خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١

Wednesday, September 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دفاعی و امنیتی زمان :   ۱۳۹۸/۱/۲۷ - ۰۸:۲۹ شناسه خبر : ۷۸۰۸۷۳
مشاور عالی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش:
دشمنان احساس ترس می کنند وارد فضایی شوند که ما در مقابل آنها باشیم
امیر کریمی با بیان اینکه تلاش ما استفاده از نوآوریها در تجهیزات و افزایش سطح بازدارندگی در برابر دشمن است، گفت: دشمنان احساس ترس می کنند وارد فضایی شوند که ما در مقابل آنها باشیم. اگر دشمن به تجهیزات خود اطمینان داشت تاکنون حمله می کرد.

امیر سرتیپ دوم ستاد «حمید کریمی» در گفتگو با خبرنگار سیاسی دفاعی خبرگزاری شبستان در مورد ظرفیت ارتش برای مقابله با جنگ های نوپدید با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در شناخت تهدید دشمن گفت: یکی از رویکردهایی که برای تمام نیروهای مسلح وجود دارد بحث رویکرد تهدید محوری است یعنی همیشه باید نگاهی به دشمن بالفعل خود یا همان تهدید داشته باشیم. عمده کاری که نیروهای مسلح در کشور انجام می دهند کسب آمادگی های لازم و رزمی برای مواجه با تهدیدات است.


مشاور عالی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش افزود: سالهاست که دشمنان ما را مورد تهاجم در عرصه های مختلف قرار داده اند. آنها معمولا به طور مستقیم با ما وارد جنگ نمی شوند و از طریق جنگهای غیر مستقیم که با نام جنگهای ترکیبی، جنگ نیابتی و جنگهای روانی از آن یاد می شود اقدام می کنند.

 

وی در مورد خصوصیت این جنگها اظهار کرد: این جنگها تلاش دارد قدرت اصلی دشمن را کاهش دهد تا خود وارد عمل شود که نمونه هایی از این جنگ در افعانستان، عراق و سوریه مشاهده شده است.

 

امیر کریمی با بیان اینکه راهبرد اصلی ارتش در سطح دفاعی در سند چشم انداز راهبرد بازدارندگی همه جانبه آمده است، ادامه داد: قبل از اینکه بخواهیم با هر دشمنی درگیر شویم تمام تلاش خود را برای حفظ بازدارندگی می کنیم  و پس از آن راهبرد، اقدام نهایی را در پیش می گیریم که همان درگیری نظامی است.

 

وی با بیان اینکه ارتش چندین راهکار را برای مقابله با جنگهای نیابتی و ترکیبی در دستور کار خود قرار داده است، گفت: ما در این بخش باید همواره به وضعیت حال خود نگاه کنیم و ساختارهای خود را متناسب با شرایط جدید تغییر دهیم.


مشاور عالی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش در ادامه گفت: برخی از واحدها را باید به شکلی سازماندهی کنیم که بتوانند در این جنگها شرکت کنند به طور مثال ایجاد، تجهیز و ساماندهی یگان های متحرک هجومی در نیروهای زمینی از این نوع سازماندهی های جدید است.

 

امیر کریمی اظهار کرد: همچنین در مراکز علمی و دانشگاهی کرسی هایی در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش تشکیل شده تا بتوانند ماهیت این جنگها را بررسی کرده و تاکتیکها و روشهای مناسبی را برای مقابله با این جنگها تدوین کنند.

 

وی گفت: ما در این دانشگاه تلاش می کنیم با تمرین رزمایش های مختلف صحرایی و روی نقشه، یکانها و کارکنان را به آن سطح از آمادگی برسانیم تا در مواجه با چنین دشمنی، عکس العمل مناسب و مواجه لازم را داشته باشند.

 

امیر کریمی با اشاره به تاکیدات رهبر انقلاب در مورد آمادگی های معنوی کارکنان ارتش علاوه بر آمادگی دفاعی و نظامی گفت: دشمن با جنگ روانی همواره تلاش دارد مردم و نیروهای مسلح را در یک شرایط نامتعادل قرار دهد. عمده تلاشی که دشمن در مقابله با ما دارد بر مبنای اقدامات نیمه سخت است. از طرفی تهدید اقتصادی را پیش رو قرار داده تا هم به مردم و هم به نیروهای مسلح فشار وارد کند.

 

مشاور عالی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش افزود: اقتصاد موتور متحرکه جامعه است و دشمن می تواند قدرت دفاعی را نیز بر اساس تحریم اقتصادی تحت تاثیر قرار دهد و از سوی دیگر با تحریک گروههای دیگر مانند تکفیری ها و داعش تلاش می کند توان دفاعی ما را به حداقل برساند تا به اهداف شوم خود دسترسی پیدا کند.

 

امیر کریمی با بیان اینکه وقایع اخیر در سیل نشان داد ارتش به شایستگی به ندای رهبر انقلاب لبیک گفت و در کنار برادران سپاهی در تمامی مناطق سیل زده کشور وارد عمل شد، گفت:  انسجام و همکاری با سایر نیروهای مسلح از اولویت های ارتش جمهوری اسلامی ایران است که همواره در دستور کار قرار دارد که امروز این امر با همدلی با سپاه به نحوه احسن به نتیجه رسیده  است.

 

وی گفت: همدلی میان نیروهای مسلح باعث می شود قدرت ما از نوع قدرت سخت در درون تحکیم شود و ما بتوانیم در برابر هر نوع تهدید که دشمنان بخواهند بر ما تحمیل کنند مقاومت کنیم.

 

مشاور عالی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش در ادامه گفت: ما قرار نیست به جایی تهاجم کنیم بلکه ما در محدوده تمامیت ارضی خود که در قانون برای ارتش مشخص شده است خود را ارزیابی می کنیم.

 

امیر کریمی در مورد علت حجمه های دشمن به سپاه  و نیروهای مسلح افرود: دشمنان احساس ترس می کنند که بخواهند وارد فضایی بشوند و ما در مقابل آنها قرار بگیریم. اگر دشمن به تجهیزات خود اطمینان داشت تاکنون به ما حمله می کرد و به اهداف خود می رسید. از سوی دیگر ما نیز قرار نیست مثل تجهیزات دشمن را داشته باشیم. تمام تلاش ما در 40 سال گذشته این بوده است که با استفاده از نوآوری هایی که انجام شده است خود را در یک حد قابل قبول برای راهبرد بازدارندگی در برابر دشمن حفظ کنیم و سطح این بازدارندگی را افزایش دهیم.

 

وی خطاب به مردم گفت: پیام ما نظامیان به مردم کشور این است که خیالتان راحت باشد ما تجربه ۲ سال درگیری با ضد انقلاب و ۸ سال دفاع مقدس را داریم، ۱۰ سال تجربه به ما آموخته است که چگونه بجنگیم و تمام تلاش ما این است که دیگر جنگی اتفاق نیفتد و با آمادگی خود تلاش می کنیم در سطح مطلوبی از بازدارندگی دفاعی قرار بگیریم.

 

مشاور عالی فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش با تاکید بر انسجام داخلی میان نیروهای مسلح و مردم تصریح کرد: دشمن بارها اقرار کرده است که ایران را نمی توان از بیرون شکست داد و اگر بخواهیم ایران را شکست دهیم باید از درون آنها را متلاشی کنیم که به فضل خدا و هدایت رهبر انقلاب ما می توانیم در برابر هر تهدیدی مقاومت می کنیم./

 

 

 

پایان پیام/34
کلید ‫واژه‌ها:
|
|
|

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر انقلاب اسلامی به تبیین هدف آمریکا از مذاکره برای اثبات موفقیت فشار حداکثری پرداخت

همه مسئولان یکصدا معتقدند با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نمی شود

رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: سیاست فشار حداکثری در مقابل ملت ایران پشیزی ارزش ندارد و همه مسئولان جمهوری اسلامی یک‌صدا معتقدند که با آمریکا در هیچ سطحی مذاکره نخواهد شد.

اخبار برگزیده شبستان