خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹

الأربعاء ٩ ربيع الثاني ١٤٤٢

Wednesday, November 25, 2020

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۶/۱۹ - ۱۱:۳۷ شناسه خبر : ۸۳۰۶۱۹

پیوستن و یا بازماندن از کاروان حسینی همه و همه به خود تو برمی گردد
زمان بار دیگر در عاشورای سال ۶۱ هجری سیر می کند؛ عاشورا برهه ای از تاریخ نیست که همه تاریخ است زیرا هر انسانی را عاشورایی است که باید میان خویش و امام یکی را انتخاب کند؛ امامی که او را به هدف خلقت ملحق می کند.

خبرگزاری شبستان-کرمان: زمان بار دیگر در عاشورای سال 61 هجری سیر می کند؛ عاشورا برهه ای از تاریخ نیست که همه تاریخ است زیرا هر انسانی را عاشورایی است که باید میان خویش و امام یکی را انتخاب کند؛ امامی که او را به هدف خلقت ملحق می کند.

 

عاشورا سنجش گاه کاملی است که عیار هر کسی را به خوبی نشان می دهد؛ چه عبارت عمیقی است « هیچ کس را تا به بلای کربلا نیازموده اند، از دنیا نخواهند برد» شاید برای آنکه انسان های بعد از عاشورای سال 61 هجری بدانند چند مَرده حلاج هستند اگر در کربلا حضور داشتند.

 

پیوستن و یا بازماندن از کاروان حسینی همه و همه به خود تو برمی گردد ای انسان؛ اگر قلبت آماده پذیرش حق باشد تو را چون زهیر بن قین با اینکه همه مسیر را از امام کناره گرفتی اما دیدار امام مسیر زندگی ات را تغییر می دهد و همراه کاروان می کند.

 

اگر صفات اخلاقی ای چون ادب نسبت به ساحت اهل بیت را همواره مشی خود قرار داده باشی چون حُربن یزید ریاحی نجات پیدا می کنی و عاقبت در زمره یاران امام عشق قرار می گیری.

 

راضی نبودن تو به مرگ پیش پای امام با تو همان کاری را می کند که با عبیدالله بن حر جعفی؛ هم او که در پاسخ دعوت امام، گفت«یابن رسول الله، اگر به یاری تو آیم، همان اول کار، پیش روی تو کشته می‌شوم، و نفس من به مرگ راضی نیست، ولی این اسب مرا بگیر، به خدا قسم تاکنون هیچ سواری با آن در طلب چیزی نرفته مگر اینکه به آن رسیده و هیچکس در طلب من نیامده مگر اینکه از او سبقت گرفته و نجات یافته‌ام.» حسین(ع) از او روی برگرداند و فرمود: «نه حاجت به تو دارم و نه به اسب تو.» و سپس این آیه از سوره کهف را خواند: «و ما کنت متخذ المضلین عضدا؛ ما گمراهان را به یاری خود نمی‌طلبیم.» اما از اینجا بگریز و برو! نه با ما باش و نه بر ما! زیرا اگر کسی صدای استغاثه ما را بشنود و اجابت نکند، خداوند او را به رو در آتش جهنم می‌اندازد و هلاک می‌شود.»

 

 

اگر ملازم امام نباشی، به راهی رفته ای که «سلیمان بن صرد خزاعی» او که همیشه از امام جلوتر حرکت می کرد؛ نمونه آن اعتراض به صلح امام حسن(ع)با معاویه و از دیگر سوی اعتراض به جنگ امام حسین(ع)بود.

 

اما...اما اگر در تردید باشی و قدرت انتخاب امام را در آوردگاه شکِ خواسته ها و یاری امام نداشته باشی و بگویی کاش مرا از این معرکه معذور می کردند سرنوشتی جز آنچه برای عمر سعد اتفاق افتاد نصیبت نمی شود.

 

تو حتی اگر ضحاک بن عبدالله مشرقی هم که باشی و تمام روز را با اصحاب عاشورایی در رکاب امام شمشیر زده باشی اما عبادت تو عبادت مشروط باشد  تو را به کاروان حسینی راهی نیست؛ او با امام شرط کرده بود تا جایی در کربلا می ماند که بداند برای جان امام مفید است اما بعد از آن را نه؛ عجب شرط عجیبی! 

 

 

طاهره بادامچی

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

استاندار کرمان:

شرایط کنونی کشور نیاز به تحرک چند برابری مدیران دارد

زینی وند گفت: مدیران امروز با توجه به شرایط کشور نیاز به تحرک چند برابری دارند و باید بیشتر وقت بگذارند، بیشتر در صحنه باشند، جهادی و عملیاتی کار کنند و در کنار مردم باشند.

اخبار برگزیده شبستان