خبرگزاری شبستان

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸

الجمعة ٢٨ جمادى الأولى ١٤٤١

Friday, January 24, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قم - زمان :   ۱۳۹۸/۵/۳۱ - ۱۲:۴۶ شناسه خبر : ۸۲۳۶۰۳

نگاهی به فعالیت‌ها و ظرفیت‌های جامعه‌الزهرا‌ در سالروز تاسیس آن
امام خمینی قدس سره فرمان تأسیس جامعه‌الزهرا علیهاالسلام را در تاریخ ۳۱ مرداد سال ۱۳۶۳ صادر کرد و هم اکنون این مؤسسه علمی آموزشی به عنوان بزرگترین حوزه علمیه خواهران در جهان تشیع مطرح است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم،به نقل از جامعه الزهرا، انقلاب اسلامی ایران با تلاش و مجاهدت‌های زنان و مردان این سرزمین در سال 1357 به پیروزی رسید و برای ادامه راه خود به حضور بانوان عالم و متعهد در مجامع علمی و مناصب مدیریتی نیاز دارد.

 

از این رو، در 31 مرداد سال ۱۳۶۳ با تأیید درخواست علمای طراز اوّل حوزه از سوی حضرت امام خمینی قدس سره، دستور تأسیس مرکز جامعی در قم برای تربیت بانوانی مهذّب، بصیر، اندیشمند و اسلام‌شناس، توسط معظمٌ له صادر و به نام مبارک حضرت زهرا علیهاالسلام مزین شد.

 

جامعه‌الزهرا علیهاالسلام پس از تأسیس و طی مراحل آماده سازی و تجهیز، با حمایت علمای اعلام و هدایت‌های حکیمانه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای مدظله العالی با سرعت در مسیر تعالی بانوان مشتاق، گام نهاده است و اکنون به عنوان «بزرگترین حوزه علمیه خواهران جهان تشیع» در سطح ملی و بین المللی فعالیت می‌کند.

 

تربیت هزاران بانوی عالمه و مهذب در سطوح مختلف علمی، نگارش صدها مقاله، پایان‌نامه و کتاب، حضور در مجامع علمی معتبر، پرورش مبلغان متخصص و فرهیخته، اعطای دانشنامه رسمی به فارغ التحصیلان سطوح دو (کارشناسی)، سه (ارشد) و چهار (دکتری) جهت بهره‌مندی از مزایای علمی و استخدامی کشور، برگزاری دروس آزاد حوزوی، راه‌اندازی ده‌ها مدرسه حوزوی و مرکز فرهنگی به صورت خودجوش و جهادی توسط دانش‌آموختگان در سطح ایران و سایر کشورهای جهان از ثمرات این مرکز جامع علوم حوزوی و یادگار رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران است.

 

نگاهی گذرا به فعالیت‌های علمی این موسسه حوزوی نویدبخش حضور پرشور بانوان در عرصه علم‌آموزی و فعالیت‌های پژوهشی، تبلیغی و فرهنگی است:

 

تحصیلات حوزوی

سطح دو (کارشناسی): از مهمترین وظایف جامعه‌الزهرا علیهاالسلام، آموزش علوم حوزوی به بانوان است. در این راه، سالانه با پذیرش هزاران طلبه بانو از سراسر ایران و کشورهای دنیا و همچنین جذب طلبه در دوره های غیرحضوری و الکترونیکی در سطح دو (کارشناسی) گام بلندی در مسیر آموزش علوم حوزوی خواهران زیر نظر ۹ گروه علمی برداشته شده است.

 

مدارس علمیه ۶ گانه این مرکز بزرگ علمی عبارتند از: صالحات (طلاب تمام‌وقت روزانه)، بیّنات (طلاب تمام وقت خوابگاهی)، طیّبات (طلاب نیمه‌وقت صبح)، فائزات (طلاب نیمه وقت عصر)، کوثر (استعدادهای برتر) و مشکات (طلاب غیر ایرانی) که بانوان بر اساس وقت و توانایی خود می‌توانند در یکی از مدارس علمیه مشغول به تحصیل شوند و پس از گذراندن 160 واحد عمومی و 30 واحد گرایشی دانشنامه سطح دو خود را دریافت کنند.

 

سطح سه (کارشناسی ارشد): بانوان فارغ‌التحصیل سطح دو و همچنین خواهران دانش‌آموخته دانشگاه‌های ملی و بین‌المللی با مدرک کارشناسی در رشته های همسو می‌توانند تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد را در مراکز تخصصی جامعه‌الزهرا علیهاالسلام  ادامه دهند.

 

رشته های مختلف علمی این موسسه در حال حاضر عبارتند از: تفسیر و علوم قرآن (حضوری و از راه دور) ـ کلام با گرایش مهدویت ـ کلام اسلامی (حضوری و از راه دور) ـ فقه و اصول (حضوری و از راه دور) ـ فلسفه اسلامی ـ تعلیم و تربیت اسلامی (حضوری و از راه دور) ـ مُدرّسی ادبیات عربی ـ تاریخ اسلام (حضوری و از راه دور) ـ تبلیغ  با گرایش حج ـ مطالعات اسلامی زنان ـ مشاورة خانواده، تربیت دینی کودک و نوجوان.

 

سطح چهار (دکتری): با توجه به درخواست‌های مکرّر طلاب خواهر و پس از اخذ مجوزهای لازم، دورة آموزشی سطح۴ علوم حوزوی با هدف احاطه به مبانی رشته‌های مختلف در سال ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد.

 

هم اکنون جدب طلبه در رشته‌های «فقه و اصول (گرایش فقه خانواده)، تفسیر(گرایش تفسیر تطبیقی و گرایش علوم و معارف قرآن)، کلام اسلامی، حکمت متعالیه، تاریخ اسلام (گرایش اهلبیت علیهم السلام)» صورت می‌پذیرد.

 

سطح عالی (دوره اجتهاد): این مؤسسه، زمینة ارتقای درجات علمی بانوان مستعد را از طریق شرکت در دورة فوق تخصصی «آموزش عالی فقه» با هدف تربیت عالمانی طراز اوّل و صاحبنظرانی مهذّب و فقیه، از سال ۱۳۹۶ با بهرهگیری از اساتید برجسته مهیا کرده است. فارغ‌التحصیلان این دوره 8 ساله، مبانی استنباط احکام از منابع را به صورت کاملا استدلالی فرا می‌گیرند.

 

تحصیلات غیرحوزوی

مجتمع آموزشی تربیتی هُدی: «دبیرستان دخترانة‌ دولتی علوم و معارف‌اسلامی هُدی» بر اساس نیازهای ‌‌روز جامعه اسلامی و تلاش هیأت موسّس،  در سال ۱۳۶۷ با مجوز رسمی وزارت آموزش‌ و‌ پرورش در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام تأسیس و به‌ تدریج در کرمان، بَوانات، کَهنوج و رفسنجان شعبه‌هایی از آن ایجاد شد.

سال ۱۳۸۶، در پی نتایج درخشان «مدارس علوم و معارف اسلامی»، راه‌اندازی مجتمع آموزشی تربیتی غیردولتی هُدی در دستور کار قرار گرفت و در کنار دبیرستان مذکور، مدارس پیشدبستانی، دبستان دوره اول و دوم، دبیرستان دوره‌ اول و دوم (با رشته‌های علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی) شروع به کار کرد.

 

دانشکده هدی: دانشکدة الهیات و معارف اسلامی هُدی» با الهام از برنامه‌ها و اهداف سند چشم انداز ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد تحول راهبردی و ارتقای سطح کیفی آموزش با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در سال ۱۳۷۷ راه‌اندازی و امکان تحصیل برای متقاضیان خواهر، از ایران و سایر کشورهای دنیا در سطح کارشناسی با ۵ رشته «علوم قرآن و حدیث، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، روانشناسی) و کارشناسی ارشد با ۷ رشته «علوم قرآن و حدیث، مدیریت آموزشی، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و حقوق خانواده، حقوق خصوصی، حقوق جزا و جرمشناسی، شیعه شناسی با گرایش کلام» تحت اشراف کادر علمی مجرّب مهیّا گردید.

 

آموزش‌های کاربردی: در کنار آموزشهای مصوب تحصیلی، دوره‌های کاربردی متنوعی (تربیت پژوهشگر، مبلغ، مدرّس، مشاور، مدیر فرهنگی، کارشناس پاسخگویی به سوالات دینی و مترجم، تدوینگر متون درسی و ....) برای کسب مهارت به‌کارگیری اندوخته‌های دانشی برگزار می‌شود که نتیجه آن آمادگی طلاب برای فعالیت در یکی از عرصه‌های تخصصی مورد نیاز جامعه است.

 

همچنین برگزاری دوره‌های متنوع فرهنگی و مهارت‌افزایی (دوره‌های رایانه، هنرهای زندگی، هنرهای تجسمی، نویسندگی و ...) ویژه طلاب و دختران آنها در ایام تحصیلی یا تابستان سهم بسزایی در پرورش استعدادها و  آمادگی آنها برای مواجهه با مسائل روزمرة زندگیشان داشته است.

 

امور پژوهشی: ضرورت ارتقای شاخص‌های علمی پژوهشی طلاب و دانش آموختگان با نگاه «آموزش پژوهش‌محور» از ابتدا مورد اهتمام متولیان امر پژوهش در این موسسة بزرگ علمی بوده است. راه‌اندازی پژوهشگاه حضرت معصومه در سال ۱۳۸۴ با بهره‌گیری از ۵ گروه علمی ـ پژوهشی اخلاق وتربیت، تفسیر و علوم قرآن، تاریخ اسلام، فقه و حقوق و فلسفه و کلام، تأمین و بروزرسانی منابع علمی و روش‌های ارایة خدمات در کتابخانه حضرت معصومه(س)، اجرای طرح‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی، برگزاری کرسی‌های ترویجی و آزاداندیشی، نشست‌ها و کارگاه‌های علمی ـ پژوهشی، تدوین نشریات مختلف، راه‌اندازی دانشنامه زن مسلمان و تربیت صدها کارشناس مسائل اجتماعی روز به ویژه در حوزه زن و خانواده، بخشی از دستاوردهای مهم پژوهشی این مرکز است.

 

مدیریت ها و مراکز مستقل:

مرکز آموزش‌های کوتاه مدت معارفی: جامعه‌الزهرا علیهاالسلام با توجه به ضرورت نشر معارف اسلامی در سطح عموم بانوان ایرانی و غیرایرانی که طلبة این مؤسسه نیستند «مرکز آموزشهای کوتاهمدت معارفی» را پایه‌گذاری کرد. برگزاری دوره‌های متنوع معارفی و اعتقادی برای ارایة تصویری روشن از اسلام و اهل‌بیت(ع)، متناسب با نیاز مراکز، نهادها و اقشار حقیقی و حقوقی داخل و خارج از کشور از جملة خدمات این مرکز است.

 

مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر: به منظور حمایت و ارتقای علمی طلاب نخبه و استعدادهای برتر، امور شناسایی، جذب و برنامه‌ریزی ویژه برای این دسته از طلاب خواهر توسط «مرکز امور نخبگان و استعدادهای برتر» تدبیر و راهبری می‌شود.

 

مرکز بین المللی آموزش زبان: از آنجا که خواهران مشتاق تحصیل در علوم دینی از سایر کشورها نیز راهی این مرکز بزرگ علمی می‌شوند، آشنایی با زبان فارسی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی و همچنین تدریس، تحقیق و تبلیغ، همپای طلاب ایرانی اهمیت ویژه‌ای دارد. بدین منظور «مرکز بین‌المللی آموزش زبان» با برنامه‌ریزی دقیق، آموزش‌های بَدو تحصیل و حین آن را برای آماده‌سازی طلاب غیرایرانی در قالب مهارت‌های «شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن» ارایه می‌دهد.

 

مرکز پاسخگویی به سؤالات فقهی و معارفی: این مرکز با حضور کارشناسان و اساتید زبده پاسخگو در زمینه مسائل شرعی و شبهات روز به روش پاسخگویی تلفنی، آنلاین و آفلاین، همه روزه پاسخگوی نیازهای جمع کثیری از بانوان است.

 

مرکز مشاوره: مرکز مشاوره جامعه الزهرا(س) از جمله بخش‌های مهم، فعال و پرمخاطبی است که با بهره‌گیری از دهها کارشناس زبده و باتجربه در طول روز، پاسخگوی نیاز طلاب و خانوادههای ایشان در زمینه روان درمانی، مشاوره خانوادگی، تحصیلی، اخلاقی و تربیت فرزند است.

 

خوابگاه: ایجاد محیطی امن و مناسب اسکان طلاب خواهر که از سراسر کشور و اقصی نقاط دنیا به این مرکز بزرگ علمی در شهر مقدس قم مشرّف میشوند، از دغدغه‌های مهم حین تأسیس بوده است . از این رو، مجموعه خوابگاهی حضرت خدیجه در جوار بخش آموزشی با فضایی زیبا و مستقل و ظرفیت بیش از ۱۲۰۰ نفر، بنا شده است.

   

مجموعه ورزشی: بنا به سفارش ائمة معصومین علیهم‌السلام و تأکید رهبر فرزانه انقلاب در خصوص اهمیّت دادن به فعالیت‌های ورزشی و شادابی حین تحصیل، «مجتمع فرهنگی ورزشی شهیده فهیمه سیّاری» با امکاناتی مناسب از قبیل استخر و سالن‌های تخصصی مجهّز در ۲۰ رشته ورزشی ارتقای نشاط روحی و جسمانی طلاب و دانش‌آموختگان را به دنبال داشته است.

 

مهد کودک: این مؤسسه عظیم علمی با راه‌اندازی بزرگترین «مهدکودک» مبتنی بر آموزه‌های اسلامی برای سنین شیرخوار، نوپا و نوباوه در دو بخش کودکان ایرانی و غیرایرانی، ضمن تسهیل شرایط تحصیل مادران در مدارس تحت پوشش، زمینه تحصیل آینده دختران را از خُردسالی تا سطوح بالای علمی مهیّا کرده است.

  

سایر خدمات و امکانات: امکاناتی از قبیل بهداری اختصاصی، فروشگاه مجازی کتاب و منابع آموزشی، اردوگاه فرهنگی تربیتی کوثر دستجرد، زائرسرای مشهد مقدس، «تالار بیداری اسلامی» با ظرفیت ۱۴۰۰ نفر ویژه همایش‌ها و اجلاسیه‌های ملی و منطقه‌ای،  پایانه اختصاصی حمل و نقل درون شهری، برنامه‌ریزی و انجام امور چاپ و نشر آثار اساتید و طلاب از سوی بخش انتشارات، برگزاری اردوهای متعدد زیارتی و سیاحتی (مشهد مقدس، پیاده‌روی اربعین، راهیان نور و ...) در کنار برنامه‌های آموزشی، همه و همه برای خدمت به طالبان علم در این مجموعه آماده شده است.

 

  این مجموعة شاخص حوزوی، امیدوار است با عنایات حضرت ولی‌عصر عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، حمایت‌های رهبر معظّم انقلاب اسلامی و مراجع عظام تقلید ادام‌الله‌ظلهم و بهره‌گیری از اساتید و روش‌های نوین آموزشی تربیتی با پشتوانه-ای غنی از تجربیات گذشته و اتّکا به مدیریت ستادی آشنا به مسائل روز مرتبط با حوزه زن و خانواده، در راه شناسایی، جذب و تربیت خواهران مشتاق به فراگیری علوم اسلامی گام‌های مؤثری بردارد. ان‌شاءالله

 

پایان پیام/414

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه قم:

خط تطهیرسازی آمریکای جنایتکار در کشور دنبال می شود/۲۲ بهمن و ۲ اسفند روزهای نماد اقتدار ایران

آیت الله اعرافی گفت: دشمنان اسلام و ایران و انقلاب اسلامی دست به دست هم داده اند و گاهی هم کسانی ناآگاهانه به آنها پیوسته و می خواهند استکبار و آمریکا را از این همه جنایت تطهیر کنند.

اخبار برگزیده شبستان