خبرگزاری شبستان

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۸/۴/۱۷ - ۰۹:۴۰ شناسه خبر : ۸۰۶۷۹۵
رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران مطرح کرد:
ساخت مدارس سبز در مناطق سیل زده توسط خیرین
بنی آدم از ساخت مدارس سبز در مناطق سیل زده خبر داد و گفت: این مدارس که سازه ای هم نام دارد، ۴۵ روزهتوسط خیرین ساخته و تحویل آموزش و پرورش داده می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، فضای آموزش در کشور کم است یا قدمت آن ها بسیار بالا است که نیاز به تخریب یا مقاوم سازی دارند. همین مسئله موجب شده است تا کلاس ها در برخی از مناطق با تراکم بالا ساخته شوند. وزارت آموزش وپرورش هم با کمبود اعتبارات رو به رو است و نمی تواند تمام مدارس را مقاوم کند. هنگام روی دادن یک حادثه طبیعی همانند سیل و زلزله مدارسی که مستحکم نیستند، هم از گزند این حوادث در امان نیستند و دچار آسیب یا تخریب می شوند. در همین میان، خیرینی در کشور وجود دارند که یکی از رسالت هایی که برای خود برگزیده اند مدرسه سازی است. خیرین مدرسه ساز در مناطق زلزله زده وسیل زده هم مدارس مقاومی ساختند که دیگر گزند حوادث طبیعی بلای جان مدارس نشود. نام این مدارس سبز است.

 

در همین ارتباط با «نعمت بنی آدم» از خیرین مدرسه ساز و رئیس مجمع خیرین مدرسه ساز استان تهران به گفتگو پرداختیم که در زیر می خوانید:

 

درباره ساخت مدارس در مناطق سیل زده توضیح بدهید؟

در مناطق زلزله زده و سیل زده مدارس سبز می سازیم. به مدرسه سبز سازه فلزی هم می گویند. نقشه این مدارس را به سازمان نوسازی می دهیم و پس از تایید آن ها را می سازیم. نمونه هایی آن را در مناطق زلزله زده کرمانشاه داشته ایم.

برخی از خیرین از ساخت مدارس سبز استقبال می کنند و ما نقشه مدرسه سبز را به آن ها می دهیم.

 

چقدر برای ساخت مدارس سبز زمان نیاز است؟ از لحاظ استحکام چگونه هستند؟

مدارس سبز در طول 45 روز ساخته می شوند.از لحاظ استحکام فوق العاده مقاوم است. این مدارس ضد زلزله و آتش سوزی است . این مدارس همه با پیچ و مهره ساخته می شوند.

 از طریق پازل، عرضی هم می توان به این مدارس اضافه کرد. برای نمونه اگر می خواهیم کلاس هم به این سازه اضافه کنیم به راحتی انجام می گیرد. پیچ و مهره سازه را باز می کنیم، کلاس جدید را اضافه می کنیم.

ارتفاع سازی می توانیم انجام دهیم اما ترجیح این است که عرض سازی کنیم. چون نتیجه بهتری داده است.

 

شرایط اقتصادی در مدرسه سازی تاثیر گذاشته است؟

به هر حال بی تاثیر نیست. در سال ها گذشته 2 هزار میلیارد تومان کمک کرده اند اما تنها امسال 600 و 700 میلیون تومان کمک شده است.

 

زمین از سوی دولت تامین می شود؟

زمین ساخت مدرسه  را دولت و خیرین تامین می کنند. برای تامین زمین در استان ها مشکلی نداریم. مشکل ما تامین زمین برای تهران است. در شهر تهران با کمبود فضای آموزشی رو به رو هستیم.باید برخی از مدارس در شهر تهران تبدیل به احسن شوند تا بتوانیم از یک مدرسه چند مدرسه بسازیم، برای نمونه در  میدان ونک مدرسه ای خالی وجود دارد که ۱۲۰ میلیارد پول زمین آن است و با فروش آن می‌توان ۱۲ مجتمع آموزشی در تهران ساخت اینگونه مدارس از چند شیفت شدن نجات می یابند.

 

احتمال چند شیفت شدن در شهر تهران وجود دارد؟

خدا نکند مدارس شهر تهران چند شیفت شوند. براساس شرایط اقتصادی خیلی ها نتوانسته اند در شهر تهران زندگی کنند و به اطراف تهران مهاجرت کرده اند. امسال ممکن است در اطراف تهران با تراکم بالای کلاس های درس رو به رو شویم اگر قبلا دو شیفته بود ممکن است به سه شیفت هم برسد. امیدواریم با کمک های دولت و خیرین این مشکلات حل شود و مدارس چند شیفت نشوند.

درباره ساخت مدارس با طرح متریک هم توضیح دهید؟

طی این طرح همه می توانند در مدرسه سازی شرکت کنند. برای نمونه هزینه یک متر زمین را می دهند حتی دانش آموزان نیز کمک می کنند. خیرینی داریم که چند متر زمین را می خرند  و اینگونه هزینه ساخت مدرسه تامین می شود. برای اولین بار توانستیم در منطقه 4 تهران یک مدرسه را طرح متریک بسازیم. در حال تلاش هستیم تا این طرح گسترش یابد و بتوانیم مدارس بیشتری را بسازیم.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

وزیر بهداشت

پزشکان پیشتاز تغییر سبک زندگی مردم باشند

نمکی گفت: بسیاری از مشکلات حوزه سلامت با واکسن مداوا نمی شود و نیازمند تغییر سبک زندگی مردم هستیم که پزشکان باید در این حوزه پیشتاز باشند.

اخبار برگزیده شبستان