خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

الأربعاء ٩ ربيع الثاني ١٤٤٢

Wednesday, November 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۸ - ۱۶:۳۲ شناسه خبر : ۷۹۳۸۷۱
آیت الله فاضل لنکرانی :
استغفار، پاک شدن از آلودگی باطنی است
آیت الله فاضل لنکرانی گفت: انسان در استغفار از گناه باید آلودگی خود را پاک کند و آن آلودگی باطنی است که در درون او به وجود آمده است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم به نقل از دفتر آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی، وی شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان در تکیه آقا سید حسن قم با اشاره به عظمت این شب اظهار داشت: این شب در میان لیالی شب قدر قوی ترین شب از نظر لیله قدر است، هم از روایات و اعمال قرائن زیادی استفاده می شود که آن لیله مرجوه یعنی شبی که انسان به آن امید دارد و اولیاء خدا یک سال انتظار آن را می کشیدند تا به آن شب برسند و آن شب را احیا کنند همین شب ۲۳ ماه مبارک رمضان است.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد: باید در این شب توجهات خود را قوی کنیم و فکر خود را بر ارتباط با خدا متمرکز کنیم. در این شب باید ذهن خود را از دنیا و هوی و هوس و امیال دنیوی کاملا خالی کنیم. باید در این شب ما باشیم و خدا و آنچه که از خلقت ما هدف بوده است.

او با بیان اینکه مسئله استغفار در ماه مبارک رمضان بسیار سفارش شده است گفت: امیرالمومنین علی(ع) فرمودند: تا می توانید در ماه مبارک رمضان استغفار کنید.

آیت الله فاضل لنکرانی با اشاره به اینکه برنامه زندگی انسان مومن باید استغفار باشد ادامه داد: نقل شده پیامبر اکرم(ص) روزی هفتاد بار ذکر استغفار را می خواندند و جلسه ای نبوده که پیامبر اکرم(ص) در پایان جلسه لااقل ۲۵ بار ذکر استغفار را نگویند. زیرا او عظمت خدا را بیشتر از همه درک می کرده است.

عضو جامعه مدرسین حوزهعلمیه قم عنوان کرد: ما یک تلقی از استغفار داریم که ساده و اشتباه است مثلا ما می گوییم ما گناهی کردیم حال که شب قدر است استغفار کنیم تا خدا ما را ببخشد و استغفار را راهی برای اینکه خدا گناهان ما را عفو کنند و ببخشد قرار می دهیم و برداشت ما از استغفار این است البته در روایات آمده است که وقتی انسان مومن گناه می کند خداوند تا هفت ساعت اجازه نمی دهد آن گناه را در نامه اعمال او بنویسند و اگر بعد از هفت ساعت استغفار نکرد می نویسد.

او با اشاره به آیات اول سوره هود پیرامون استغفار خاطرنشان کرد: خداوند می فرماید ما قرآن را بر شما نازل کردیم و هدف ما از این که قرآن بر شما فرستاده شد این بود که فقط خدا را عبادت کنید و غیر از خدا هیچ موجودی قابلیت عبادت ندارد زیرا خدا علم، قدرت و حیات مطلق است و ضعف در او وجود ندارد و هر چه جمال و کمال است انسان در خدا می بیند.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: خدا در ادامه آیات می فرماید استغفار کنید، در اینجا منظور این نبوده که گناه کردید استغفار کنید و خدا می فرماید شما با نزول کتاب من عظمت الهی را باید بفهمید. یکی از آثاری که بعد از تلاوت قرآن باید در انسان دیده شود این است که ببیند چقدر عظمت خدا در انسان زیادتر شده است. تلاوت و حفظ قرآن عبادت است اما مهم تجلی عظمت خدا در انسان است.

استاد حوزه علمیه قم تصریح کرد: وقتی عظمت خدا در انسان زیاد شود انسان بی اختیار می گوید استغفرالله ربی و اتوب الیه یعنی خدایا ما تو را نشناختیم و نمی توانیم بشناسیم و حق تو را ادا کنیم و درست عبادت کنیم و فقط می توانم بگوییم خدایا من ضعیف و بیچاره هستم و این همان استغفار است. انسان هرچه قدر درک عظمت الهی در وجودش بیشتر باشد استغفارش بیشتر است.

او با بیان اینکه فاصله این استغفار با استغفار در گناه بسیار زیاد است گفت: شرایط استغفار در گناه در روایات آمده است البته عجیب است که در روایات آمده انسان مومن اگر بعد از بیست سال از گناهش بگذرد خدا به او یادآوری می کند تا بنده استغفار کند اما انسان کافر از همان ساعتی که گناه می کند تا آخر عمر فراموش می کند.

آیت الله فاضل لنکرانی افزود: انسان در استغفار از گناه باید آلودگی خود را پاک کند و آن آلودگی باطنی است که در درون او به وجود آمده است.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه آثار استغفار از گناه در قرآن بیان شده است ابراز داشت: خدا می فرماید، قوم عاد که مزارع زیادی داشتند و انسان های تنومند بودند در اثر بت پرستی دچار قحطی شدند بعد حضرت هود فرمودند از این گناه خود استغفار کنید تا باران بر شما زیاد ببارد و قدرت شما زیاد می شود.

او با اشاره به زلزله ها و سیل ها در چند سال اخیر تصریح کرد: متاسفانه گاهی اوقات از رسانه عمومی ما نیز تحلیل درستی از این اتفاقات نمی شود ما در روایات داریم که گناه عامل مرض و بلا است اما آن عنوان مقتضی را دارد و وقتی کسی در رسانه ما می گوید ما گناه می کنیم این بلاها نازل می شود مردم می گویند پس این همه گناهی که در بلاد کفر انجام می شود چرا برای آنان نازل نمی شود. گناه قابلیت این را دارد که عذاب الهی نازل شود اما این علت تامه نیست پس استغفار زمینه این را ایجاد می کند که عنایات الهی زیاد شود.

آیت الله فاضل لنکرانی عنوان کرد: استغفار از گناه سبب باز شدن باب رحمت الهی است و مشکلات برطرف می شود اما این استغفاری که از آیه اول سوره هود تعبییر می شود این است که انسان با قطع نظر از گناه فقط در مقابل عظمت خدا استغفار کند سبب می شود معرفت خدا در درون انسان زیاد شود و چشم دل انسان باز می شود و در دو راهی های حق و باطل حق را در می یابد.

رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) توصیه کرد: بهتر است این شب تا سال آینده اهل استغفار باشیم و فقط استغفار مخصوص ماه مبارک رمضان و شب های قدر نباشد. کسانی در بین ما مردم قم در بازار بودند که دائم الاستغفار بودند چرا از اینها به ما به ارث نرسیده است. حتی اگر نیمه شب بیدار شدی و نتوانستی نماز شب بخوانی در همان حال چند بار استغفار کنید و چه خوب است برنامه استغفار را جزء برنامه زندگی خود قرار دهیم. استغفار ابواب را بر روی زندگی ما باز می کند.

او افزود: ملائکه ای که در لیله القدر بر انسان نازل می شوند چند وظیفه دارند که یکی از آن این یادداشت حوائج ما است و وظیفه دیگرشان این است که برای هر کسی که در حال مناجات با خدا هستند استغفار می کنند که این استغفار مورد پذیرش خداست بنابراین بهتر است در این شب صدقه نیز داده شود.

پایان پیام/78

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاندار قم:

هیچ تجمعی نباید در قم برپا شود/مصوبات ستاد ملی کرونا دقیق اجرایی شود

سرمست تأکید کرد: مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا در قم باید به‌صورت دقیق اجرایی شود و برگزاری هرگونه تجمع در قم مطلقاً ممنوع است.

اخبار برگزیده شبستان