خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۸

الخميس ١٩ المحرّم ١٤٤١

Thursday, September 19, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - بهداشت و درمان زمان :   ۱۳۹۸/۴/۳۰ - ۰۹:۵۰ شناسه خبر : ۸۱۲۳۷۰
وزیر بهداشت در هفتمین جلسه شورای سیاستگذاری نظام الکترونیک سلامت:
در نظام ارجاع، رویکرد خدمت محور است نه پزشک محور
نمکی گفت: استقرار پرونده الکترونیک سلامت که با وفاق، همدلی، مشارکت، گذشت و ایثار همکاران ما در وزارت بهداشت انجام شد، یک اقدام بزرگ و ارزنده بود که در تاریخ نظام سلامت به عنوان نقطه عطف و ریل گذاری مهم و حیاتی تلقی می شود.به گزارش خبرگزاری شبستان: «سعید نمکی» در هفتمین جلسه شورای سیاستگذاری نظام الکترونیک سلامت اظهار داشت: دکتر صفی خانی و همکاران وی در استقرار پرونده الکترونیک، خالصانه زحمت کشیدند اما اگر همه معاونت ها، دانشگاه های علوم پزشکی، سازمان های بیمه گر و نظام پزشکی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همدیگر کمک نمی کردند، این حرکت عظیم ملی شکل نمی گرفت.

وزیر بهداشت تصریح کرد: بسیاری باور نمی کردند که چنین کار بزرگ ملی که سالها بر روی زمین مانده بود، شکل بگیرد و نهایی شود.

فرصت خدمت به مردم محدود است

وی تاکید کرد: فرصت خدمت به مردم محدود است؛ دو راه بیشتر در پیش نداریم یکی اینکه به حاشیه پردازی ها پاسخ دهیم و از کار کردن، عقب بمانیم و یا اینکه باید کار کنیم که بنده همواره خودم را از رانش ها و کشش های بی مورد دور کرده ام و همیشه سعی داشته ام که به کار اصلی خود بپردازم البته در برخی موارد، فرمانده باید به خط مقدم برود تا طرف مقابل بداند که یاران او تنها نیستند و یارانش هم دلگرم شوند.

پیام های استقرار پرونده الکترونیک سلامت

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: استقرار پرونده الکترونیک سلامت دو پیام در برداشت؛ اول اینکه می توان با وفاق و همدلی و هم افزایی، اقدامات بزرگ کرد و دوم اینکه برخی اقداماتی که از وحشت عدم امکان، آنها را بر زمین گذاشته ایم را می توان انجام داد و اگر بتوانیم مشکلات را از همدیگر تفکیک کنیم و به هم گره نزنیم، می توان به نظام سلامت الکترونیک کارآمد امیدوار بود.

وی ضمن تاکید بر اهمیت در نظر گرفتن مباحث پزشکی و آموزش از راه دور در نظام سلامت الکترونیک، گفت: باید از امروز باید از ابزار ارزشمند پرونده الکترونیک سلامت بهترین استفاده را کرده و باید سه رکن دیگر تکالیف قانونی شامل سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی را بر روی آن پیاده کنیم البته باید پرونده الکترونیک سلامت را با راه اندازی سرویس هایی مانند نسخه نویسی الکترونیک و اتصال به مراکز خصوصی و مطب های پزشکی کامل تکمیل کنیم.

نظام ارجاع مرحله ای و آزمایشی اجرا شود

وزیر بهداشت از بکارگیری یکی از مدیران و صاحب نظران حوزه سلامت به عنوان مدیرپروژه راه اندازی نظام ارجاع و پزشکی خانواده خبر داد و گفت: خوشبختانه در برخی استانها به طور همزمان سیستم ارجاع اجرا شده است اما بر خلاف پرونده الکترونیک سلامت که به جامعیت جمعیتی فکر می کردیم، در سیستم ارجاع و پزشکی خانواده، معتقد به مرحله بندی و اجرای آزمایشی در چند استان هستم و باید برای این اجرای آزمایشی، هدف گذاری و زمان بندی داشته باشیم.

دکتر نمکی یادآور شد: در راه اندازی سیستم ارجاع باید به چند نکته توجه کرد؛ اینکه نیروی انسانی در اولین تماس مردم با سیستم ارجاع باید پزشک باشد یا غیرپزشک، چگونگی استقرار نظام ارجاع و تعریف سطوح 2 و 3 و همچنین اجرا در چه شهرهایی با چه میزان جمعیت در کشور مهم است و حتما در راه اندازی نظام ارجاع همانند پرونده الکترونیک سلامت نیازمند مشارکت سازمان های بیمه گر و نظام پزشکی و انجمن های علمی هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: آموزش از راه دور و پزشکی از راه دور باید به مردم کمک کند و اینکه می گوییم هر خانه یک پایگاه سلامت باشد به این خاطر است که در هر خانه، یک سلامت یار بتواند در ارتقای سلامت خانواده موثرتر باشد و در صورتی که آموزش و پزشکی از راه دور طراحی و اجرا شود، حداقل 30 تا 40 درصد در وقت و هزینه های مردم صرفه جویی خواهد شد.

وزیر بهداشت گفت: در سیستم ارجاع باید رویکرد خدمت محور داشته باشیم نه پزشک محور و این خدمت ممکن است در یک مجموعه تخصصی باشد یا فوق تخصصی. معتقدیم که با گسترش بی رویه دوره های فوق تخصصی، دوره های میانی و عمومی مانند پزشک عمومی، جراح عمومی، متخصص اطفال و داخلی را کنار گذاشته ایم و هزینه ها را هم بالا برده و خدمت را محصور و منحصر کرده ایم که به نفع مردم و نظام سلامت نیست .

بیت المال را پایمال نخواهم کرد

دکتر نمکی با بیان اینکه بیت المال را پایمال نخواهم کرد، افزود: برای یک ریال از بیت المال باید با حساب و کتاب، هزینه کنیم و اجازه نمی دهیم که منابع کشور در مواردی که هزینه شود که دور ریخته شود چون در پیشگاه خدا و خلق او باید پاسخگو باشیم.


وی تاکید کرد: دانشگاه ها باید منابع خود را به صورت کیفی و بهینه هزینه کنند یعنی زیرساخت نظام هایی را طراحی و توسعه دهند که در آینده به کار نظام سلامت بیاید و مانند کوه پشت مدیران حوزه سلامت ایستاده ام تا هزینه ها کیفی و بهینه شود و تحت هیچ فشار بیرونی، تعویض نشوند.

اهل مشورت هستم

وزیر بهداشت یادآور شد: با رانش ها و کشش ها نمی توانند ما را مجبور به کنار گذاشتن نظام ارجاع کنند و موضوعات خودمراقبتی و ادغام آن در نظام شبکه را فراموش کنیم یا غذای سالم را از یاد ببریم و بسیج ملی کنترل دیابت و سلامت روان و خودمراقبتی را اجرا نکنبم بنابراین برای این موضوعات، برنامه داریم و البته اهل مشورت هستیم و نظرات و انتقادات دلسوزانه همکاران و متخصصین امر را به روی چشم می گذاریم.

دکتر نمکی با اشاره به برنامه ارائه شده خود به مجلس شورای اسلامی برای وزارت بهداشت در بهمن سال گذشته، گفت: آن زمان برخی گفتند که این برنامه ها، بلندپروازانه است و اعلام کردم که اگر تنها باشم بلند پروازانه است اما بال هایی تحت عنوان فکر و اندیشه و عمل همکاران و کارشناسان وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور داریم که می توانند تا اوج قله ما را ببرند. برای استقرار پرونده الکترونیک سلامت حتی یک نفر هم خارج از این وزارتخانه به کار گرفته نشد و اعتقاد دارم که درون نظام سلامت، وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی به قدری افرادی توانمند حضور دارند که عموما نیاز به استفاده از سایر نیروهای بیرون از وزارت بهداشت نیست.

پایان پیام/55

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری:

مساجد دانشگاه ها مرکز محوری فعالیت های دینی است

حجت الاسلام رستمی گفت: امروزه مساجد دانشگاه ها علاوه بر نقشی که در فضای دانشگاهی دارند، به عنوان مرکز محوری فعالیت های دینی در شهرها به شمار می آیند.

اخبار برگزیده شبستان