خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸

الخميس ٢٠ ذو الحجّة ١٤٤٠

Thursday, August 22, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - حقوقی و قضایی زمان :   ۱۳۹۸/۴/۳۱ - ۱۰:۱۸ شناسه خبر : ۸۱۲۸۲۳
دادستان کل کشور:
افراد ناسالم و ناصالح باید از دستگاه قضایی بروند
حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه دستگاه قضایی امروز زمینه پذیرش تفکر بسیجی را دارد، گفت: افراد ناسالم و ناصالح باید از دستگاه قضایی بروند و فرقی نمی کند که این افراد قاضی یا کارمند باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی قضایی خبرگزاری شبستان، حجت الاسلام «محمد جعفر منتظری» در سلسله نشست های دوشنبه های گام دوم انقلاب با اشاره به ابعاد تفکر بسیجی گفت: چرا رهبر انقلاب به مدیران تاکید می کنند از زندگی اشرافی گری دوری کنند؟ چرا امام اجازه نداد حسینیه را رنگ بزنند؟ چرا امروز حسینیه رهبر انقلاب همچنان با زیلوهای بافت میبد یزد مزین است؟ زیرا مدیران و مسئولان باید از اشرافی فاصله بگیرند تا درد جامعه را بفهمند.

 

دادستان کل کشور افزود: البته ممکن است در مواردی این موضوع غیر قابل اجتناب باشد و با توجه به شرایط کشور و ضرورت هایی ایجاد شود تا در این موارد نیز باید نکاتی را رعایت کنیم.

 

حجت الاسلام منتظری با بیان اینکه بخش قابل توجه ای از مشکلات در جامعه به دلیل عدم تفکر بسیجی در میان مدیران است، تصریح کرد: مدیری که درد جامعه را در جامعه حس نکند، نمی تواند بفهمد توده زجر کشیده در جامعه چه می کشند. تفکر بسیجی متاسفانه در میان مدیران کم است و امثال شما حقوقدانان بسیجی باید این کار را انجام دهید و ابتدا تلاش کنیم این معنا را در زندگی خود پیاده کنیم.

 

دادستان کل کشور گفت: یک مدیر پاکدست و حلال خور اجازه نمی دهد در دستگاه خود افرادی تحت تاثیر سوء استفاده قرار بگیرند و دچار مشکل شوند. چرا امروز شاهد پرونده های میلیاردی اختلاس هستیم که دستگاه قضایی را با مشکلات زیادی روبرو می کند؟ در حقیقت ما در تقوا و تفکر بسیجی دچار مشکل هستیم و هم راه و رسم قرآن و آموزه های آن فاصله گرفتیم و یا در این موضوع ضعیف هستیم.

 

دادستان کل کشور با اشاره به ابعاد مختلف بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: این بیانیه می تواند برنامه های ارزشمندی را در اختیار جامعه قرار دهد.

 

وی ادامه داد: نکات ظریف و حکیمانه ای در این بیانیه وجود دارد و لازم است بسیج اقشار منشور بیانیه گام دوم را در میان دروس خود به عنوان یک درس تدریس کند.

 

وی با اشاره به اثرات تفکر بسیجی در میان رزمندگان گفت: رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس با دست خالی جنگیدند و بدون داشتن کمترین امکانات از گلوله و سیم خاردار تلاش کردند و با فقر و فلاکت در سنگرها به سر بردند تا امروز ما شاهد دستاوردهای ارزشمند انقلاب باشیم.

 

وی اظهار کرد: امروز چه کسی در میان کشورهای منطقه جرأت دارد که با استکبار جهانی با آن همه کبکبه و دبدبه چنگ در چنگ بیاندازند، جز جمهوری اسلامی ایران کسی نیست.

 

وی ادامه داد: چرا کشورهای دیگر این قدرت را ندارند؟ امروز دشمن لب به تحسین نظام اسلامی گشوده است. ما تا امروز گام های بلندی را برداشته ایم اما نباید به این گام ها قانع باشیم، باید تلاش کنیم و ضعف ها را برطرف کنیم.

 

وی با بیان اینکه در دستگاه قضایی با ضعف هایی مواجه هستیم، گفت: رهبر انقلاب با تمام تلاش هایی که در دستگاه قضا شده است، در این دوره اعلام کردند که دستگاه قضا نیازمند تحول است و ریاست دستگاه قضا این موضوع را مطرح کردند. دستگاه قضا می تواند به اعتبار کارشناسان و حقوقدانان بسیجی این هدف را محقق کند.

 

وی اظهار کرد: اگر می خواهیم در دستگاه قضا تحول ایجاد کنیم در گام اول ما نیازمند نیروی انسانی هستیم. با بودجه، وسایل و امکانات مدرن و ساختمان های مجلل تحول ایجاد نمی شود. آنچه در تحول موثر است و عامل اصلی این تحول در دستگاه قضا به نیروی انسانی باز می گردد.

 

وی خاطرنشان کرد: ما در دستگاه قضا نیازمند افراد تحول گرا هستیم، افرادی که خود معتقد به تحول باشند. اگر افراد اعتقادی به تحول در اندیشه و انگیزه نداشته باشند، نمی توانیم تحول را ایجاد کنیم. قاضی زمانی می تواند تحول را ایجاد کند که خود فردی تحول گرا باشد و در جهت تحول گام های موثری بردارد.

 

دادستان کل کشور خاطرنشان کرد: تفکر بسیجی در دستگاه قضایی وجود دارد اما کافی نیست. کارمندان بسیجی در دستگاه قضایی وجود دارند اما به قدر کفایت نیست. کمک کنیم و برنامه دهیم تا این وعده محقق شود.

 

وی با بیان اینکه در دادستانی با کمبود نیرو مواجه هستیم، گفت: نیروی انسانی باید تربیت شود و یکی از مراکز تربیت نیروی انسانی متعهد، بسیج حقوقدان است.

 

حجت الاسلام منتظری اظهار کرد: اگر تفکر بسیجی باشد، دیگر نمی توان قاضی بسیجی را با پول و زر و زیور خریداری کرد. فردی که تفکر بسیجی داشته باشد، اگر خروار خروار به او زر و زیور و سکه بدهند، حاضر نیست از مواضع خود کناره گیری کند و به مقتدای خود علی (ع) نگاه می کند که می گوید بسیجی را با پول و شهوت نمی توان خرید. اگر تفکر بسیجی نباشد با یک یا دو سکه فرد خریداری می شود.

 

دادستان کل کشور با بیان اینکه دستگاه قضایی امروز زمینه تفکر بسیجی را دارد، خاطرنشان کرد: افراد ناصالح از دستگاه قضایی باید بروند، چه قاضی و چه کارمند فرقی ندارد، بخش مبارزه با فساد و برخورد با افراد ناسالم و ناصالح امری حتمی در دستگاه قضایی است.

وی با بیان اینکه اشکالات و ضعف ها را از مدیران منتسب به نظام اسلامی نکنیم، تصریح کرد: مشکلات به من مدیر مربوط است و به اسلام ربطی ندارد. کجای اسلام گفته است که اختلاس بکنیم و راه این امر را باز گذاشته اند؟ برخی عناصر تلاش دارند که دردهایی را که برای مردم ملموس است، منتسب به نظام اسلامی کنند و این خیانتی بزرگ است.

 

وی گفت: کجای دین اسلام اجازه داده است ذلیلانه از کفار تبعیت کنیم و با آنها گفت و گو کنیم؟ امروز جوانان باید با دستاوردهای ارزشمند انقلاب اسلامی آشنا شوند و باید بدانیم بزرگترین تهدیدی که جوانان ما را هدف قرار داده است، تهدید فرهنگی است.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مشکلاتی که از رعایت نکردن حقوق عامه در جامعه ایجاد می شود، گفت: حقوق عامه موضوعی است که چهل سال در قانون اساسی ریشه دارد و واقعیت این است که فقط سه سال است که ما تلاش کردیم تا این قانون را احیا کنیم اما هنوز قانون مدونی در این رابطه نداریم.

 

دادستان کل کشور اظهار کرد: با تلاش های زیادی که انجام شد، سال گذشته دستورالعملی در خصوص احیای حقوق عامه تدوین شد و این موضوع یکی از برنامه های اصلی دادستانی کل است که کار علمی و جدیدی بر روی آن صورت گرفته است.

 

وی گفت: باید نحوه صیانت، احیا و برخورد با کسانی که حقوق عامه را تهدید می کنند، مشخص شود تا شاهد گسترش این موضوع در جامعه باشیم. بسیج حقوقدانان می تواند به طور جدی ما را در این امر کمک کند.

 

وی گفت: البته ما در این موضوع نیازمند پیشگیری نیز هستیم. پیشگیری می تواند از ورود بسیاری از پرونده ها به دستگاه قضا جلوگیری کند. در سال 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی رسیدگی می شود که البته بخشی از این پرونده ها با اطاله دادرسی مواجه می شوند که این امر به دلیل سنگینی بار دستگاه قضایی است که می توانیم بخشی از جرایم و تخلفات را با برنامه های پیشگیرانه و یا واگذاری برخی مسئولیت ها به بخش های دیگر کنترل کنیم./

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رهبر انقلاب در دیدار با رئیس جمهوری و اعضای هیئت دولت:

مسئولان در مقابل هجوم فرهنگی دشمن حساسیت بیشتری داشته باشند/دشمن هیچ غلطی نمی‌تواند بکند/چهل سال دوم قطعاً بهتر خواهد بود

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: مسئولان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مرتبط با مقوله فرهنگ، در مقابله جدّی با هجوم همه جانبه دشمن به مبانی دینی، انقلابی و و اخلاقی حساسیت بیشتر و هوشمندانه‌تری داشته باشند.

اخبار برگزیده شبستان