خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سمنان - زمان :   ۱۳۹۸/۲/۱۲ - ۰۸:۴۱ شناسه خبر : ۷۸۵۹۳۱
رئیس سازمان دارالقرآن الکریم
کشور امروز مملو از اقدامات متشطت و پراکنده قرآنی و موازی کاری است
قره شیخلو، با بیان اینکه کشور امروز مملو از اقدامات متشطت و پراکنده قرآنی و موازی کاری است که هیچ تمرکزی در آن دیده نمی‌شود گفت: به نظر می‌رسد ورود به چله دوم انقلاب زمان مناسب برای اصلاح این امراست.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری شبستان از سمنان،«مهدی قره شیخلو» در همایش تجلیل از پیشکسوتان قرآن استان سمنان با بیان اینکه در این کشور پول و امکانات کم نیستند اما بعد از ۴۰ سال هنوز ساختار و اعتبار درستی برای قرآن نداریم، ابراز کرد: کشور امروز مملو از اقدامات متشطت و پراکنده قرآنی و موازی کاری است که هیچ تمرکزی در آن دیده نمی‌شود که در نهایت آسیب زننده هستند در نتیجه باید یک روز این موارد را اصلاح کرد که به نظر می‌رسد ورود به چله دوم انقلاب زمان مناسب این امر باشد.

 

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم با تاکید براینکه باید مدیریت قرآنی و اعتبارات در کشور متمرکز باشند، ادامه داد: در کشور ما برای قرآن پول کم هزینه نمی‌شود اما آنقدر این پول بخش به بخش می‌شود که هیچ اثرگذار نیست لذا نباید پراکنده کاری کرد.

 

قره شیخلو با بیان اینکه یک مؤسسه قرآنی در کشور برای دو میلیون تومان پول تعطیل می‌شود، اما یک مؤسسه دیگر بر اثر تعاملات و پارتی بازی و … چند میلیارد تومان اعتبار می‌گیرد، تاکید کرد: این گونه مخارج بدون حساب و کتاب فایده ندارد و اهالی قرآن باید تلاش کنند که حق قرآن در جامعه ادا شود اگر این اتفاقات رخ ندهد، مشکلات روز به روز انباشته شده و خروجی‌ها کاهش پیدا می‌کند.

 

وی با بیان اینکه باید برای اشاعه فرهنگ قرآنی تلاش کنیم که یکی از اقدامات ما در این زمینه می‌بایست نگاه به مسیری باشد که در طول ۴۰ سال انقلاب اسلامی طی کرده‌ایم، ابراز کرد: چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد و کارهای زیادی در حوزه قرآن صورت گرفته است.

 

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم تصریح کرد: سال‌های قبل از انقلاب اسلامی در زمینه قرآن کریم به واقع در وضعیت ضعیفی قرار داشتیم اما امروز اتفاقات خوبی در سطح کشور رخ داده اما نکته مهم در این بین که در پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز نهفته است بازنگری این چهار دهه حیات انقلاب اسلامی محسوب می‌شود که به ما می‌گوید در کجا قرار داریم.

 

قره شیخلو با اشاره به اینکه باید شجاعانه راه‌هایی را که در این ۴۰ سال به خطا رفته‌ایم پذیرفته و آن را اصلاح کنیم اظهارداشت: همه مان در صدد باشیم که ایرادات جامعه قرآنی برطرف شود چرا که این دستور قرآن کریم است و ما را به رشد و اصلاح تشویق می‌کند.

 

وی با بیان اینکه ما در حوزه‌هایی که باید سرمایه گذاری جدی می‌کردیم کاری را صورت نداده‌ایم، ابراز کرد: یکی از این حوزه‌ها که در آن موفق نبوده‌ایم، آموزش و پرورش است لذا باید گفت اگر می‌خواهیم که جوانان ما راه درست را در جامعه بروند می‌بایست از زمان کودکی با آنها کار کنیم لذا در این رابطه مهدهای کودک فراوانی در کشور مشاهده می‌شوند که متأسفانه در آموزش‌هایشان هیچ سنخیتی با مبانی قرآنی دیده نمی‌شود.

 

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم با اشاره به اینکه برخی مهدهای کودک تنها به موسیقی و رقص بها می‌دهند، ابراز کرد: نه اینکه مهدهای کودک نخواهند مسیر آموزش قرآنی را در پیش بگیرند بلکه منبع و محتوایی در دسترس ندارند در نتیجه اگر قرآنیان بتوانند منبع، محتوا، معلم قرآنی و … تهیه و تربیت کنند، قطعاً آنها هم دوست دارند به بچه‌ها آموزش‌های درستی ارائه کنند.

 

قره شیخلو با بیان اینکه اگر معلمان ما مهارت‌های قران آموزی را داشته و با قرآن مأنوس باشند، قطعاً می‌توانیم جوانان را جذب به قرآن کنیم، تاکید کرد: حضور یک معلم می‌تواند تأثیرگذاری ویژه ای را بر روی یک دانش آموز داشته باشد.

 

وی وظیفه قرآنیان جامعه را در تولید محتوای قرآنی سنگین دانست و گفت: قرآنیان نباید خودشان را به یک جلسه، همایش، کلاس، دوره آموزشی و … محدود کنند بلکه باید در تمام عرصه‌های ورود کرد و کارهای بزرگی را انجام داد لذا باید امروز حق قرآن را از مسئولان کشور بگیریم، این نیست که ما در همه حوزه‌ها هزینه کنیم اما به قرآن که می‌رسد، مدام کمبود بودجه و اعتبارات مانع شود.

 

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم در دیگر بخش سخنان خود با بیان اینکه چهره‌های برتر قرآنی قهرمانان کشور و استان‌های ما هستند، ابراز داشت: مراسم تقدیر از چهره‌های برتر قرآنی باید با شکوه ویژه برگزار شود چرا که این افراد قهرمانان جامعه هستند و راه ترویج فرهنگ دینی را پیش می‌گیرند و از سوی دیگر باید در نظر داشت که حضور در راه قرآن بر حسب بخت و اقبال نبوده بلکه اهالی قرآن بر حسب اجازه خداوند متعال قدم در این راه گذاشته‌اند که این اجری بزرگ و عظیم دارد.

 

قره شیخلو ضمن بیان اینکه چند مأموریت اصلی برای دارالقرآن الکریم وجود دارد که یکی از مهمترین آنها اشاعه آموزش‌های قرآنی در سطح کشور است که در دو سطح عمومی و تخصصی تقسیم می‌شود، ابراز کرد: سازمان دارالقرآن همچنین سالانه سهمیه‌ای را به استان‌ها می‌دهد تا از طریق تشکل‌های قرآنی دوره‌های تخصصی و عمومی به مردم ارائه شود لذا طی سال ۹۷ حدود ۴۰۰ هزار نفر در کل کشور در برنامه‌های آموزشی ما شرکت کردند.

 

وی با بیان اینکه سازمان دارالقرآن الکریم همچنین در تلاش است تا با استفاده از ظرفیت‌هایی مانند اعتکاف و سایر مناسبت‌های دینی، برنامه‌های قرآنی را در سطح کشور اجرا کند، افزود: مجری غالب برنامه‌های قرآنی سازمان دارالقرآن الکریم همین خانه‌های قرآنی و مؤسسات مردمی هستند که بخشی از هزینه‌های آن توسط سازمان تأمین می‌شود.

 

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم دیگر برنامه‌های سازمان دارالقرآن الکریم را فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی دانست و گفت: برگزاری همایش‌ها، محافل، جشنواره‌ها، طرح‌هایی مانند با قرآن در رمضان و طرح‌هایی از این دست که به نوعی قرآن را به میان مردم می‌برد که دیگر رسالت سازمان دارالقرآن الکریم در ترویج فرهنگ قرآنی است.

 

قره شیخلو با بیان اینکه در سال گذشته طرح با قرآن در رمضان هم در یک هزار نقطه از سراسر کشور برگزار شد، افزود: این طرح خوشبختانه به واسطه سابقه‌ای که دارد، برای مردم شناخته شده و امیدواریم هفته آینده شاهد برگزاری هرچه باشکوه‌تر این طرح بزرگ قرآنی در سطح کشور باشیم.

 

پایان پیام/276

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در اولین روز از هفته دفاع مقدس؛

رژه نيروهاي مسلح استان سمنان برگزار شد

در اولین روز از هفته دفاع مقدس، نیروهای نظامی و انتظامی استان سمنان، در یک رژه باشکوه اقتدار و صلابت خود را در دفاع از ایران اسلامی و نیز تبعیت از فرامین فرمانده کل قوا به نمایش گذاشتند.

اخبار برگزیده شبستان