خبرگزاری شبستان

جمعه ۲۹ شهریور ۱۳۹۸

الجمعة ٢٠ المحرّم ١٤٤١

Friday, September 20, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اردبیل - زمان :   ۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۰:۳۴ شناسه خبر : ۸۲۳۵۳۸
کارشناس مذهبی و فعال فرهنگی:
تشکیل وزارت خانه مساجد یک ضرورت مدیریتی برای مسجد است / مسجد پایگاه انقلابی مبارزه با تهاجم فرهنگی
مهدوی گفت: برای تحقق آرمان های والای انقلاب اسلامی و اعتلای مساجد به سمت مسجد تراز اسلامی و در جهت ایجاد تمرکز در مدیریت و استفاده از ظرفیت های بالقوه عرصه مسجد ضرورت دارد وزارت خانه یا سازمان قرآن و معارف اسلامی تشکیل شود.

«حسن مهدوی» به خبرنگار خبرگزاری شبستان در اردبیل گفت: مسجد محل عبادت و عروج معنوی انسان به ساحت قرب الهی است، مسجد سجده گاه بندگی و کرنش انسان در برابر قدرت قاهره خلاق منان باری تعالی است.

 

کارشناس مذهبی و فعال فرهنگی تصریح کرد: مسجد از نگاهی خانه خدا (سوره نور آیه 36) و از نگاهی دیگر مجلس و جایگاه پیام آوران بزرگ الهی (المساجد، مجالس الانبیا) و خانه همه مومنان و پرهیزکاران است (المساجد بیوت المتقین) و طبق آیه شریفه «انما یعمر مساجد الله» ضرورت تلاش برای عمران، آبادانی و رونق این جایگاه ملکوتی و این خانه خدا هم در بعد ظاهری و ساختمانی و هم در بعد معنوی، فرهنگی و اجتماعی بسیار حائز اهمیت است.

 

وی اظهار داشت: حضور مومنان خداجوی در مسجد حضور عاشقانه و برخاسته از محبت سرشار نسبت به مسجد است و از یک عشق فطری و نیاز عالی و طبیعی سرچشمه گرفته و مایه برکت و رحمت و مغفرت الهی است.

 

مهدوی یادآور شد: مساجد از عهد حضرت رسول اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) مامن و پناهگاه مومنین و محل حل مسائل اسلام، مسلمین و سنگری مستحکم و استوار برای تجمیع، وحدت، همبستگی و یکپارچگی مسلمانان زیر پرچم «لا اله الا الله» و دین مبین اسلام است.

 

معاون فرهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل افزود: سیره پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) در تعظیم و تکریم مسجد و بهره مندی از برکات آن بایستی الگوی متولیان مساجد باشد و حل امور مربوط به مردم در همه ابعاد و در همه عرصه ها همچون حل مناقشات و اختلافات و نیز شور، مشورت، برنامه ریزی و محل آمادگی برای جهاد فی سبیل الله و بیان معارف عالیه قرآن کریم و اسلام ناب و جایگاه تربیت، دین مداری و عروج فردی و اجتماعی مسلمانان را می تواند نقش آفرین باشد.

 

وی بیان کرد: بررسی جنبه های مختلف کارکردهای مسجد همچون کارکرد عبادی که با دعا، سجده، نماز و پرستش خالصانه همراه است و نیز نقش فرهنگی و آموزشی مثل تشکیل جلسات یادگیری قرآن کریم و اعتکاف و بیان احکام و معارف اسلام و پاسخگویی به شبهات و سئوالات مسلمانان و نیز فعالیت های فرهنگی و تربیتی از دوران پیامبر اسلام تاکنون گسترش و بسط علم و دانش و کتابخانه ها و همچنین نقش آن در فعالیت های نظامی مسلمانان در ساماندهی، آموزش، اعزام و ترویج فرهنگ جهاد، ایثار و شهادت و کمک رسانی به جبهه ها در مواقع جنگ و امداد و نجات و مداوای مجروحان و نیز ابعاد سیاسی و اجتماعی مسجد و نقش آفرینی آن در جامعه اسلامی به ویژه برای تحقق اجتماع و گردهمایی مسلمانان در نمازهای یومیه، جمعه و عیدین و... و در عرصه های سیاسی همچون محل مذاکرات و گفتگوهای سیاسی و نیز جلسات روشنگری و بسط بصیرت و گسترش فریضه امر به معروف و نهی از منکر و مبارزه با تفرقه و پراکندگی و بیرون راندن منافقان با نقش محوری نماز جماعت و رابطه امام و ماموم، مسجد را به تعبیر بنیان گذار عظیم الشان و رهبر فرزانه انقلاب اسلامی به سنگری مستحکم و قلبی تپنده در محلات و مامنی معنوی برای مومنینی معرفی کرده است.

 

مهدوی خاطر نشان کرد: 21 اوت هر سال که مصادف با 30 مرداد است روز جهانی مساجد نامگذاری شده که به مناسبت به آتش کشیدن مسجد الاقصی در سال 1348 توسط صهیونیست ها است، مسجد الاقصی در اسلام اولین قبله گام مسلمین جهان و از نظر درجه اهمیت پس از مسجد الحرام و مسجد النبی قرار می گیرد که در نزد مسلمانان بسیار مورد توجه، احترام و ارزش است.

 

کارشناس مذهبی ادامه داد: در دوران رژیم طاغوت مساجد چندان مورد توجه و کارایی نبود و چون رژیم منحوس ستم شاهی نگاه دینی و مکتبی و تربیت اسلامی نداشت و سعی در دین زدایی با الگو گیری از مدل جدایی دین از سیاست داشت سعی در محدود کردن مسجد و اهل آن در مسائل سیاسی و اجتماعی داشت و با منع ذکر مصیبت اهل بیت (علیهم السلام) و بیان معارف غنی قرآن و سیره آن بزرگواران به خصوص نهضت عاشورا که مخالف ظلم و ستم و پذیرش ذلت و ضعف بود مساجد را از کارکردهای آن بازداشته بود که با شروع نهضت شکوهمند انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (قدس سره الشریف) مسجد به عنوان عامل پیروزی و حیات طیبه و صدور انقلاب اسلامی مورد توجه نظام اسلامی قرار گرفت و روز به روز با احیا کارکردهای مغفول مانده مسجد به عنوان هسته عبادت و تربیت و دین مداری و عنصر روشنگری و آگاهی و بصیرت به سنگر اسلام و انقلاب اسلامی مبدل شد.

 

فعال فرهنگی عنوان کرد: در روزهای جنگ تحمیلی و دفاع مقدس کاملاً نشان داده شد که حضور مومنین به ویژه نوجوانان و جوانان خواهر و برادر و اعتلای ارزش های دینی و اسلامی و انقلابی مساجد را مهم ترین مرکز مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمنان مبدل کرد که باید با سیاست های دقیق و برنامه ریزی های منسجم نقش آفرینی، آن را برای تربیت نسلی مومن، انقلابی و جهادگر آماده بود.

 

وی تاکید کرد: البته باید اذعان داشت که مساجد در حال حاضر به جایگاه والا و ارزشمند تراز انقلاب اسلامی فاصله دارد که باید در دوران گام دوم انقلاب ضمن بر طرف کردن موانع و مشکلات برای حرکت ارزش مدارانه و آرمان طلبانه و اهداف والا با تقویت و سرعت حرکت کرد به همین جهت بایستی مسائل متعددی مرتفع و در راستای اعتلای جایگاه مساجد تلاش کرد.

 

مهدوی اذعان داشت: یکی از مسائل اصلی مساجد ولنگاری در مدیریت مساجد است واقعا سوال اصلی و اساسی این است که مسئولیت مدیریت مساجد با چه نهادی است. اختیارات آن در چه حدی است و رابطه آن با نهادها و مردم و متولیان مساجد چگونه تعریف می شود.

 

معاون فرهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان اردبیل اعلام کرد: لزوم آموزش هیات امنا و خادمان مساجد و عبور فعالیت ها و نوع مدیریت مساجد از حالت سنتی به مدرن و بروز شدن با محوریت جوانان پخته، آگاه و دغدغه مند و احصای کارکردهای واقعی و اصیل مساجد و احیای کارکردهای مغفول مانده برای رسیدن به ویژگی های مسجد تراز انقلاب اسلامی با نقش آفرینی آحاد مردم به ویژه بزرگان، جوانان و بانوان و... ضروری است.

 

کارشناس مذهبی افزود: احصای فعالیت های متنوع و کارکردهای مختلف نهادهای مستقر در مساجد و ضرورت نگاه واحد تربیتی و فرهنگی ایشان همچون امام جماعت، هیات امنا، پایگاه های مقاومت بسیج و کانون های فرهنگی هنری و ایجاد روحیه تولید اندیشه و برنامه های اجرایی بر اساس نیاز واقعی و اساسی اهالی مسجد به ویژه نوجوانان و جوانان به نظر می رسد.

 

وی تصریح کرد: در راستای تحقق آرمان های والای انقلاب اسلامی و اعتلای مساجد به سمت مسجد تراز اسلامی و در جهت ایجاد تمرکز در مدیریت و استفاده از ظرفیت های بالقوه عرصه مسجد ضرورت دارد وزارت خانه یا سازمان قرآن و معارف اسلامی با ادغام دستگاه های همچون تبلیغات اسلامی، اوقات و امور خیریه و امور مساجد و بخش های قرآنی و معارفی و حوزه عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دارالقرآن، کانون های مساجد و... و با محوریت مساجد تشکیل شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به وزارت فرهنگ، هنر و رسانه اسلامی تبدیل شود تا در عرصه داخلی و بین المللی بصورت تخصصی فعالیت و اقدام کنند.

 

مهدوی یادآور شد: همچنان که در دوران پیامبر مکرم اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و اهل بیت عصمت و طهارت مساجد به عنوان بهترین مامن و ماوای مسلمانان نقش محوری خود را معمول داشته و در دوران گام اول انقلاب اسلامی چه در زمان آغاز نهضت، شکل گیری انقلاب و پیروزی و دفاع مقدس و عرصه های خطر انقلاب اسلامی توانسته است اسلام و انقلاب را از گزند بدخواهان و دشمنان حفظ کند در دوران گام دوم انقلاب نیز با هوشمندی و برنامه ریزی منسجم و بهره گیری از توان فرهیختگان و سرمایه های ارزشی و دغدغه مند با وحدت و یکپارچگی و با احساس مسئولیت عمران معنوی مساجد و احیا کارکردهای آن برای حفظ اسلام و انقلاب اسلامی را برای تبلیغ و ترویج معارف حقه اسلام مورد توجه قرار گیرد.

پایان پیام/365

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

خطیب نماز جمعه اردبیل:

ادبیات مقام معظم رهبری برگرفته از ادبیات عاشورا است

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: ادبیات مقام معظم رهبری بالاترین ادبیات حماسی و بر گرفته از ادبیات عاشوراست و ای کاش تمام مسئولین این گونه با اقتدار در برابر کثیف ترین، جانی ترین و بدعهدترین دولت دنیا حرف می زدند.

اخبار برگزیده شبستان