خبرگزاری شبستان

جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹

الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢

Friday, January 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۳۹۸/۹/۲۰ - ۰۹:۵۷ شناسه خبر : ۸۳۹۳۹۹
مدیرستادکانون های مساجد استان کرمان:
مسابقات مدهامتان خیزشی در جامعه قرآنی است/متخصص مسجدی باید مخاطب را با همه نیازهایش بشناسد
حجت الاسلام گرجی با توضیحاتی پیرامون مرحله استانی چهاردهمین دوره مسابقات قرآن مدهامتان، گفت: نیاز به متخصصینی مخاطب شناس و آگاه به زمان داریم که مخاطب امروز را با همه نیازهایش بشناسد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، حجت الاسلام مصطفی گرجی، صبح امروز(۲۰ آذر) در نشست خبری با استفاده از آیه ۹ سوره اسرا خاطرنشان کرد: قرآن قدرتی دارد که اگر کسی آن را با فهم عمیق بخواند و بفهمد، این اتفاق یعنی هدایت، برای او می افتد.

 

 

مدیرستادهماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمان همچنین با اشاره به آیه ۸۲ سوره اسرا اظهار داشت: اما برای کسانی که نفس ناسالم دارند چیزی جز خسران، از قرآن نصیب آنها نمی شود و شما می بینید در طول تاریخ کسانی که دشمنی کردند حتی قرآن زیر بغل داشتند اما کلمات قرآن در جان آنها هیچ رسوخی نکرده است.

 

 

وی افزود: قرآن متن مقدسی است که از طریق آن می توان جامعه اسلامی را به قله های معرفت رساند؛ برخی آیات با کلمه «قل«» آغاز می شود و مخاطب خود پیامبر است که به ایشان اطمینان خاطر می دهد؛ اطمینان خاطر به کسی که از روی هوی و هوس سخن نمی گفت بلکه کانالیزه به سمت خدا می شد لذا دل که متصل به کلام خدا شد هیج هراسی نخواهد داشت زیرا قرآن جواب برای گفتن{به همه معاندان} دارد.

 

حجت الاسلام گرجی با افزودن اینکه قطعاً قرآن از جانب خدا به قلب پیامبر رسیده و رسالت ایشان تبیین و تشریح وحی بود؛ گفت: جریان سازی حوزه رسالت با هدف رسیدن جامعه به سلامت نفس بود که در ظاهر جامعه نیز نشانه های قرآنی متبلور باشد. 

 

وی سپس نقش قرآن در زندگی اجتماعی و نیز نقش ظاهری و باطنی که برآمده از متن قرآن است را مورد اشاره قرار داد و با بیان اینکه مسابقات قرآنی خیزش، جنبش و حرکت در جامعه قرآنی است؛ مبنای انقلاب اسلامی را نیز حرکت های قرآنی دانست و گفت: در جامعه ای که هر کس زور و زر بیشتری داشت حرمت بیشتر هم داشت و در جامعه ای که رفتارها بر اساس هوای نفس بود که به تبع آن آن جامعه تعادلی هم ندارد، قطعاً باید حرکتی صورت بگیرد که توسط پیامبر صورت گرفت.

 

مدیرستادکانون های مساجد استان کرمان با اشاره به آیه ۱۳ سوره حجرات، وجه تمایز انسان ها را تقوا عنوان و بیان کرد: یکی ار رسالت های قرآن همین آیه است که برای توازن و تعادل جامعه کفایت می کند پس علاوه بر خوانش آیه باید به این معنا هم رسیده باشد.

 


وی گفت: امام(ره) حرکتی که آعاز کرد بر مبنای آیات و سیره پیامبر بود و در جریان فرآیند انقلاب می بینید که از یک خاستگاه عظیم که مردم احترام خاصی برای آن قائل هستند یعنی مسجد آغاز شد و بیانیه ها هم با آیات و سیره پیامبر بود.

 

حجت الاسلام گرجی با تصریح به این مطلب که هرچه اندیشه الهی تر؛ حوزه رفتار نیز متوازن تر‌؛ افزود: پیامبر فکر مردم را توسط متن مقدس قرآن تغییر داد و انقلاب ما هم برآمده از متن مقدس قرآن و روایات اهل بیت است و از جمله نهادهایی که رسالت آنها گره خورده به قرآن است، کانون های مساجد است که فعالیت های خود را ربع قرآن در مسیر انقلاب آغاز کرده و یکی ار رسالت های کانون ها مباحث قرآنی است.

 

 

وی با اشاره به اینکه نگاه ویژه ای به رده سنی کودک و نوجوان داریم و مسابقات مدها متان چند سالی است که رونق خوبی دارد و جریان سازی خوبی‌ انجام شده؛ اظهار داشت: طبق زمانبندی خاص، آذر ماه هر سال این جشنواره برگزار و امسال چهاردهمین دوره آن برگزار می شود اما در استان کرمان با رویکردی جدید و در راستای تمرکززدایی برنامه ها از مرکز استان و ایجاد عدالت فرهنگی، علاقه خود شهرستان انار و حمایت مالی آنان، این مسابقات طی سه روز در شهرستان انار برگزار می شود.

 

مدیرستادکانون های مساجد استان کرمان شناسایی و ارتقا سطح اطلاعات عمومی و تخصصی نوجوانان و جوانان علاقه مند به قرآن و فرهنگ غنی اسلام، حضور پرنشاط‌ تر اعضای کانون‌ها در فعالیت‌های قرآنی، کشف و شناسایی استعدادهای برتر قرآنی در حوزه محلی و منطقه ای،  آشنایی بیشتر مردم و مسئولان با استعدادها و ظرفیت‌های قرآنی موجود در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد، ایجاد بستر مناسب و برگزاری دوره های آموزشی برای حضور نوجوانان و جوانان قرآن در مسابقات فنی و تخصصی قرآنی را از جمله اهداف این مسابقات فهرست کرد.

 

وی ادامه داد: رویکرد مسابقات در انار برگزاری کارگاه ها و دوره آموزشی ائمه جماعات، قاریان و حافظان، برنامه های جانبی و برگزاری محفل انس با قرآن با حضور اساتید استانی و کشوری است و جشنواره در قالب مسابقه ای، هنری، خانواده های قرآنی با محور مفاهیم برگزار می شود.

 

حجت الاسلام گرجی رشته های قرائت، ترتیل، اذان، حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، حفظ جز ۳۰ و حفظ ۱۵ سوره آخر قرآن، مفاهیم در ۵ رده سنی ویژه خواهران و برادران، در بخش هنری: خوشنویسی و تواشیح در رده سنی زیر ۱۶ سال و نیز رشته های قرائت تقلیدی و نقاشی که به صورت غیرحضوری برگزار شده را جزو رشته های مسابقه ذکر کرد.

 

وی به ۶۵۰ نفر ثبت نامی که ۴۳۰ نفر از انار به عنوان میزبان و مابقی از سایر شهرستان ها است در این دوره از مسابقه خبر داد و با اشاره به رشد ۲۰۰ درصدی در مقایسه با سال گذشته؛ افزود: ۱۳۵ نفر شامل ۵۰ نفر خواهر و ۸۵ برادر‌ در مرحله استانی به رقابت می پردازند.

 


مدیرستادکانون های مساجد استان کرمان در بخش پایانی سخنانش با تصریح به اینکه نیاز به متخصصینی مخاطب شناس و آگاه به زمان داریم که مخاطب امروز را با همه نیازهایش بشناسد؛ اظهار داشت: در نگاه جدید کانون های مساجد کار به صورت حرفه ای انجام و به دنبال پدر فکور هستیم تا پدر پولدار‌؛ لذا هدایتگران فرهنگی و اعتقادی بابد تعهد و تخصص داشته باشند.

 

وی با افزودن این مطلب که امروز دغدغه ما خالی بودن مساجد از حضور جوانان و نوجوانان است زیرا مساجد تبدیل به خانه سالمندان شده که این یک خطر است؛ گفت: نیازمند خلاقیت فرهنگی هستیم و حوزه نویسندگی و داستان نویسی را دنبال می کنیم.

 

حجت الاسلام گرجی از همراهی و همکاری همه نهادها و دستگاه های شهرستان انار از جمله فرمانداری، شهرداری، روابط عمومی مس سرچشمه، ارشاد اسلامی، دفتر امام جمعه، آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد انار، کانون پرورش و...که در برگزاری این رویداد همکاری داشتند، قدردانی کرد.

 

مرحله استانی چهاردهمین دوره مسابقات قرآن مدهامتان در روزهای 20 تا 22 آذر جاری و برای سومین سال به میزبانی شهرستان انار برگزار می شود.

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

امام جمعه کرمان:

تغییر قدرت در آمریکا همراه با حکومت نظامی، نشانه ذلت و خواری است

امام جمعه کرمان گفت: اثاث کشی در کاخ سفید نشان داد که به مقاومت از درون باید ادامه دهیم و پایبند باشیم و بر ما روشن شد به هیچ مذاکره ای با غرب امید نداشته باشیم.

اخبار برگزیده شبستان