خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ١٤ شوّال ١٤٤٠

Tuesday, June 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فارس - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲ - ۱۳:۳۵ شناسه خبر : ۷۹۲۲۹۸
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس عنوان کرد:
عامل اصلی انقراض و تهدید گونه های جانوری، از بین رفتن زیست گاه است
محمودی با اشاره به اینکه عامل اصلی انقراض و تهدید گونه های جانوری، از بین رفتن زیست گاه است،‌ گفت: زیست گاه های امروز تنوع ندارد، تنوع ضامن بقای تنوع زیستی است و کشاورزی راهی برای ساده کردن اکوسیستم هاست.

«سعید محمودی»، امروز (پنج شنبه 2 خرداد) در جمع خبرنگاران با اشاره به فرارسیدن روز «تنوع زیستی»، گفت: روز تنوع زیستی در شرایط امروز دنیا یک مسئله مهم به شمار می رود، شرایط دنیا به سمتی رفته که مسئله تنوع زیستی در جایگاه نظری مهم است.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با اشاره به اینکه شعار سال 2019 «تنوع زیستی ما، غذای ما و سلامتی ما» است، اضافه کرد: تنوع به شکل زیستی به معنای انواع و اقسام گیاهان یا جانواران از کوچک تا بزرگ است، یعنی هر کدام در جای خود در چرخه طبیعت حضور دارند و اگر از بین برود حیات انسان هم دچار مخاطره می شود، جمعیت کره زمین در دهه 70 میلادی، نیم جمعیت الان بود و جمعیت کره زمین در نیم قرن گذشته 2 برابر شده است و انسان ها برای زیست از منابع مختلف زمین استفاده می کنند.

 

وی با اشاره به اینکه عامل اصلی انقراض و تهدید گونه های جانوری، از بین رفتن زیست گاه است،‌ اضافه کرد: زیست گاه های امروز تنوع ندارد، تنوع ضامن بقای تنوع زیستی است و کشاورزی راهی برای ساده کردن اکوسیستم هاست.

 

محمودی با تاکید بر اینکه تخریب جنگل ها و تخریب زیست گاه ها و کشاورزی باعث تخریب تنوع زیستی است،‌ یادآور شد: انسان باید تنوع زیستی را برای بقای زندگی خود تغییر ندهد متاسفانه فقر اقتصادی، حاصل فقر آگاهی است که در جامعه روی می دهد و هرگاه دانش باشد، تصمیم های درست تری می گیرد.

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس با تاکید بر اینکه سازمان محیط زیست در خصوص تنوع زیستی، دغدغه های خاص خودش را دارد البته مشکلاتی هم وجود دارد حتی در کشورهای پیشرفته هم مشکلات وجود دارد،‌ اظهارداشت: از زمانی که تشکیلات محیط زیست ایجاد شده با شرایط های سخت، انقراض گونه گیاهی و جانوری شاهد نبودیم.

 

وی در خصوص مسئله «پلنگ فسا» هم گفت: اساس کار ما بر اعتماد است و این عکاس چند بار فیلم مختلف ساخته شده بود و رئیس اداره محیط زیست فسا به وی اعتماد کرده، این کار یک کار اشتباه بود و با عوامل مختلف که باید دقت نظر بیشتری می کردند، برخورد شد، یک عکاس طبیعت، باید در مورد مطالب مختلف بخواند و کارشناسان محیط زیست هم باید خود را بیشتر بروز کنند.

 

محمودی با اشاره به اینکه امسال سال استثنایی است که می توانیم در خصوص حق آبه فکر کنیم،‌ اضافه کرد:‌ از جایی که آب رها می شود تا تالاب، در میانه راه کشاورزان از آب استفاده می کنند، باید وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی کمک کنند چرا که ما حق آبه را از زمان ورود به تالاب حساب می کنیم،‌ 60 میلیون مترمکعب، برای حق آبه «بختگان» آزاد می شود، البته اکنون «بختگان» آب دارد و حق آبه برای زمان فصل گرم است و اکنون وضعیت تالاب های فارس در 16 سال گذشته بهترین حالت را دارند.

 

مدیر کل محیط زیست فارس گفت: میانگین سه تالاب 60 درصد آبگیری شده است به دنبال ایجاد کانال هستیم که آب را از سد «نرگسی» به سمت «پریشان» ببریم،‌ متاسفانه هزینه های زیادی دارد، سد «نرگسی» از سدهایی است که پیوست زیست محیطی ندارد و آب برای «پریشان» در نظر گرفته نشده است.

 

وی افزود: بخشی از آب تضمین پایداری سد هست و ما امسال به طور حتم دنبال گرفتن حق آبه محیط زیست هستیم که سازوکار رهاسازی حق آبه بسیار مهم است.

 

پایان پیام/130

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس یونیسف در ایران عنوان کرد:

حمایت یونیسف از طرح «شهر دوستدار کودک»

پارکس با اشاره به اینکه مشارکت کودکان در شهر و شهرسازی مهمترین هدف طرح «شهر دوستدار کودک» است، گفت: یونیسف از طرح «شهر دوستدار کودک» حمایت خواهد کرد.

اخبار برگزیده شبستان