقلابی به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان گفت: هفته هنر انقلاب اسلامی به مناسبت شهادت شهید مرتضی آوینی ، سید شهدای اهل قلم نامگذاری شده است. ذات هنر متعالی و انسانی است. هنر به نوعی به زیبایی ها توجه دارد. شاید هنر با تعریف منطقی جور نیاید.

 

این نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه با بیان اینکه هنر را نمی توان در قالب واژه تعریف منطقی کرد، عنوان کرد: امام خمینی (ره) معتقد بودند که هنر دمیدن روح متعهد در کالبد انسانهاست. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد تغییر در ساختارهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بودیم و البته تغییرات ژرف گونه ای نیز در امور فرهنگی و هنری ایجاد شد که شاید خیلی نمود عینی نداشت.

 

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی تحول ژرف در حوزه هنر ایجاد کرد، اظهار داشت: انقلاب اسلامی همه آثار تولید شده در امور هنری را معطوف به ارزشهای الهی و انسانی کرد. انقلاب در گام نخست، شرایطی ایجاد کرد و راه هایی سر راه هنرمندان قرار داد که آنها بتوانند وارد حوزه هنر انقلاب شوند. هنر انقلاب یکی از دوره های درخشان در تاریخ فرهنگ ایران زمین است.

 

کامور بخشایش تصریح کرد: دو نکته حائز اهمیت در هنر انقلاب وجود دارد. نخست اینکه هنر  انقلابی به هنری اطلاق می شود که اخلاص داشته باشد . مساله دوم این است که هنرمند علاوه بر توجه به زیبایی ها، تعهد داشته باشد. به عبارت دیگر به هنرمندی که در آثارش  اخلاص و تعهد دیده می شود، هنرمند انقلابی گفته می شود. بر همین اساس هنر انقلاب را هنر متعهد نامگذاری می کنیم چرا که این هنر متعهد در ساختار عمومی هنر تغییرات جدی ایجاد کرد. هنر انقلاب در تمام سطوح و بخش های انقلاب با هدف بیداری فطرت انسانی حضور پیدا کرد.

 

نویسنده کتابهایی همچون جای امن گلوله ها، زندان موصل و نامی که ماند با بیان اینکه بیداری فطرت انسان بزرگترین هدف هنر انقلاب است، تصریح کرد: هر هنرمندی که خلق اثرش معطوف به خدمت به انقلاب باشد و اهداف انقلاب را در اثرش بازتاب دهد، هنرمند انقلابی است. اهداف انقلاب نیز چیزی جز ایثار، عدالت، شهادت طلبی، حمایت از مظلوم و ظلم ستیزی نیست. هنر انقلاب هر جا عدالت خواهی ، شهادت طلبی، ایثار و ظلم ستیزی و آرمان خواهی مطرح است، حضور دارد.

 

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: تا هنرمند اخلاص درونی نداشته باشد، نمی تواند ویژگی های هنر انقلاب را ببیند و بر اساس آنها اثری خلق کند. عمده رویکرد هنر انقلاب در همه امور انسانی و معنوی است. هنر انقلاب، دامنه هنر را به وسعت زندگی مادی و عمدتا معنوی گسترش می دهد. هنر انقلاب سعی می کند به مفاهیمی بپردازد که در جهت اوج و تعالی انسان هستند. گام نخست هنر انقلاب ، پرورش انسان و رساندن او به اوج سعادت و کمال انسانی است.

 

پایان پیام/31

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

هنرمندان بررسی می کنند

کپی آثار هنری؛ آفت هنر

خلق اثر هنری اصیل، بدون خلاقیت و نوآوری هنرمند امکانپذیر نیست اما تلاش برای ماندن در مارکت هنری برای گذران زندگی ممکن است هنرمند را به وادی کپی و خلق اثر گالری پسند بکشاند.

اخبار برگزیده شبستان