خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸

الأربعاء ١٨ المحرّم ١٤٤١

Wednesday, September 18, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۱۰:۵۸ شناسه خبر : ۸۲۲۱۳۵
شبستان گزارش می دهد:
وضعیت مبهم استخدام معلم های حق التدریس
مسئولان وزارت آموزش و پرورش وعده استخدام معلم های حق التدریس را از مهر ماه داده اند اما هنوز آیین نامه استخدامی این نیروها توسط هیئت دولت به تصویب نرسیده و مشخص نیست در مرحله اول چه کسانی شامل استخدام می شوند.

خبرگزاری شبستان، گروه اجتماعی، معصومه بدخشان: بیش از 30 هزار نیروی حق التدریسی در انتظار استخدام در وزارت آموزش وپرورش هستند. این وزارت خانه هم طبق قانون های مصوب در مجلس شورای اسلامی باید شرایط استخدام آن ها را فراهم کند.

 

نمایندگان مجلس شورای اسلامی مرداد سال 97، شروط استخدام معلمین حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی را مشخص کردند با این وجود تاکنون نیروهای حق التدریس تعیین تکلیف نشده اند.

 

استخدام 12 تا 13 هزار معلم حق التدریسی

 

در همین ارتباط، «سید جواد حسینی» سرپرست وزارت آموزش و پرورش هم یکی از راه های جبران کسری نیرو مدارس را تبدیل وضعیت این نیروها دانسته است و گفت: تعداد 12 تا 13 هزار نیروی حق التدریسی از مهرماه سال جاری جذب وزارت آموزش و پرورش می شوند.

 

همین مسئله خیلی هم خوشایند نیروهای حق التدریسی نیامده است و آن ها خواستار جذب تمام 30 هزار نیرو حق التدریسی هستند.

 

استخدام معلم های حق التدریس از مهر سال جاری

در همین ارتباط، «علی الهیار ترکمن» معاون برنامه ریزی و توسعه وزارت آموزش و پرورش به خبرنگار شبستان می گوید: طبق قانون های مصوب مجلس شورای اسلامی باید نیروهای حق التدریس را استخدام کنیم. شرایط تبدیل وضعیت آن ها از مهرماه آغاز می شود. مابقی حق التدریسی ها تا پایان برنامه ششم توسعه جذب می شوند که حدود سه سال طول می کشد.

 

شرایط استخدام نیروهای حق التدریس هر چه زودتر فراهم شد

 در همین باره، «فریده اولاد قباد» تاکید دارد باید شرایط استخدام نیروهای حق التدریس هر چه زودتر فراهم شد چون تا مهرماه زمانی باقی نمانده است.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس در وزارت آموزش و پرورش  به خبرنگار شبستان می گوید: ما جلساتی را با سرپرست وزارت آموزش و پرورش آقای حسینی در رابطه با اجرای این قانون داشتیم که وی تاکید کردند که این قانون اجرایی خواهد شد.

 

اولاد قباد بیان می کند: به هر حال مجلس با تلاش بسیار قانونی را مصوب کرد که تصویب آن دغدغه و نگرانی بخش عمده ای از جحامعه بود و ما امیدواریم دولت هرچه سریع تر با توجه به تدوین آیین نامه اجرایی این قانون آن را اجرایی کند چرا که این نیروها باید دوره ای را نیز در دانشگاه فرهنگیان بگذرانند و بعد آماده تدریس شوند و فکر می کنم با توجه به اینکه تا اول مهر ماه زمان زیادی باقی نمانده است، بهتر است هرچه سریع تر این قانون اجرایی شود تا این معلمان نیز آن دوره را بگذرانند و اول مهر ماه آماد حضور بر سر کلاس های درس شوند.

 

او با طرح این سوال که چرا وزارت آموزش و پرورش در این زمینه تعلل می کند، تصریح می کند: به هر حال مجلس دغدغه ملت و فرهنگیان را پیگیری کرد و انتظار می رود دولت تدبیر و امید نیز این دغدغه را مورد پیگیری قرار دهد.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه آمار دقیقی از تعداد معلمان حق التدریس در کشور وجود ندارد، می گوید: یکی از اولویت های ماهم در مجلس این بود که آمار دقیقی از معلمان حق التدریس از سوی دولت به ما اعلام شود اما دولت هیچ گاه این آن را به ما ارایه نداد و این موضوعی بود که همواره مورد پیگیری اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات و نمایندگان مجلس بود.

 

اولاد قباد با بیان اینکه تعدادی زیادی از نیروهای فرهنگی بازنشسته خواهند شد، می گوید: در حال حاضر معوقات معلمان حق التدریس که البته شامل این قانون نمی شوند، پرداخت نشده است که قطعا دولت باید هرچه سریع تر این معوقات را پرداخت کند.

 

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان م یکند: پیگیری های ما در مجلس برای اجرای قانون مصوب ادامه خواهد داشت و قطعا ما دغدغه و نگرانی معلمان حق التدریس را دنبال می کنیم و دولت نیز مکلف به اجرای این قانون است. شاید برای اجرای آن کمی دیر اقدام کردند اما به هر حال این قانون باید اجرایی شود.

 

چه کسانی مشمول قانون استخدامی هستند؟

 

طبق قانون استخدامی مجلس شورا اسلامی و بخشنامه وزارت آموزش و پرورش  پنج گروه شامل استخدام می شوند که به شرح زیر است:

 

الف. نیروهای پیش‌دبستانی: افرادی که از سال 79 تا قبل از سال 91 با یکی از مراکز پیش‌دبستانی دولتی یا کلاس‌های پیش‌دبستانی ضمیمه مدارس دولتی همکاری داشته‌اند و بنابر اسناد و مدارک ثبت و احراز شده از حساب‌های دولتی یا اعتبارات دولتی حق‌الزحمه دریافت کرده‌اند.

 

ب. نیروهای خرید خدمات آموزشی: به افرادی اطلاق می‌شود که طی سال‌های تحصیلی 88‌ــ‌87 و 89‌ــ‌88 با دارا بودن مدرک تحصیلی دانشگاهی از طریق شرکت‌های خدمات آموزشی با اداره کل آموزش و پرورش قرارداد مستقیم داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی دریافت کرده‌اند.

 

ج. نیروهای حق‌التدریس غیر‌مستمر: به افرادی اطلاق می‌شود که از سال 79 تا قبل از 91 با داشتن کد‌پرسنلی در مدارس دولتی به‌عنوان نیروی حق‌التدریس آزاد همکاری داشته و حقوق خود را از اعتبارات دولتی دریافت کرده‌اند.

 

د. آموزشیار: فردی است که با رعایت و ضوابط و مقررات آموزشی و اداری با مجوز گزینش گواهی آموزش تدریس بدو خدمت و کد پرسنلی بین سال‌های 79 تا قبل از سال 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشته است.

 

ج. آموزش‌دهنده مستمر: آموزش‌دهندگانی که از سال 79 تا قبل از سال 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند و حداقل دو دوره به‌صورت مستمر و هر دوره حداقل دو نفر و بیشتر را تحت پوشش داشته‌اند.

 

نحوه استخدام معلم های حق التدریسی و آموزشیاران نهضت سواد آموزی

طبق بخشنامه وزارت آموزش و پرورش، استخدام معلمان حق‌التدریس پس از دوره آموزشی و شرکت در آزمون دانشگاه فرهنگیان صورت می گیرد و افراد با توجه به رشته و دوره‌ تحصیلی، جنسیت و سنوات خدمت و ظرفیت استخدام اعلامی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور و براساس نیاز استان‌ها پس از طی دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و شرکت در آزمون پایان دوره و اخذ نمره قبولی تا پایان برنامه پنج‌ساله ششم کشور استخدام می شوند.

 

اما نیروهای نهضت باید در آزمونی که وزارت آموزش و پرورش برگزار می کنند شرکت کنند طبق بخشنامه وزارت آموزش و پرورش، آموزشیاران و آموزش‌دهندگان مستمر «دو نفر و بالاتر» که قبل از سال 92 با نهضت سوادآموزی همکاری داشته‌اند پس از شرکت و قبولی در آزمون داخلی که توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار می‌شود با توجه به نیاز آموزش و پرورش، رشته تحصیلی، جنسیت، سنوات خدمت و ظرفیت استخدام اعلامی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور باید حداقل دوره یک‌ساله آموزشی را در دانشگاه فرهنگیان طی کنند و پس از قبولی در آزمون پایان دوره تا پایان برنامه ششم توسعه استخدام می شوند.

 

طبق مفاد قانون الحاق یک ماده به قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس و آموزشیاران نهضت در وزارت آموزش و پرورش مصوب 3 شهریور 97 مجلس شورای اسلامی، افراد مشمول بعد از طی مراحل قانونی و مطابق آیین‌نامه اجرایی مربوط که به‌تصویب هیئت وزیران خواهد رسید با توجه به رشته و دوره‌ تحصیلی، جنسیت و سنوات خدمت و ظرفیت استخدام اعلامی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور و براساس نیاز استان‌ها پس از طی دوره آموزشی در دانشگاه فرهنگیان و شرکت در آزمون پایان دوره و اخذ نمره قبولی تا پایان برنامه پنج‌ساله ششم کشور استخدام می شوند.

با همه این وجود و وعده های استخدامی هنوز آیین نامه استخدام نیروهای حق التدریسی به تصویب هیئت دولت نرسیده و مشخص نیست در سال اول استخدام چه کسانی و بر اساس چه شاخص هایی وارد فرایند استخدام می شوند.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری:

مساجد دانشگاه ها مرکز محوری فعالیت های دینی است

حجت الاسلام رستمی گفت: امروزه مساجد دانشگاه ها علاوه بر نقشی که در فضای دانشگاهی دارند، به عنوان مرکز محوری فعالیت های دینی در شهرها به شمار می آیند.

اخبار برگزیده شبستان