خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٠ ذو القعدة ١٤٤٠

Tuesday, July 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اصفهان - زمان :   ۱۳۹۸/۳/۲۷ - ۲۰:۳۴ شناسه خبر : ۸۰۰۶۵۵
علیرضا اصلانی:
آب رسانی سیار به هزار و ۷۰۰ هکتار باغات فریدونشهر در سال گذشته
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدونشهر با اشاره به خشکسالی شدید سال گذشته در این شهرستان، گفت: هزار و ۷۰۰ هکتار از باغات شهرستان فریدونشهر با تانکر آبرسانی به میزان ۶۰ هزار متر مکعب شده است و یک درخت نیز خشک نشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از فریدونشهر، «علیرضا اصلانی» در همایش جهاد شهرستان فریدونشهر با بیان اینکه  توسعه کشت دارویی در 250 هکتار صورت گرفته و به عبارت دیگر تغییر الگوی کشت در شهرستان هدف است، گفت: تغییر الگوی کشت به معنای خارج شدن از تک و حرکتبه سمت چند محصولی است، محصولاتی که هم ارزش  اقتصادی بالایی داشته و هم  در توان شهرستان باشد و هم گیاهان کم آب مورد استفاده قرار گیرد و گیاهان دارویی مانند گل محمدی، زعفران، زرین گیاه، بادرنج و نعنا فلفلی  در این شهرستان، در حال توسعه است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فریدونشهر خواستار راه اندازی صنایع تبدیلی در شهرستان  شد  تا از خام فروشی این گییاهان خارج شهرستان به فروش نرود و با اشاره به خشکسالی شدید سال گذشته بیان کرد: یک درخت که سرمایه چندین ساله کشاورز با اعتباراتی که اختصاص یافت خشک نشد و هزار و 700 هکتار از درختان نیاز به آبرسانی سیار داشتند که با 60 هزار متر مکعب آبیاری شده است.

 

 وی با اشاره به اخداث یک هکتار باغ الگوی سیب و 15 هکتار باغ الگوی بادام، از صدور مجوز پرورش قارچ 600 تنی خبرداد که در هفته دولت افتتاح خواهد شد و افزود: 200 اصله نهاد گردو مناسب برای ارتفاع های بالااز سطح دریا  توزیع شده است و مزرعه زعفران به دلیل محدودیت بارش و فصل ها با احتیاط توسعه داده می شود.

 

ملخ های بومی، کانون های سن و علف های هرز مشکل هرساله فریدونشهر

اصلانی با بیان اینکه هرساله در دو بخش شهرستان فریدونشهر با کانون های سن مواجه هستبم و موظفیم اگر کشاورزان اقدامی نمی کنند با آن مباززه کنیم، اظهار کرد: ملخ های بومی در 50 هکتار از دهستان عشایری وجود دارند که چون بیشتر مرتع هستند از اداره منابع طبیعی در خواست کمک می کنیم، شهرستان مساعد علف های هرز است و اگر کشاورزان به موقع سم پاشی کنند زیرا این علفها سبب افت محصولات زراعی خواهد بود.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان  با یادآوری اینکه دامداران شهری فریدونشهر وافوس با مانعی برخورد کردند، از اجرای طرحی برای برطرف شدن مشکل خبر داد و تشریح کرد: هزار و 200 سبوس یارانه ای توزیع شده است  و حدود 60 تن سبوس گندم و 10 تن جو در میان کشاورزانی که دز معرض سیل و باران های شدید قرار گزفتند توزیع شد و 470 میلیون  تومان تسهیلات پرداخت شده است.

 

 وی از صدور مجوز واحد پرورش 500 راسی دام سبک از نژاد اصلاح شده رومانف خبر داد و افزود: این واحد  30 تا 40 درصد رشد فیزیکی دارد و این نژاد گوسفند می تواند در سایر وحد های کوچک دامی به اصلاح نژاد ها وافزایش بهره بری از آنها کمک کند.

 

خرید ۲۴ تراکتور با ارزش حدود دو میلیارد تومان

اصلانی از معرفی 350 نفر برای بیمه کارفرمای کشاورزی و 400 نفر به نظام صنفی  در سال جاری خبر داد و تشریح کرد: هزار و 710 تن کود اوره، 200 تن فسفر و 100 تن پتاس توزیع شده و کشاورزان مشکل کود اوره  برای کشت بهاره دارند و پنج هزار و 300 تن گندم خرید  تضمینی در یک سال گذشته شده است.

 

 مدیر جهاد کشاورزی شهرستان  با اشاره به کشت 40 هکتار کلزا و عدم استقبال کشاورزان از کشت، مطرح کرد: گیاه کلزا سبب پایداری خاک و تداوم آن می شود و عملکرد های خوبی تا چهار هزار و 300 کیلو در هکتار، در شهرستان برجای گذاشته شده و درآمد این گیاه از گندم نیز بیشتر است.

 

وی با یاد آوری اینکه حرکت به سمت مکانیزه کردن کشاورزی با هدف کم کردن انرژی وافزایش بهره برداری کشاورزی در دستور کار این اداره است، ادامه داد: 24 دستگاه انواع تراکتور با یک میلیارد و 800 میلیون تومان تسهیلات داده شده، توسط کشاورزان خریداری شده  و 122میلیون تومان نیز در خرید  انواع ادوات دیگر به کشاورزان کمک شده است.

 

فریدونشهر سردخانه ندارد

اصلانی با بیان اینکه  600 هکتار در پیشکوه به روش دیرخاک  کشت شده است و با یادآوری اینکه فریدونشهر پیش از این سردخانه نداشت، گفت: سه واحد صنعت تبدیلی و یک واحد سردخانه به زودی در این شهرستان به بهره برداری می رسد.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان توسعه باغات و اسناد باقی مانده از اصلاحات ارضی و طرح رفع تداخلات اراضی یکی از مشکلات شهرستان فریدونشهر بیان کرد و افزود: 155 هکتار از اراضی ملی باهدف احداث باغ و کشاورزی به مردم واگذار شده و در 20 مورد و 23 هزار هکتار از اراضی مانع از ساخت و ساز بی مجوز شده است./

پایان پیام/563

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

فاجعه ای به عمق جان یک انسان

«عصر جدید» جان یک جانباز را گرفت

فرزند جانباز «باقر علیخانی» گفت: در حین پخش برنامه تلویزیونی «عصر جدید» پدرم در بیمارستان دچار فشار ریوی و کمبود تنفس شد که متاسفانه پرستاران شیفت شب که گرم تماشای برنامه تلویزیونی بودند، موضوع را طبیعی دانستند و پس از آن پدرم از دنیا رفت.

اخبار برگزیده شبستان