خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۸

الاثنين ٢٣ المحرّم ١٤٤١

Monday, September 23, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - تئاتر و هنرهای تجسمی زمان :   ۱۳۹۸/۶/۲۱ - ۱۲:۴۴ شناسه خبر : ۸۳۰۴۱۶
«گرافیک عاشورایی» در گفتگو با عیسی آئینی
رسانه های رسمی برای هنر عاشورایی فرهنگسازی کنند
هنرمند دیوارنگار بر فرهنگسازی رسانه رسمی برای هنر عاشورایی تاکید کرد و گفت: رسانه ها باید ریشه های سنتی و اصیل فرهنگ عاشورایی را بازیابی کنند و با نگاهی نو به آن بپردازند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان، هر سال با آغاز ایام محرم شهر سیاهپوش می شود و بر سر هر کوی برزن می شود نمادهای آمدن محرم و ماه عزاداری را دید نمادهایی که مزین به خط ها و نوشته های عاشورایی هستند، آنچه در غالب این خط ها و نوشته می شود دید تکرار است تکراری که بعضا آزار دهنده است و رنگ و بویی از خلاقیت و نوآوری نمی شود در آن دید، تکراری بودن و گاها استفاده از هر خطی در این نوشته های عاشورایی را با «عیسی آئینی » هنرمند دیوار نگار به گفتگو نشسته ایم که در زیر می آید:

 

چرا تلویزیون آن طور که باید نمی تواند در نمایش گرافیک های عاشورایی موفق باشد؟

تلویزیون تمایلی به این کار ندارد، تلویزیون فقط برای 10 روز محرم خوراک تولید می کند و در این 10 روز نیز بیشتر کمیت آثار برایش مهم است تا کیفیت. اگر می خواهیم که این فرهنگ عاشورایی حفظ شود باید فرهنگ سازی را از سرچشمه شروع کنیم و رسانه های اصلی باید به این مهم توجه کنند که ریشه های سنتی و اصیل فرهنگ عاشورایی را بازیابی کنند،  رسانه ها  در عین اینکه نگاهی به گذشته باید داشته باشند باید با نگاهی نو به فرهنگ و هنر عاشورایی بپردازند.

 

 چگونه می شود به ریشه های سنتی فرهنگ عاشورایی بازگشت؟

در موضوع فرهنگ عاشورایی باید به متخصصان این امر رجوع شود. همانطور که می دانید مخاطب تربیت پذیر است، باید متخصصان به این امر ورود پیدا کنند و این مخاطب را تربیت کنند و در آنها حساسیت ایجاد کنند و آن چیزی که درست است را با کمک یکدیگر درست کنند هم مردم به عنوان مخاطب و هم کسانی که دغدغه این کار را به عنوان متخصص دارند.

 

تعزیه نمونه ای از فرهنگ عاشورایی است که در طول زمان در جامعه دچار فراموشی شده  یا کمرنگ و همچنان می شود؟

شاید بشود اشاره ای به تعزیه به عنوان یک نمایش آیینی ایرانی داشت چون تعزیه جوشیده از بطن فرهنگ ایرانی است اما می بینیم در شبکه های اجتماعی مورد تمسخر و وهن قرار می گیرد و اکنون از ارزش تهی شده است و به سمت لودگی می رود و کم کم دارد از بین می رود و ما برای نسل آینده چیزی نداریم که از گذشته  بگوییم هر چه هم داریم از بین رفته است.

 

چگونه می شود بیشتر به آیین های عاشورایی پرداخت؟

 باید رسانه های تاثیرگذار سعی کنند سطح سلیقه مخاطب را بالا ببرند و برای مخاطب ارزش قایل شوند و آنها را ترغیب کنند که این آیین ها هم بخشی از فرهنگ  ما هستند و ما شما را ترغیب می کنیم که به آنها بیشتر گرایش پیدا کنید .

 

لازمه تربیت مخاطب و ایجاد حساسیت در آنها نسبت به موضوعات فرهنگی از جمله فرهنگ عاشورایی چیست؟

 ما وقتی افراد جامعه را از دوران کودکی به زیبا شناسی و عمق و مفهوم حساس نمی کنیم و به آنها آموزش نمی دهیم ، چون زیباشناسی آموختنی است وقتی این کار را نمی کنیم کم کم افرادی جامعه را تشکیل می دهند که آن حساسیت لازم را به عمق و مفهوم زیبایی ندارند و یک جامعه سطحی نگر می شویم ، سطحی نگری هم مثل گیاه بی ریشه ای است گیاهی که ریشه ندارد با هر بادی ممکن است در صحرا به هر سوی سرگردان شود، بنابراین نباید گذاشت هیجانات زودگذر بر معنای اصلی هر آئینی غالب شوند اگر ریشه و فلسفه هر چیزی را بشناسیم تاثیر گذاری اش بیشتر و ماندگاری اش بیشتر خواهد بود.

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک نقاش و نگارگر:

تابلوی عاشورایی «رستاخیز زیبایی» رونمایی می شود

فرخی از برگزاری نمایشگاهی از مجموعه آثار خود با موضوع امام رضا(ع) خبر داد و گفت: کتاب مربوط به تمامی آثارم درباره امام هشتم(ع) به چاپ می رسد.

اخبار برگزیده شبستان