خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - آموزش و پرورش زمان :   ۱۳۹۸/۶/۳ - ۱۱:۰۰ شناسه خبر : ۸۲۴۴۳۵
استاد دانشگاه خوارزمی مطرح کرد
انتقاد از وضعیت دانشگاه فرهنگیان/اجازه بدهید دانشگاه ها رشته دبیری داشته باشند
قاسمی گفت: دانشگاه فرهنگیان با تبلیغات ضمانت شغلی دانشجو جذب می کند در حالی که امکانات آموزشی و مادی ندارد.در دانشگاه ها رشته های تربیت معلمی یکی بعد از دیگری تعطیل می شود.اجازه بدهید دانشگاه ها رشته دبیری داشته باشند.

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری شبستان، تربیت نیروی وزارت آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان صورت می گیرد. این دانشگاه هر ساله دانشجویانی  از طریق کنکور سراسری جذب می کنند. وزارت آموزش و پرورش با کمبود نیرو مواجه است و دانشگاه فرهنگیان هم نمی تواند پاسخگوی تمام نیاز های نظام تعلیم و تربیت باشد به همین دلیل از طریق ماده 28 هم با برگزاری آزمون، نیرو از دیگر دانشگاه هم جذب می کند که این دسته از پذیرفته شدگان هم باید در دانشگاه فرهنگیان دوره های حرفه ای معلمی را بگذرانند. با همه این وجود باز هم این وزارت خانه با کمبود نیرو مواجه است.

اما مسئولان وزارت آموزش و پرورش تنها راه جذب نیرو را دانشگاه فرهنگیان می داند، همین موضوع واکنش هایی را ازسوی برخی از کارشناسان آموزشی و اساتید حوزه های تربیت معلم داشته است. برخی معتقدند، دانشگاه فرهنگیان امکانات کافی برای تربیت نیرو و جبران کسری نیرو این وزارت خانه را ندارد از با کیفیت پایین  نیرو تربیت می کند. باید از ظرفیت های دیگر دانشگاه ها  هم در جذب نیرو در وزارت آموزش و پرورش استفاده شود. از همین رو با «طاهر قاسمی هنری» استاد دانشگاه خوارزمی  به گفتگو پرداختیم که در زیر می خوانید؟

 

 

شما یکی از منتقدان دانشگاه فرهنگیان در جذب نیرو هستند، درباره دلایل و نقد هایی که دارید توضیح می دهید؟

تنها دانشگاه فرهنگیان نیرو برای وزارت آموزش و پرورش تربیت می کند،این پرسش پیش می آید که این همه دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در کل کشور داریم که به مراتب کیفیت بالاتری نسبت به دانشگاه فرهنگیان دارند. نیرو برای چه کسی تربیت می کنند؟

دانشگاه های کشور با بودجه بیت المال نیرو برای کجا تربیت می کنند که باید دانشگاه فرهنگیان یک تنه خود تمام این نیرو ها را تامین کند. کجای این موضوع منطقی است که یک دانشگاه تازه تاسیس که از تجمیع مراکز تربیت معلم آموزش و پرورش که در سطح فوق دیپلم بودند، ارتقا پیدا کنند و بتوانند تمام نیازهای آموزش و پرورش را تامین کنند.

آیا بودجه بیت المال در این تنگنایی که دولت با آن مواجه است، اجازه می دهد این همه فارغ التحصیل بیکار از دانشگاه های خوب کشور داشته باشیم، آموزش وپرورش آن ها را جذب نکند وبه سراغ فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان برود؟

دانشگاه فرهنگیان این همه استاد استخدام می کنند و بودجه برای ساختمان سازی و گسترش می گیرند. درحالی که اساتید ما در دانشگاه های برتر در تمامی نقاط دانشگاهی دررشته های علوم پایه و بسیاری از رشته های علوم تربیتی با ظرفیت هایی رو به رو هستند که پر نمی شود و بیکار هستند. در دانشگاه ها رشته های تربیت معلمی بعد از دیگری تعطیل می شود.

 

 

فکر می کنید تا چه میزان ضمانت شغلی موجب استقبال دانشجویان از دانشگاه فرهنگیان شده است؟

طبیعی است دانشجویی که می خواهد به این دانشگاه بیاید به فکر استخدام هم هست. اگر تضمینی برای استخدام نداشته باشند، چه لزومی دارد که در دانشگاه های برتر درس بخوانند. به دانشگاهی می رود که تضمین شغلی داشته باشد.

متاسفانه  دانشگاه فرهنگیان با این روش و تبلیغات  وارد می شود و به  داوطلبان اعلام می کند به آن ها تضمین شغلی می دهند، عده ای زیادی از دانشجو های ما جذب دانشگاه فرهنگیان می شوند، بدون اینکه امکانات علمی لازم و حتی امکانات مادی لازم داشته باشند که این همه نیرو را تربیت کنند.

 

بسیاری ازدانشگاه ها ازصد سال قبل دبیرتربیت می کنند. این موضوع مختص دانشگاه خوارزمی که سبقه تربیت معلم دارد نیست. دانشگاه های تهران رشته های دبیری داشتند. این همه اساتید علوم تربیتی وعلوم انسانی در دانشگاه ها معروف کشور دارند. آن ها فنون معلمی را و روش های تدریس و هنر معلمی را می توانند آموزش دهند.

 

این همه دانشکده های علوم انسانی، علوم تربیتی و دانشگاهی داریم، آیا آن ها نمی توانند دروس مورد نیاز را علاوه بر  آن تخصص رشته مورد نظر تدریس کنند؟ برای نمونه دانشگاه کرمان، آیا نمی تواند در آن منطقه دبیر تربیت کند؟ آیا تنها دانشگاه تربیت معلم که دانشگاه فرهنگیان شده است می تواند دبیر تربیت کند؟

 

مگر دانشگاه فرهنگیان چقدر استاد دارد؟ تقریبا همه اساتید دانشگاه فرهنگیان دبیران آموزش و پرورش هستند. نیروی کمی توانسته اند با درجه دکتری جذب کنند. اینگونه دانشگاه فرهنگیان چطور می توانند تمام معلم ها را از لحاظ تخصصی جذب کنند؟

برخی ها تبلیغ می کنند، می خواهیم معلم های  ارزشی و متدین که هنر معلمی را داشته باشند، فن معلمی را آموزش دیده باشند، 30 و 40 واحد علوم تربیتی گذرانده باشند، استخدام کنیم.

 

مگر همین دانشگاه های  موجود نمی توانند این نیروها راتربیت کنند. این همه استاد در این زمینه ها داریم، چطور نمی توانند تربیت کنند؟ یعنی دانشگاه های ما هیچ کدام متدین، ارزشی و اخلاقی نیستند؟ یعنی دانشجویان سایر دانشگاه ها هیچ کدام ارزشی، اخلاقی و متدین نیستند؟ اگر تعدادی نیستند شما آن ها را جذب نکنید مابقی را جذب کنید. ارزشمدار ترین فارغ التحصیلان را از بین دانشگاه های برتر انتخاب کنند.

اجازه بدهید دانشگاه ها رشته  دبیری داشته باشند. دروس مورد نیاز شما را که برای تربیت معلم هم می خواهید تدریس می دهند.

در گذشته همه دانشگاه ها به هم کمک می کردند تا نیروی برای آموزش و پرورش تامین شود، چه شد اکنون فقط باید دانشگاه فرهنگیان نیرو تربیت کند. اگر نتوانسته اند به سراغ دیگر دانشگاه ها می آیند. اگر قرار است با فارغ التحصیل بیکار تربیت شود در دانشگاه ها را ببندیم.

 

 

از نظر شما اینگونه جذب از طریق یک دانشگاه با چه آسیب هایی رو به رو است؟

در بسیاری از رشته ها در آموزش و پرورش، معلم کافی و با انگیزه نداریم. حقوق و مزایای و امکانات خوب ندارند. آموزش ها از کیفیت خوبی برخوردار نیست. در نتیجه دانش آموزان ما از تحصیل علم و جذب رشته هایی که مورد نیاز کشور است زده می شوند. برای نمونه دیپلمه های  رشته ریاضی و فیزیک کاهش پیدا کرده ا ند و به سمت علوم تجربی رفته اند. چون ریاضیات آنگونه باید تدریس شود، درس داده نمی شود. معلم خود سواد کافی، هنر معلمی و انگیزه و عشق نداشته باشد، دانش آموز هم علاقمند نمی شود.

 

تفکر عمومی این است که به سمت رشته های علوم تجربی و پزشکی بروند که پول ساز است. آیا این کشور به مهندس نیاز ندارد؟ آن ها باید در مدارس تربیت شوند و دیپلم ریاضی دریافت کنند. آمار نشان می دهد علاقه به این رشته ها کاهش یافته است، درست است که بازار کارمطرح است اما دانش آموز ما اگر متوجه شوند شانس تحصیل در رشته های پایه به مورد نیاز آموزش و پرورش زیاد است و تضمین شغلی دارد جذب رشته های تحصیلی دیگر هم می شود و این همه به رشته علوم تجربی هجوم نمی برند.

 

 

شما با ضمانت شغلی دانشگاه فرهنگیان موافق هستند؟

در سطح بین المللی هم اینگونه نیست که هر کسی  از ابتدا و مادام العمر استخدام شود. باید به نسبت عملکرد خوب استخدام صورت گیرد. ممکن است پس از مدتی متوجه شوند، فردی عشق به معلمی ندارد و انگیزه ندارد، دنبال درآمد زایی است و همیشه غر می زند، مطالعه کافی نمی کند و زمانی مجبور شده است به این شغل بیاید. حالا که می بیند حقوق و مزایای کافی ندارد،  وظایفش را درست انجام نمی دهد. باید عذر این فرد خواسته شود. اگر براساس عملکرد آموزشی معلمی را کنار بگذارند، ایرادی ندارد.

تضمین شغلی باعث می شود دانشجویان با رتبه های برتر به سمت دانشگاه فرهنگیان بروند و چون امکانات کافی وجود ندارد دانشجویان زده می شوند.

 

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان بررسی می کند

خرید و فروش پایان نامه در سایت های مجازی/ دردسرهای وزارت علوم برای مقابله

فروش پایان نامه در سایت های آگهی مجازی پررونق است با وجود شکایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هنوز در این سایت ها این دسته از آگهی ها به فور دیده می شود.

اخبار برگزیده شبستان