خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸

الأحد ٢٣ ذو الحجّة ١٤٤٠

Sunday, August 25, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - اقتصاد مقاومتی زمان :   ۱۳۹۸/۴/۳۰ - ۰۷:۴۴ شناسه خبر : ۸۱۲۳۰۷
وزیر صنعت، معدن و تجارت:
دوام تولید به سه عامل مواد اولیه، تولید و بازار وابسته است
رحمانی با اشاره به اینکه دوام تولید به سه عامل مواد اولیه، تولید و بازار وابسته است، گفت: در این راستا ضرورت رساندن سرمایه در گردش به تولید مانند آب به درخت است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، برنامه شب گذشته (شنبه 29 تیر) نگاه یک شبکه یک سیما با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و بررسی وضعیت صنایع و معادن روی آنتن رفت. «رضا رحمانی» در این برنامه خبری با اشاره به اینکه دوام تولید به سه عامل مواد اولیه، تولید و بازار وابسته است، گفت: در این راستا ضرورت رساندن سرمایه در گردش به تولید مانند آب به درخت است. نبود نقدینگی، بی ثباتی رویه ها و بی ثباتی قیمت مواد اولیه از جمله مشکلات بر سر راه تولید کنندگان است.

 

وی با ابراز تاسف نسبت به اینکه نظام تامین مالی تولیدکنندگان ما حدود 90 درصد وابسته به بانک است، گفت: می توان این مشکل را بزرگترین تفاوت ایران و دنیا ذکر کرد چرا که دیگر کشورها از طریق بازار سرمایه در رفع نیازهای مالی تولید کنندگان گام بر می دارند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه به دنبال یافتن یا ایجاد منابع مالی دیگری به غیر از بانکها، برای تامین مالی تولید کنندگان هستیم، افزود: از آن میان می توان به بازار سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری اشاره کرد.

 

وی از حجم بالای نقدینگی به عنوان یکی از معضلات بازارهای مالی و اقتصاد کلان یاد کرد و گفت: رقمی حدود 2 هزار یا هزار میلیارد تومان در جامعه موجود است اگر این نقدینگی درست هدایت نشود آثار ویرانگری خواهد گذاشت بهتر است این نقدینگی به سمت تولید سوق داده شود و از آنجا که رونق تولید، بدون تقویت منابع مالی فراهم نمی شود، اقدام به ایجاد صندوق های توسعه ای در شهرهای مختلف کردیم اما نتیجه عملکرد این صندوق ها در سال جاری حاصل نمی شود و امسال هم تامین مالی باید از طریق بانک ها صورت گیرد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه جهت گیری کلی وزارت صمت، محدود کردن واردات و تقویت ظرفیت های تولید است درباره وضعیت خودروسازی در کشور گفت: وضع صنعت خودرو در شأن مردم نیست و بیشترین مشکلات را در این صنعت داریم.

 

رحمانی با بیان اینکه در حال حاضر  اصلاحات در صنعت خودرو را آغاز کرده ایم، افزود: زمانی که وزیر شدم بحث حیات و ممات صنعت خودرو سازی کشور مطرح بود اما اکنون به سمت اصلاح کیفیت و قیمت و خصوصی سازی کردن واقعی این صنعت حرکت می کنیم.

 

وی با بیان اینکه تعداد خودروهای داخل پارکینگ های خودرو سازان کاهش یافته است، گفت: اگر یک خودرو قابل عرضه باشد و خودرو سازان آن را عرضه نکنند به طور قطع با آنها برخورد می کنیم.

30 تا 40 هزار خودرو به دلیل نبود کاتالیست در پارکینگ ها مانده اند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از این برنامه خبری با اشاره به اینکه بیشترین سهم مالیات را تولید کنندگان، کارمندان و اصناف پرداخت می کنند، گفت: دریافت مالیات از آنها آسان است اما با این وجود میزان فرار مالیاتی بیش از دریافت مالیات از این بخش هاست.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه قانون مالیات بر ارزش افزوده و درآمد در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال نهایی شدن است، گفت: امیدواریم این قانون در یکی دو ماه آینده آماده شود. اکنون به دلیل نبود برخی زیرساخت ها مالیات بر ارزش افزوده را از تولید کننده می گیریم در حالی که این مالیات باید از مصرف کننده نهایی گرفته شود.

 

رحمانی با اشاره به اینکه کسانی که سال های گذشته بر اساس حساب ذخیره ارزی تجهیزاتی را وارد کردند کمیته ای سه سال است، گفت: این پرونده را پیگیری می کند و به نتیجه نهایی رسیده است. بر اساس این نتیجه فقط برای بخش خصوصی تسهیلاتی برای تسویه آنها فراهم شده است.

 

وی با بیان اینکه بر اساس مصوبه دولت افرادی که تا اسفند سال 97 تجهیزات و مواد اولیه تولید را وارد کرده اند مشمول مابه التفاوت نرخ ارز نمی شوند، گفت: آنهایی که پس از اسفند سال 98 اقدام به واردات این اقلام کرده اند در حال گفتگو با دولت برای تسهیل پرداخت مابه التفاوت نرخ ارز آنها هستیم البته اکنون تصمیم دولت این است که این افراد باید بر اساس ارز نیمایی تسویه کنند.

 

وی درباره اقدامات انجام شده برای تنظیم بازار گفت: تنظیم بازار موضوعی فرابخشی است و برای کنترل قیمت ها به جای ممنوعیت به سمت مکانیزم تعرفه حرکت کرده ایم. ظرفیت های زیادی برای پاسخگویی به بازار داخلی داریم به عنوان نمونه در فولاد 2/5 برابر و در پتروشیمی دو برابر مصرف داخلی تولید می کنیم و در پوشاک و دیگر اقلام نیز ظرفیت های خوبی داریم.

 

رحمانی با اشاره به اینکه در سال 97 صادرات کالاهای مصرفی افزایش یافته اما صادرات غیر نفتی در مجموع افزایش نیافته است، گفت: این نشان می دهد صادرات بی رویه انجام نشده است. در سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته افزایش صادرات داشته ایم اما ظرفیت کشور بیش از این است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه 70 درصد ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی و خوراک دام در اختیار وزارت جهاد گذاشته شده است، ادامه داد: 23 درصد آن برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی در اختیار وزارت بهداشت، یک درصد برای واردات کاغذ و 6 درصد برای واردات لاستیک، خمیر کاغذ و مواد اولیه لاستیک و توزیع لاستیک بر عهده وزارت راه گذاشته شده است.

 

رحمانی با بیان اینکه برخی کالاها باید به وسیله دولت، حمایتی تامین شود، گفت: از فروردین تا مرداد سال 97 ارز تک نرخی بود و محدودیتی برای ثبت سفارش واردات کالاها وجود نداشت اما پس از آن وزارت صمت و بانک مرکزی یک ریال برای ارز 4 هزار و 200 تومانی به جز کالاهای اساسی تخصیص ندادند.

 

وی با بیان اینکه برخی رسانه ها آمار واردات کالاهای غیر ضرور بر اساس ارز 4 هزار و 200 تومانی را از فروردین تا مرداد سال 97 اعلام می کنند، گفت: آنها می گویند چرا با ارز 4 هزار و 200 تومانی این نوع کالاهای غیر اساسی وارد شده است در حالی که در آن زمان همه کالاها با ارز 4 هزار و 200 تومانی ثبت سفارش می شد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه واردکنندگانی که ارز 4 هزار و 200 تومانی دریافت کرده اند نفر به نفر بررسی می شوند که آیا کالای خود را وارد کرده اند یا نه و اگر در مدت مشخص شده وارد نکرده باشند در هر جای دنیا که باشند این مسئله را پیگیری می کنی، گفت: اکنون افرادی به دلیل سوء استفاده از ارز 4 هزار و 200 تومانی درباره واردات کالاها از جمله گوشی تلفن همراه در زندان هستند.

 

وی با بیان اینکه قیمت کالاها از جمله 100 قلم کالای اساسی پر مصرف را هر روز رصد می کنیم، گفت: بخش قابل توجهی از کالاهای اساسی قیمت کاهشی دارند.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره افزایش قیمت لبنیات اینگونه توضیح داد: دلیل افزایش قیمت لبنیات در روزهای اخیر افزایش قیمت شیر است و در لوازم خانگی نیز به جز یک نوع یخچال کاهش قیمت داریم و دستور پیگیری دلیل افزایش این نوع یخچال را داده اند.

           

وی با اشاره به اینکه در ماه های آینده قیمت کالاهایی که به واردات بستگی دارند به دلیل کاهش نرخ ارز کاهش چشمگیری خواهیم داشت، گفت: زنجیره واردات یا تولید کالاها را از مبدا تا خرده فروشی کنترل می کنیم.

 

رحمانی افزود: قرارداد بین خودرو سازان و قطعه سازان از خروج 85 میلیون یورو ارز جلوگیری می کند و بازه تامین و ساخت این قطعات بر اساس نوع قطعه از تیر امسال تا سال آینده خواهد بود.

 

وی با بیان اینکه یکی از کارهای کشورهای صنعتی برای پیشرفت اقتصادی ایجاد خوشه های صنعتی، پیمانکاران فرعی و شهرک های صنعتی بوده است، گفت: ما این را پیگیری می کنیم. برخی تولید کنندگان داخلی کالاهایی بسیار با کیفیت تولید می کنند که در فروشگاه های اروپایی به فروش می رسد و هموطنان ما در آن کشورها این کالاها را به عنوان سوغات وارد می کنند. این کارگاه ها باید برندهای خود را به برندهای قابل اعتماد برای مردم و بازار داخل تبدیل کنند./

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو شورای پول و اعتبار:

فراتر از برخورد با مفسدین اقتصادی باید زمینه های فساد را از بین ببریم

تابش گفت: فراتر از برخورد با مفسدین این است که زمینه های فساد اقتصادی را از بین ببریم و با آنها مبارزه کنیم.

اخبار برگزیده شبستان