خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸

الثلاثاء ٢٠ ذو القعدة ١٤٤٠

Tuesday, July 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۴/۶ - ۱۰:۳۰ شناسه خبر : ۸۰۳۶۰۸
شبستان گزارش می دهد:
بازار مسکن همچنان آشفته/ریزش تعداد معاملات زیر سایه افزایش قیمت ها
بازار مسکن روزهای خوبی را سپری نمی کند و آمارهای ارائه شده از سوی نهادهای معتبر حاکی از آن است که معاملات مسکن زیر سایه افزایش قیمت ها کاهش پیدا کرده است و در تهران تعداد معاملات در خرداد ماه کاهش ۵۰ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه می کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، بازار مسکن مدتی است که روزهای خوبی را ندارد و امارهای ارائه شده از سوی مراکز و نهادهای معتبر همه حاکی از روند کاهشی معاملات در این بازار نسبت به سال گذشته هستند به طوری که براساس گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران طی یک ماه خرداد به ۱۳ میلیون و ۴۲۵ هزار تومان رسیده است که نسبت به ماه قبل از آن معادل ۵.۶ درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته(خرداد ۹۷) معادل ۱۰۶.۸ درصد افزایش را تجربه کرده است.

 

در این ماه، تعداد ۶ هزار و ۱۲۷ فقره معامله خرید و فروش مسکن در بنگاه‌های املاک پایتخت ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۵۰.۲ درصد کاهش داشته است. بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، بیشترین میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در خردادماه امسال به منطقه یک پایتخت با میانگین هر متر مربع ۲۷ میلیون و ۵۷۳ هزار تومان اختصاص داشت و در رتبه دوم منطقه ۳ پایتخت با متوسط قیمت هر مترمربع ۲۴ میلیون و ۳۹۶ هزار تومان قرار گرفته است.

 

ارزان‌ترین منطقه تهران در معاملات مسکن خردادماه امسال، منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر مترمربع ۵ میلیون و ۹۱۷ هزار تومان بوده است و پس از آن، رتبه بعدی به منطقه ۲۰ با میانگین هر متر مربع ۶ میلیون و ۲۲۵ هزار تومان اختصاص دارد.

این در حالی است که اداره بررسی‌ها و سیاست‌های اقتصادی بانک مرکزی نیز در گزارش خود از معاملات اردیبهشت ماه مسکن آورده بود که تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ به ۱۲.۱ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۶.۵ درصد کاهش را نشان می‌داد. در این ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۱۲۶.۷ میلیون ریال بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲.۵ و ۱۱۲.۰ درصد افزایش نشان می‌داد.

 

 بر اساس آمار بانک مرکزی بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در اردیبهشت ماه سال ۹۸ حاکی از آن بود که از مجموع ۱۲ هزار و ۱۲۸ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۴۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با اردیبهشت ماه سال قبل ۲.۹ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت ۶ تا ۱۰ سال و بیش از ۱۵ سال افزوده شده است.

 

همچنین توزیع تعداد معاملات انجام شده بر حسب مناطق مختلف شهر تهران در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ با سهم ۱۶.۶ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. همچنین مناطق ۲ و ۴ به ترتیب با سهم‌های ۹.۶ و ۹.۲ درصدی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. در مجموع ۷۲.۸ درصد از کل تعداد معاملات انجام شده در شهر تهران در اردیبهشت ماه سال جاری مربوط به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی شامل مناطق ۵ ، ۲ ، ۴ ، ۱۰ ، ۱۴ ، ۸ ، ۷ ، ۱ ، ۱۵ و ۳) بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده ۲۷.۲ درصد از کل تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق‌ بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در اردیبهشت ماه سال جاری ۱۲ میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۲.۵ و ۱۱۲ درصد افزایش نشان می‌دهد. بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل به منطقه ۹ (معادل ۱۳۴ درصد) و کمترین میزان رشد به منطقه ۱۹ (معادل ۸۴.۵ درصد) تعلق دارد. در میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۲۶ میلیون و ۲۰ هزار تومان به منطقه یک و کمترین آن با ۵ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. ارقام مزبور نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۰۷.۴ و ۱۱۷.۹ درصد افزایش نشان می‌دهند.

 

 بنابرگزارش شبستان، بررسی آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی و دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نشاندهنده این است که از ابتدای سال جاری قیمت مسکن در تمامی نقاط پایتخت روند صعودی داشته است و این روند صعودی بر بازار تاثیر منفی خود را گذاشته است و باعث کاهش تعداد معاملات شده است و به ویژه در این ماه های سال که فصل جابه جایی ها است آنچنان که در سال های قبل مشاهده می شد شاهد جنب و جوش در این بازار نیستم.

 

مجموعه این عوامل در کنار رصد تحولات بازار مسکن از سوی دولت و در راس آن وزارت راه و شهرسازی باعث شد تا قوه مجریه در سال جاری اهتمام ویژه ای در زمینه ساماندهی و رونق بازار مسکن داشته باشد. مجموعه اقدامات دولت در قالب «اقدام ملی» دنبال می شود. برنامه ای که در آن ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در مدت 2 سال و تا سال ۹۹ در دستور کار قرار گرفته است. در این برنامه مهم ترین موضوع کاهش هزینه مسکن در قیمت تمام شده است. با توجه به اینکه زمین بیش از ۶۰ درصد هزینه مسکن را به خود اختصاص می‌دهد در برنامه اقدام ملی سیاست گذار تلاش کرده تا با واگذاری زمین‌های دولتی به سازندگان، هزینه ساخت را در این طرح کاهش دهد.

 

همچنین علاوه بر زمین‌های وزارت راه و شهرسازی بر اساس دستورالعمل رییس جمهوری تمام دستگاه‌های دولتی موظف شده‌اند تا زمین‌های دولتی را برای ساخت و ساز در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند. واگذاری زمین دولتی، کاهش ۵۰ درصدی هزینه صدور پروانه و مجوزها، ۲۵ میلیون وام ساخت با نرخ سود صفر درصد و خرید مصالح از بازار تعهدی با تخفیف ۳۰ درصدی، بخشی از برنامه بسته جدید رونق مسکن است.۶ بسته تامین مالی و ۶ بسته تامین سرمایه که بانک مسکن تدوین کرده از جمله پیشنهادهای مطرح شده در طرح اقدام ملی است.

 

راه اندازی بازار تعهدی مصالح بخش دیگری از طرح اقدام ملی است که بر اساس آن، قراردادی ما بین بانک مسکن، بنیاد مسکن و شرکت تامین مصالح ساختمانی امضا می‌شود. ساز و کار بازار به اینصورت خواهد بود که سازندگان نیاز مصالح سالانه خود را اعلام می‌کنند و شرکت تامین مصالح را به صورت عمده خریداری می‌کند که قیمت آن تقریباً ۲۸ تا ۳۰ درصد کمتر از قیمت بازار است.

 

به نظر می رسد با انجام این اقدامات در آینده نزدیک شاهد تحولات مناسبی در بازار مسکن هستیم و این بازار از وضعیت رکودی حاضر خارج می شود و دوباره جنب و جوش به آن باز می گردد./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

احتمال لغو سفر مکرون به تهران

در حالیکه قرار بود این روزها تهران میزبان رئیس جمهوری فرانسه باشد، حسن روحانی فرستاده ای را عازم پاریس کرده است.

اخبار برگزیده شبستان