خبرگزاری شبستان

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۸

السبت ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤٠

Saturday, August 24, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۳۹۸/۴/۲۵ - ۰۸:۵۴ شناسه خبر : ۸۰۹۸۵۰
کارشناس سیاست خارجی تشریح کرد
تفاوت سفر مکرون با شینزو به تهران
مطهرنیا جزئیات سفر مکرون به تهران و تاثیر آن بر برجام را تشریح کرد.

خبرگزاری شبستان، گروه سیاسی - پریسا رهنما: فرانسه این روزها حفظ برجام را سرلوحه کار خود قرار داده و برای این امر تلاش ویژه ای انجام می دهد. در همین راستا «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه قرار است به تهران سفر کند و با «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران دیدار و گفت و گو داشته باشد. مکرون پیش از سفر به ایران مشاور دیپلماتیک خود را یک بار به صورت محرمانه و یک روز هم به صورت رسمی راهی تهران کرده است. حالا سفر مکرون با اطلاع کامل از مواضع ایرانی ها راهی تهران می شود و به منظور اطلاع از جزئیات این سفر با «مهدی مطهرنیا» کارشناس سیاست خارجی و استاد روابط بین الملل دانشگاه گفت و گویی داشته ایم که در زیر مشروح این مصاحبه را می خوانید:

 

سوال: رئیس جمهوری فرانسه در آینده ای نزدیک به ایران سفر می کند. تلاش های دیپلماتیک فرانسه برای حفظ برجام را چگونه ارزیابی می کنید؟

در ادبیات سیاسی، انجام تلاش یک وظیفه دائمی است. در عالم سیاست سیاستمداران باید مجهز به مهمترین خصیصه یعنی پشتکار برای حصول به اهداف تعریف شده خود در جهان سیاست باشند. از این رو این پرسش که آیا باید این کوشش ها انجام پذیرد یا می تواند موفقیت آمیز باشد، نافی انجام کوشش دائمی برای رسیدن به اهداف تعریف شده از سوی سیاستمداران نیست.

هدف تعریف شده مکرون آنگونه که خود می گوید ایجاد فضایی مثبت در کاهش تنش های موجود بین ایران و آمریکا و نجات برجام از مرگ نهایی است. لذا نفس این تلاش از سوی آن ها شاید به نمایندگی از دیگر کشورهای اروپایی و قدرت های بزرگ عضو 1+5 امری پسندیده باشد.

 

سوال: آیا این تلاش ها می تواند موفقیت آمیز باشد؟

در پاسخ به اینکه آیا تلاش های فرانسه برای حفظ برجام می تواند موفقیت آمیز باشد یا نه، باید گفت که موفقیت آن در گرو نوع همگرایی میان تهران و واشنگتن بر سر برداشتن دیوارهای بی اعتمادی میان دو کشور است.

 

سوال: شرط موفقیت تلاش های فرانسه در حفظ برجام چیست؟

آمریکایی ها اعلام کرده اند که آماده مذاکرات هستند اما درخواست های 12 گانه از ایران را به عنوان پیش شرط مذاکرات مطرح کرده اند. این 12 بند پیش شرط مذاکره نیست بلکه درخواست آمریکا از ایران در مسیر انجام مذاکره است. هر کدام از این بندها در چارچوب نگرش ایدئولوژیک جمهوری اسلامی ایران نوعی عقب نشینی از اصول و مواضع انقلابی محسوب می شود. نظام جمهوری اسلامی خود را نه یک نظم مستقر نهادینه شده در قالب یک نظام سیاسی که یک مرکزیت انقلابی برای شکل دادن به آینده نظام بین الملل بر اساس اصول و ارزش های انقلابی خود تعریف می کند.

در نهایت این مساله مطرح است که آیا ایران خواهد پذیرفت که در باب درخواست های آمریکا و پرونده های مطرح شده اتهامی از سوی آمریکا و هم پیمانانش نسبت به تهران مذاکره کند؟

در ایران صداهای مختلفی به گوش می رسد. از سویی رهبری به عنوان فصل الخطاب ساختار نظام از نظر قانونی و شریعت و عرف انقلابی انجام هرگونه مذاکره و پذیرش میانجی در هر سطحی را رد کرده اند. این در حالی است که ایران از زبان رئیس جمهوری و گاه و بیگاه مسئولان دیگر این نکته را یادآور می شود که اگر تحریم ها برداشته شود، ایران حاضر به گفت و گو است.

این ادبیات جدید است که به گوش می رسد در حالی که قبلا گفته می شد که آمریکا باید به برجام بازگردد و تحریم ها برداشته شود اکنون پیش شرط بازگشت آمریکا به برجام کمرنگ شده و سخن برداشتن تحریم هاست و این از سوی رئیس جمهوری مطرح شده که هماهنگ کننده محسوب می شود.

غرب و به ویژه آمریکا با توجه به شناختی که از ایران و چیرگی رهبری و نهادهای منتصب به ایشان در تصمیم گیری دارند، چندان تمایلی به باور سخنان رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه از خود نشان نمی دهند.

اکنون سفر مکرون در چنین بافت متنی صورت می پذیرد و بالطبع چالش های زیادی در برابر سفر او وجود دارد . همانگونه که سفر آبه شینزو به تهران با پیش بینی های موجود همگن شد و نشان داد که ایران در پذیرش آنچه که آمریکا و هم پیمانانش می خواهند گامی به جلو نمی گذارد.

 

سوال: اگر این تلاش های رئیس جمهوری فرانسه با شکست روبرو شود، چه تاثیری در برجام خواهد داشت؟

سفر مکرون به تهران و شکست احتمالی آن می تواند افکار عمومی اروپا را به سمت و سوی ایجاد فضایی مناسب برای همگرایی با ایالات آمریکا بر ضد تهران گرایش دهد. این کمکی خواهد بود برای اقناع افکار عمومی در جهت برخورد با تهران.

 

سوال: با توجه به این که رئیس جمهوری فرانسه پیش از سفر به تهران، مشاور دیپلماتیک خود را یک بار به صورت محرمانه و یک بار صورت رسمی به تهران اعزام کرده، قطعا از مواضع تهران با خبر است. آیا میانجی گری مکرون با میانجی گری شینزو متفاوت نیست؟

 

سفر مکرون به تهران تمایز چندانی با سفر شینزو ندارد همچنین بی تمایز هم نیست اما این تمایز به اندازه ای نیست که مسیر حرکت آمریکا و ایران را تغییر دهد. سفر محرمانه و آشکار مشاور دیپلماتیک مکرون به تهران نمایانگر عدم اطمینان میان دو سو در پذیرش منطق یکدیگر است. لذا این احتیاط و محافظه کاری فرانسه ناشی از عدم اعتماد به موضع گیری های موجود در تهران است. مکرون رج فرانسه است و نمی خواهد با شکس دیپلماتیک آبه مواجه شود.

/

پایان پیام/281

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

خطیب موقت نماز جمعه تهران:

باید اعمالمان را با ولایت تطبیق دهیم/صدا و سیما وقایع عاشورا را به شکل فیلم در بیاورد

آیت الله امامی کاشانی با تاکید بر اینکه باید از نعمت ولایت بهره گرفت، گفت: امامت و ولایت بزرگترین نعمت بوده و بهره نعمت، هماهنگ و در ارتباط بودن با ولی خداست. باید اعمالمان را با ولایت تطبیق دهیم.

اخبار برگزیده شبستان