خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸

الأربعاء ١٦ صفر ١٤٤١

Wednesday, October 16, 2019

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - حج و عتبات زمان :   ۱۳۹۸/۶/۳۱ - ۱۶:۰۲ شناسه خبر : ۸۳۴۹۵۶
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر اعلام کرد
ارائه خدمات درمانی به زائران اربعین از هشتم صفر/ انتقال ۱۶۰ تن داور و تجهیزات به پایگاه‌های هلال‌احمر
حلی‌ساز با بیان اینکه زائران اربعین بابت هزینه‌های خدمات درمانی هلال‌احمر تنها هفت هزار تومان می‌پردازند، گفت: در موسم اربعین حسینی بیش از ۱۶۰ تن دارو و تجهیزات به پایگاه‌های هلال‌احمر منتقل می‌شود.

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف: «محمدتقی حلی ساز» درباره خدمات پزشکی و درمانی به زائران اربعین حسینی اظهار کرد: چندین سال است که خدمات پزشکی و درمانی به زائران اربعین حسینی ارائه می شود و این خدمات، امسال نیز در دستور کار مرکز پزشکی جمعیت هلال احمر قرار دارد.

 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: خدمات درمانی تیم های پزشکی جمعیت هلال احمر از حدود هشتم ماه صفر تا آخرین روز ماه صفر یعنی در حدود 22 روز به زائران اربعین حسینی ارائه می شود.

 

وی با بیان اینکه براساس تفاهمنامه با کشور میزبان 60 پایگاه در موسم اربعین از سوی مرکز پزشکی راه اندازی می شود، گفت: تعداد پایگاه های ما نسبت به سنوات قبل افزایش یافته و خدمات درمانی و دارویی به زائران کشورمان ارائه می شود.

 

به گفته وی، امسال در موسم اربعین حسینی بیش از 160 تن دارو و تجهیزات بابت خدمات درمانی به زائران کشورمان در پایگاههای هلال احمر انتقال می یابد.

 

حلی ساز افزود: داروها و تجهیزات در نظر گرفته شده برای زائران اربعین حسینی روز اول ماه صفر به وسیله 15 تا 18 تریلر انتقال می یابد تا در پایگاههای هلال احمر و مراکز درمانی تعبیه شده توزیع و تجهیز شود و مشکلی در زمان ورود زائران وجود نداشته باشد؛ در حقیقت قبل از شروع راهپیمایی عظیم و پرشکوه اربعین حسینی تمامی پایگاههای خدمات درمانی هلال احمر تجهیز می شود تا زائران کشورمان دغدغه ای در این رابطه نداشته باشند.

 

وی با بیان اینکه این پایگاه ها در نقاط صفر مرزی، مسیر راهپیمایی زائران، کربلا، نجف، کاظمین و سامرا برقرار می شود، گفت: خدمات درمانی لازم در این ایام به زائران کشورمان داده می شود؛ هزینه بخش اعظمی از ارسال تجیهزات و نیروهای خدمات رسان تامین شده و تنها بخش اندکی از این هزینه ها را زائران پرداخت می کنند.

 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر توضیح داد: خدمات ارائه شده به زائران بیشتر از هزینه های دریافتی از آنها خواهد بود؛ چنانکه در سالهای گذشته موارد بسیاری از مراجعه به پایگاهها و حتی عمل جراحی، بستری و... را داشتیم.

 

وی افزود: زائران با نام نویسی در سامانه سماح و پرداخت هفت هزار تومان بابت خدمات درمانی و هلال احمر، فقط بخشی از هزینه های جاری اعم از انتقال دارو، تجهیزات، اعزام کادر درمانی، اجاره محل های برخی از پایگاهها(اجاره هتل) و... را جبران می کنند.

 

حلی ساز با بیان اینکه حدود دو هزار و 200 تا دو هزار 500 پزشک، پرستار و کادر خدماتی و درمانی برای خدمت رسانی به زائران اربعین اعزام می شوند، گفت: این افراد به صورت داوطلبانه در ایام اربعین حسینی حضور می یابند و هیچ دستمزدی دریافت نمی کنند؛ مرکز پزشکی نیز فقط هزینه های رفت و برگشت و اسکان این عزیزان را برعهده دارد.

 

وی با اشاره به برخی هزینه های صورت گرفته در ایام اربعین حسینی تصریح کرد: هزینه هایی همانند انتقال دارو و برقراری پایگاه ها، بخشی از خدمات است؛ بخشی از هزینه ها نیز به صورت ارزی است که شامل راه اندازی مرکز درمانی در برخی هتل ها خواهد بود که باید بابت آن نیز اجاره بها به هتل پرداخت کنیم. بنابر این بخشی از اقدامات صورت گرفته، مشمول پرداخت هزینه است.

 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اظهار کرد: زائران اربعین حسینی فقط با پرداخت هزینه های اندک در سامانه سماح از خدمات بیمه ای و خدمات درمانی و هلال احمر بهره مند می شوند و این هزینه ها صرفا بخش اندکی از خدمات صورت گرفته را شامل می شود.

وی با بیان اینکه بخشی از خدمات درمانی یا حادثه ها را بیمه پرداخت می کند، گفت: وقتی زائر کشورمان در صورت بروز حادثه مشمول بیمه باشد، هزینه های او نیز توسط بیمه پرداخت می شود که به عنوان نمونه اعزام به بیمارستانهای کشور میزبان، انتقال بیمار به کشور، پرداخت خسارت در صورت بروز حادثه یا فوت ناشی از حوادث و... شامل حال افراد بیمه شده می شود. بنابر این پرداخت بیمه به قیمت 15 هزار تومان و خدمات درمانی و هلال احمر به مبلغ هفت هزار تومان در سامانه سماح به افراد توصیه می شود.

 

حلی ساز با انتقاد از برخی افراد که نسبت به پرداخت هزینه های اندک بیمه و خدمات درمانی سخن می گویند، گفت: متأسفانه جوسازی های اشتباه از آن جایی ناشی شده که افراد تصور می کنند خدمات ارائه شده در مراکز درمانی کشور میزبان رایگان است؛ در صورتی که چنین موضوعی هنوز ابلاغ نشده و وجود ندارد.

 

وی تصریح کرد: افرادی که هیچ آگاهی در مورد هزینه های جاری اعم از خدمات درمانی یا بیمه ای ندارند، نباید اظهار نظر در خصوص نام نویسی در سامانه سماح داشته باشند.

 

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همچنین به دیگر خدمات درمانی برای زائران اربعین اشاره کرد و گفت: به غیر از پایگاه های مرکز پزشکی هلال احمر خدمات انتقال بیماران با آمبولانس نیز مدنظر خواهد بود و به همین منظور 40 دستگاه آمبولانس برای این ایام تدارک دیده شده است؛ همچنین 8 اتوبوس آمبولانسی با تیم پیشرفته در مسیرهای تردد و حضور زائران اربعین حضور دارند.

 

حلی ساز تأکید کرد: عاقلانه است که تمامی عزیزانی که قصد سفر به اربعین حسینی را دارند در سامانه سماح ثبت نام کنند و هزینه های اندک بیمه و خدمات درمانی را پرداخت کنند؛ چرا که با پرداخت این هزینه، از دغدغه آنها در طول مسیر کاسته خواهد شد.

 

وی همچنین به افرادی که توانایی کافی پیاده روی در راهپیمایی اربعین را ندارند، توصیه کرد: سفر به عتبات عالیات را در ایام دیگری انجام دهند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: افرادی نیز که داروهای تخصصی مصرف می کنند، این داروها را حتماً در اختیار داشته باشند و به توصیه های پزشکی توجه کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: افراد که قصد سفر دارند، حتماً توصیه های بهداشتی را جدی بگیرند و برنامه مدون و منظمی برای پیاده روی، صرف غذا، اسکان و توجه به بهداشت داشته باشند.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

یک استاد درس خارج فقه و اصول:

علم‌آموزی با توجه به اقتضائات عصر جدید، بیش از گذشته برای طلاب مهم است

حجت‌الاسلام مرتضوی گفت: علم‌آموزی، کسب مهارت‌های تبلیغ دین و نحوه پاسخ‌گویی درست و اقناعی به شبهات با توجه به اقتضائات عصر جدید و سرعت روزافزون فناوری، امروزه بیش از گذشته برای طلاب مهم است.

اخبار برگزیده شبستان