خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : یزد - زمان :   ۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۰۹:۰۷ شناسه خبر : ۸۲۲۵۶۲
رئیس سازمان اورژانس یزد مطرح کرد:
ایجاد مزاحمت در بیش از ۳۰ درصد تماس ها با اورژانس/ اعلام شماره های ضروری مربوط به قلب و عروق و مغز
دهقان با اشاره به آمار تماس ها با اورژانس در استان یزد گفت: متاسفانه بیش از ۳۰ درصد تماس ها با اورژانس استان ایجاد مزاحمت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یزد، « احمد دهقان» در نشست خبری با اشاره به حضور اورژانس در سطح کشور گفت: اورژانس حدود دو سال به عنوان مدیریت از حوزه درمان دانشگاه جدا شد و به عنوان سازمان مستقل در کشور به ارائه خدمات می پردازد.

رئیس سازمان اورژانس یزد افزود: ما در استان یزد 53 پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی داریم که 30 مورد از آنها در جاده ها و 23 مورد در شهر هستند.

وی بیان کرد: بر اساس استاندارد به ازای هر 50 هزار نفر باید یک اورژانس با دو آمبولانس داشته باشیم و در جاده ها نیز هر 50 کیلومتر باید این مورد داشته باشد که در استان بر این اساس پوشش قابل قبولی داریم اما در برنامه توسعه  نزدیک به 50 پایگاه دیگر باید آماده سازی و ایجاد شود.

دهقان ادامه داد: در دو سال گذشته نزدیک به 8 پایگاه ایجاد کرده ایم که عمدتا با همکاری خیرین صورت گرفته است.

وی گفت: ما یک پایگاه مجهز به اتوبوس آمبولانس هستیم که در فوریت های پزشکی و حوادث پرحجم و پرترافیک خدمات رسانی می کند و برنامه داریم در پایان برنامه ششم دولت نیز یک دستگاه دیگر نیز تجهیز شود.

رئیس سازمان اورژانس یزد با اشاره به جهانی شدن یزد و اهمیت توجه به حضور توریست ها در بافت تاریخی استان گفت: پایگاه های بخش بافت قدیم و سنتی نیز از دیگر اقدامات ما است که در حال پیگیری است و یک اورژانس مجهز به دو دستگاه موتور آمبولانس می شود.

دهقان بیان کرد: پایگاه اورژانس هوایی یزد از جمله اقدامات دیگر ما است که از اسفندماه سال گذشته با یک فروند بالگرد تخصصی آمبولانس تجهیز شده ایم و در حوادث در مناطق صعب العبور ارائه خدمات داریم و در ماه بیش از 20 پرواز دارد.

وی ادامه داد: ما در بیمارستان های استان نیز پد هوایی راه اندازی کرده ایم و در شهرستان ها نیز این مراکز پد را به منظور حضور بالگرد  مجهز کرده ایم.

رئیس سازمان اورژانس یزد با اشاره به نحوی حضور اورژانس هوایی بیان کرد: درخواست اورژانس هوایی صرفا توسط تکنسین ها صورت می گیرد و پس از حضور اورژانس های زمینی درخواست اورژانس هوایی صورت می گیرد.

دهقان بیان کرد: آمار 5 ماهه 98 تعداد 7 هزار حوادث ماموریت ترافیکی داشتیم که روزانه حدود 45 ماموریت حوادث ترافیکی ثبت شده است.

وی گفت:  کل مصدومین حوادث ترافیکی استان 8 هزار و 500 نفر بوده که میانگین ماهانه هر ماه تعداد یک هزار و 700 مورد بوده است.

دهقان بیان کرد: ما 4 عامل موثر در حوادث ترافیکی داریم که انسان، جاده، اقلیم و خودرو از جمله این عوامل است و با توجه به این که امسال نسبت به سال گذشته 40 درصد افزایش حوادث ترافیکی داشته ایم می توانیم در هر کدام از این عوامل مدیریت کرده و آن را کاهش دهیم.

وی گفت: در شهرستان یزد نزدیک به 60 تا 70 درصد حوادث ترافیکی یک طرف آن موتور است و این نشان می دهد که علی رغم بسیاری از عوامل بازدارنده، نتوانسته ایم در موتور کاری کنیم که تنها عامل موثر در آن فرهنگ سازی است.

وی گفت: بعد از حوادث ترافیکی عمده حوادث ما قلب و عروقی، سقوط، مسمومیت، غرق شدگی، خودکشی و انواع مسمومیت ها یمان و زنان و از مهمترین عوامل حوادث را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان اورژانس یزد گفت: 5 ماهه گذشته 22 هزار ماموریت در حوادث غیر ترافیکی داشته ایم که 21 هزار نفر را منتقل کرده ایم.

وی گفت: ما 1200 سقوط در استان داشته ایم و نزدیک به 500 نفر مسمومیت را ثبت کرده ایم.

دهقان ادامه داد: حوزه سلامت روان از دیگر عوامل نگرانی ما بوده است که متاسفانه در ماه های اخیر شاهد خودکشی های متعددی بوده ایم که در این راستا نیز جلسات متعددی داشته ایم که امسال شهرستان یزد بیشترین آمار را به خود اختصاص داده است.

وی خاطرنشان کرد: نزدیک به 30 درصد تماس های اورژانس 115 مزاحمت است که این آمار بالایی است به نحوی که از 64 هزار تماس نزدیک به 30 درصد مزاحمت تلفنی است که این امر نیازمند ورود خانواده ها است.

رئیس سازمان اورژانس یزد گفت: اورژانس یزد بعد از تهران بیشترین آمار را در زمینه اورژانس خصوصی را داراست.

وی تصریح کرد: ما الان تمام پایگاه ها را به دستگاه های ای ای دی و شوک خودکار کرده ایم که یکی از تجهیزات مورد نیاز این مراکز بوده است.

رئیس سازمان اورژانس یزد اذعان داشت: کد 247 مربوط به بیماری های قلبی است که همکاران ما در اورژانس با حضور بر بالین بیمار در خصوص بیماری های قلبی تصمیم می گیرند.

دهقان تصریح کرد: کد 724 نیز مربوط به سکته های مغزی است که با حضور بر بالین بیمار در خصوص پیگیری درمان فرد تصمیم گیری و اقدامات را در کمترین زمان انجام می دهند.

وی بیان کرد:60 درصد تجهیز ناوگان خودرویی ما عوض شده است و امیدواریم در آینده ای نزدیک تمامی آنها به روز شود.

رئیس سازمان اورژانس یزد خاطرنشان کرد: حوادث صنعتی و شیمیایی از دیگر مشکلات امروز استان است که با توجه به توسعه استان در بحث صنعت شاهد این امر هستیم اما در این راستا نیز سعی کرده ایم به واسطه آن اقدامات مناسبی داشته ایم.

وی ادامه داد: متوسط حضور بر بالین در شهر باید زیر 12 دقیقه باشد که الان ما 7 دقیقه است و در جاده ها نیز 15 دقیقه باید باشد که 12 دقیقه است.

رئیس سازمان اورژانس یزد گفت: هر پایگاهی متوسط 500 میلیون است که امیدواریم دولت در برنامه ششم توسعه این میزان را برآورده کرده و 50 اورژانس دیگر را در استان راه اندازی کنیم.

 

پایان پیام/449

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاندار یزد:

دفاع مقدس صحنه‌ای بی‌بدیل از ظهور و بروز ارزش‌های انسانی و توانمندی‌های انقلابی بود

طالبی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس صحنه‌ای بی‌بدیل از ظهور و بروز ارزش‌های انسانی و توانمندی‌های انقلابی بود.

اخبار برگزیده شبستان